29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eksperci NASA obawiają się, że kosmiczny turysta-miliarder może przypadkowo uszkodzić Kosmiczny Teleskop Hubble’a, próbując go naprawić

Eksperci NASA obawiają się, że kosmiczny turysta-miliarder może przypadkowo uszkodzić Kosmiczny Teleskop Hubble’a, próbując go naprawić

Minęło 15 lat, odkąd astronauci ostatni raz obsługiwali flagowy Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Stare obserwatorium, które od 1990 roku okrąża naszą planetę na niskiej orbicie okołoziemskiej, wygląda nieco gorzej pod względem zużycia. Utrzymujące się problemy techniczne zmusiły zespoły do ​​powrotu na Ziemię, aby wielokrotnie wstrzymywać działalność naukową.

Właśnie dlatego miliarder-turysta kosmiczny Jared Isaacman, który okrążył już Ziemię wewnątrz statku SpaceX Crew Dragon, powiedział, że jest skłonny zapłacić rachunek za misję konserwacyjną mającą na celu naprawę starego teleskopu.

Ale jako NPR RaportyCzas pokaże, czy NASA zgodzi się na tę ofertę. Z otrzymanych przez nadawcę e-maili wynika, że ​​naukowcy z agencji nadal rozważają ryzyko i korzyści związane z taką misją. W końcu zawsze istniała możliwość uszkodzenia teleskopu, nawet wtedy, gdy w czasie jego wizyt mijał prom kosmiczny NASA.

„To ogromne oszczędności dla NASA, ale jest to również bardzo trudna koncepcja z punktu widzenia prawa i zamówień dla NASA” – napisała Barbara Gruevitch, menedżerka programu astrofizycznego NASA, w e-mailu otrzymanym przez NASA w grudniu 2022 roku. NPR.

Emerytowany ekspert ds. operacji Hubble’a Keith Kalinowski, który pomógł ocenić plan, napisał, że chociaż opowiadał się za „dobrze zaplanowaną” misją obsługi placówki orbitalnej, plan Isaacmana był „niepotrzebny i ryzykowny”.

Obecna menadżerka programu Międzynarodowego Programu Kosmicznego, Dana Weigel, napisała również, że „pogląd SpaceX na ryzyko i gotowość do zaakceptowania ryzyka znacznie różni się od poglądu NASA”, podkreślając „złożoność konstrukcji wymaganą do bezpiecznego ponownego uruchomienia oraz skrajną niedojrzałość skafandra kosmicznego. ” „

„Inną kwestią jest konieczność ponownego uruchomienia teraz, a nie później” – napisał astronauta John Grunsfeld, który przeprowadził już wiele napraw Hubble’a. „Szansa w przypadku Polaris prawdopodobnie nie będzie możliwa, ale NASA może współpracować z Kongresem i administracją, aby poprosić o fundusze potrzebne do ponownego uruchomienia Hubble’a lub misji wspomagającej, korzystając z pomocy partnera handlowego, u którego NASA uczestniczy w bieżących programach. [sic] miejsce, a dojrzałość systemów kosmicznych jest wyższa i mniej ryzykowna”.

READ  Powodzie w Sydney: Ostrzeżenia przed większymi powodziami w związku z poważnymi wyciekami z tamy

Inny astronauta, który pracował nad naprawą Hubble’a, Scott Altman, powiedział NPR Po zakończeniu napraw poczuł niesamowitą ulgę i uświadomił sobie, że „nie jesteśmy załogą, która zabiła Kosmiczny Teleskop Hubble’a, najbardziej niesamowity instrument naukowy, jakiego kiedykolwiek używał człowiek”.

To niezwykłe zderzenie technologii sprzed kilkudziesięciu lat, która zrewolucjonizowała najnowocześniejszy świat astronomii i eksploracji kosmosu, podkreślając napięcie między agencją kosmiczną a dynamicznie rozwijającym się prywatnym przemysłem kosmicznym, który w ostatnich latach poczynił ogromne postępy dzięki… Wielki dla SpaceX.

Isaacman był dowódcą pierwszej całkowicie cywilnej misji w przestrzeń kosmiczną, podczas której we wrześniu 2021 r. czteroosobowa załoga okrążyła Ziemię wewnątrz statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon.

Od lat nawołuje do misji konserwacyjnej, argumentując, że „czas na planowanie jest ograniczony”. Styczniowy tweet. „Trochę się martwię, że w tej grze może zabraknąć czasu”.

Ale SpaceX ma jeszcze wiele do udowodnienia. Po pierwsze, firma nie udowodniła jeszcze, że astronauci mogą bezpiecznie wyjść poza kapsułę Crew Dragon.

Przynajmniej ta część może wkrótce się zmienić. Isaacman zakupił pakiet trzech prywatnych misji kosmicznych w ramach programu Polaris, w tym nadchodzącą misję o nazwie Polaris Dawn, w ramach której astronauci zakładają niedawno ogłoszony przez SpaceX kombinezon do aktywności kosmicznej (EVA), aby odbyć pierwszy prywatny spacer kosmiczny na Ziemi rok.

Tymczasem NASA bada pomysł, aby od 2022 roku prywatna załoga odwiedzała Hubble’a na pokładzie Isaacmana.

Dochodzenie obejmowało wizytę Isaacmana w obiektach NASA w celu omówienia misji serwisowej Hubble’a.

Jednak pomimo początkowego optymizmu eksperci Hubble’a wyrazili obawy, że SpaceX nie ma doświadczenia ani możliwości pracy w obserwatorium istniejącym od kilkudziesięciu lat. Zbliżenie się do Hubble’a z jego masywnymi panelami słonecznymi może być trudne i niezwykle ryzykowne.

Statek kosmiczny SpaceX nie ma również ramienia robota, jak wahadłowiec NASA, który został użyty Usługa Hubble’a pięć razy W latach 1993-2009. Bez śluzy cała kapsuła musiałaby zostać rozhermetyzowana podczas spaceru kosmicznego, a następnie ponownie skompresowana.

READ  Zerwał lodowiec alpejski, zabijając co najmniej 6 turystów

Na razie wszystkie oczy zwrócone są na SpaceX i Isaacmana, którzy spróbują pierwszej „komercyjnej EVA”. Odłóż to Z wyprzedzeniem w tym miesiącu. „To pierwszy raz, kiedy astronauci rządowi nie wykonywali takiej misji”.

Na szczęście jest jeszcze czas. Hubble jest nadal w zaskakująco dobrym stanie, biorąc pod uwagę jego wiek, i NASA ma nadzieję, że będzie go nadal używać aż do lat 30. XXI wieku.

Więcej o Hubble’u: Hubble znów się zawalił