28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lekarze stwierdzili, że stan premiera Słowacji Roberta Fico po postrzeleniu jest stabilny, ale poważny

Lekarze stwierdzili, że stan premiera Słowacji Roberta Fico po postrzeleniu jest stabilny, ale poważny

  • Malu Corsino i Sarah Rainsford w Bratysławie
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo, Premier Słowacji walczy o życie po postrzeleniu

Lekarze stwierdzili, że stan premiera Słowacji Roberta Fico jest stabilny, ale poważny po wielokrotnym postrzeleniu w środę.

Dyrektor szpitala powiedział, że obecnie pięć godzin po operacji znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

Wcześniej mówiło się, że 59-letni Fico walczył o życie po tym, jak został poważnie ranny w ataku, do którego doszło w małym miasteczku Handlova.

Na miejscu strzelaniny aresztowano jednego podejrzanego.

Miriam Labonnikova, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. F.D. Roosevelta w Bańskiej Bystrzycy, do którego przyjęto Fiko, powiedziała na konferencji prasowej, że jego stan jest „naprawdę bardzo poważny”.

Wcześniej wicepremier Thomas Taraba powiedział BBC, że operacja Fiko przebiegła „dobrze” i „myślę, że w końcu przeżyje”.

Minister spraw wewnętrznych Matos Sutaj Istuka określił incydent jako próbę zamachu na tle politycznym.

Fico wywołuje podziały w kraju i budzi kontrowersje w Unii Europejskiej ze względu na swoje wezwania do zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy i sankcji nałożonych na Rosję.

Zewsząd nadeszły jednak potępienia dla strzelaniny, które opisano jako atak na demokrację.

Napastnik otworzył ogień z bliskiej odległości

Zabójca znalazł się wśród niewielkiego tłumu zwolenników Fico, który zebrał się przed domem kultury w Handelovej, gdzie premier miał spotkanie.

Strzelanina całkowicie zaskoczyła funkcjonariuszy ochrony pana Fico. Na nagraniu widać, jak premier został postrzelony, niesionego przez kilku funkcjonariuszy, którzy wsadzili go do samochodu i wywieźli z miejsca zdarzenia.

Wyjaśnienie wideo, Chwila przed zastrzeleniem słowackiego premiera

Zabójca oddał pięć strzałów z bliskiej odległości, raniąc Fico w brzuch i ramię.

Według pani Laponnikowej został zabrany do szpitala śmigłowcem lotniczym i spędził pięć godzin na operacji prowadzonej przez zespoły chirurgiczno-traumatyczne.

Później w środę Taraba powiedział programowi BBC Newshour, że Fico „nie było”. [a] „Sytuacja w tej chwili zagraża życiu”.

Dodał, że premier został ranny „z bardzo bliskiej odległości” oraz że „jedna kula trafiła w brzuch, a druga w staw”.

Policja nie ustaliła jeszcze tożsamości domniemanego podejrzanego. Niepotwierdzone doniesienia lokalnych mediów podają, że jest to 71-letni pisarz i działacz polityczny.

Wideo szeroko rozpowszechnione w słowackich mediach rzekomo przedstawia podejrzanego.

Na nagraniu mężczyzna mówi, że nie zgadza się z polityką rządu i jego podejściem do mediów państwowych. BBC nie wie, czy osoba pokazana na nagraniu to sprawca, który został zatrzymany na miejscu zdarzenia, ani okoliczności, w jakich został nakręcony.

Do strzelaniny doszło w dniu, w którym parlament rozpoczął dyskusję nad propozycją rządu dotyczącą likwidacji słowackiego nadawcy publicznego RTVS.

W ostatnich tygodniach tysiące Słowaków protestowało przeciwko proponowanej reformie nadawcy publicznego. Jednak w środę planowana demonstracja pod przewodnictwem opozycji została odwołana po pojawieniu się doniesień o strzelaninie.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Premier Słowacji został przetransportowany samolotem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy i przeszedł kilkugodzinną operację

W wywiadzie dla BBC wicepremier Taraba oskarżył o strzelaninę „fałszywe narracje” rozpowszechniane przez słowackie partie opozycji.

„Nasz premier kilkakrotnie wspominał w przeszłości, że obawia się, że do tego dojdzie” – powiedział Taraba w innym wywiadzie dla programu BBC World Tonight.

W czasie ataku parlament obradował, a słowackie media podały, że jeden z partyjnych kolegów Fico nakrzyczał na legislatorów opozycji i oskarżył ich o podsycanie ataku.

Minister spraw wewnętrznych Stock oskarżył media o wpływ na klimat, który doprowadził do zastrzelenia 59-latka, i powiedział na konferencji prasowej: „Wielu z was sieje tę nienawiść”.

Istok dodał, że wierzy „w to zabójstwo [attempt] „To było motywowane politycznie”.

W reakcji na wiadomość o ataku ustępująca prezydent Słowacji Zuzana Caputova powiedziała: „Stało się coś tak poważnego, że jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy”.

Dodała: „Mowa nienawiści, której jesteśmy świadkami w społeczeństwie, prowadzi do aktów nienawiści”.

Rada Bezpieczeństwa Państwa ma się zebrać na Słowacji, a rząd w czwartek rano po zamachu.

READ  Raport: Setki rosyjskich żołnierzy są przetrzymywane w piwnicach za odmowę walki