2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Od Chin po Japonię, śmiertelnie zimno ogarnia Azję Wschodnią.  Eksperci twierdzą, że to „nowa norma”

Od Chin po Japonię, śmiertelnie zimno ogarnia Azję Wschodnią. Eksperci twierdzą, że to „nowa norma”


Hongkong
CNN

Śmiertelne zimno, które przetoczyło się przez Azję Wschodnią, zabiło co najmniej cztery osoby w Japonii po tym, jak temperatury poniżej zera i obfite opady śniegu sieją spustoszenie w podróżach podczas świąt Księżycowego Nowego Roku, ponieważ eksperci klimatyczni ostrzegają, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe stają się „nową regułą”.

Japońscy urzędnicy powiedzieli, że wszyscy, którzy zginęli w środę i czwartek, pracowali nad odśnieżaniem podczas tego, co sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno określił jako „raz na dekadę” mrozu.

Dwa zgony odnotowano w zachodniej prefekturze Niigata, jeden w południowo-zachodniej prefekturze Oita i jeden w południowej prefekturze Okayama – gdzie ofiara doznała zawału serca.

W sąsiedniej Korei Południowej w tym tygodniu wydano ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu, ponieważ temperatura w stolicy Seulu spadła do minus 15 stopni (5 stopni Fahrenheita) i spadła do rekordowo niskich poziomów w innych miastach, poinformowali urzędnicy. Mieszkańcy powiedzieli, że od nocy ze środy na czwartek zaczął padać gęsty śnieg.

Na popularnej turystycznie wyspie Czedżu surowa pogoda w tym tygodniu doprowadziła do odwołania setek lotów, a statki pasażerskie zostały zmuszone do pozostania w porcie z powodu wzburzonego morza, według Centralnej Kwatery Głównej ds. Łagodzenia i Bezpieczeństwa w przypadku Katastrof.

„Zimne powietrze z bieguna północnego dotarło bezpośrednio do Korei Południowej” – powiedział CNN Woo Jin-kyu, rzecznik Koreańskiej Administracji Meteorologicznej, po podróży przez Rosję i Chiny.

Zobacz, jak wygląda życie w jednym z najzimniejszych miejsc na świecie

Wu powiedział, że chociaż naukowcy przyjęli długoterminowe spojrzenie na zmiany klimatu, „możemy uznać te ekstremalne warunki pogodowe – bardzo gorące lata i bardzo mroźne zimy – za jedną z oznak zmian klimatu”.

Po drugiej stronie granicy w Pjongjangu władze Korei Północnej ostrzegły przed trudnymi warunkami pogodowymi, gdy na Półwyspie Koreańskim przetoczyła się fala zimna. Oczekuje się, że temperatury w niektórych częściach Korei Północnej spadną poniżej minus 30 stopni Celsjusza (minus 22 stopnie Fahrenheita), podały państwowe media.

READ  Stany Zjednoczone zaproponowały Turcji przekazanie Ukrainie rosyjskiego systemu rakietowego

w Japonii, We wtorek i środę odwołano setki lotów krajowych z powodu obfitych opadów śniegu i silnych wiatrów, które ograniczały widoczność. Główne linie lotnicze Japan Airlines i All Nippon Airways odwołały łącznie 229 lotów.

Fale surfingowe spowodowane burzą śnieżną na wyspie Czedżu, Korea Południowa, 24 stycznia 2023 r.

Tymczasem Japan Railways Group poinformowała, że ​​pociągi dużych prędkości między stacjami Fukushima i Shinju na północy zostały zawieszone.

Chińska agencja meteorologiczna przewidziała również znaczne spadki temperatury w niektórych częściach kraju, aw poniedziałek wydała niebieski alert o zimnym uderzeniu – najniższy poziom w czteropoziomowym systemie ostrzegawczym.

mohiMeteorolodzy stwierdzili, że na dalekiej północy Chin temperatura spadła w niedzielę do minus 53 stopni Celsjusza (minus 63,4 stopnia Fahrenheita). lodowa mgła Lokalne władze poinformowały, że zjawisko pogodowe, które występuje tylko przy ekstremalnie niskich temperaturach, gdy kropelki wody pozostają w powietrzu w postaci płynnej, spodziewane jest również w mieście w tym tygodniu.

Inne części Azji również odczuły skutki ostrej zimnej pogody.

Na początku tego miesiąca na rosyjskiej Syberii temperatury były w mieście Jakuck Wyniosła -62,7°C (-80,9°F) – rekord dla miejsca powszechnie znanego jako Najzimniejsze miasto na świecie.

Im też było zimno Afganistanwedług talibskich urzędników Przypadki śmierci Co najmniej 157 osób zginęło, gdy kraj przeżywa jedną z najzimniejszych zim w historii przy minimalnej pomocy humanitarnej. Urzędnicy poinformowali, że temperatura na początku stycznia spadła do minus 28 stopni Celsjusza (minus 18 Fahrenheita).

Turyści pozują do zdjęć przed termometrem, który osiąga 11,3 stopnia Celsjusza (11,6 Fahrenheita) w Otaru w prefekturze Hokkaido w północnej Japonii, 24 stycznia 2023 r.

Yeh Sang-wook, profesor klimatu na Uniwersytecie Hanyang w Seulu, przypisał dotkliwe ochłodzenie na Półwyspie Koreańskim arktycznym wiatrom z Syberii, dodając, że tegoroczne ochłodzenie w Korei Południowej jest częściowo spowodowane topnieniem arktycznych czap lodowych. ciepły klimat.

„W zeszłym roku iw tym roku nastąpił rekordowy topnienie” – powiedział. „Kiedy topnieje lód morski, morze się otwiera, co powoduje więcej pary w powietrzu, co prowadzi do większej ilości śniegu na północy”.

READ  Australia podnosi cel imigracyjny w związku z presją siły roboczej i globalnym wyścigiem talentów

Powiedział, że w miarę pogarszania się zmian klimatu region będzie musiał stawić czoła bardzo zimnej pogodzie w przyszłości.

On powiedział: „Nie ma innego (interpretacji)”. „Zmiany klimatu już się pogłębiają, a światowi naukowcy są zgodni co do tego, że tego rodzaju zjawisko zimna będzie się tylko pogłębiać w przyszłości”.

„Ekstremalne zjawiska pogodowe są nową normą”, zgodził się Kevin Trenberth z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR), dodając: „Z pewnością możemy spodziewać się, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą gorsze niż wcześniej”.

Zauważył również cykle wzorców klimatycznych El Niño i La Niña na Oceanie Spokojnym, które wpływają na pogodę na całym świecie.

La NiñaCo zwykle ma wpływ na ochłodzenie globalnych temperatur, jest jedną z przyczyn obecnego ochłodzenia.

„Zdecydowanie istnieje wiele naturalnych różnic w pogodzie, ale … dużo słyszymy o El Niño, a teraz jesteśmy w fazie La Niña. To z pewnością wpływa na rodzaje wzorców, które mają tendencję do występowania. I to jest również gracz”.