19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wielka Brytania wchodzi w recesję przed wyborami krajowymi

Wielka Brytania wchodzi w recesję przed wyborami krajowymi

Iana Forsytha/Getty Images

Zamknięte sklepy na Main Street w angielskim mieście Hartlepool, na zdjęciu 1 lutego 2024 r.


Londyn
CNN

Wielka Brytania wkradła się do środka recesja W czwartek, na kilka miesięcy przed wyborami powszechnymi, oficjalne dane pokazały, że podważają obietnicę premiera Rishi Sunaka dotyczącą osiągnięcia wzrostu gospodarczego.

Urząd Statystyczny podał, że PKB spadł o 0,3% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r., po spadku o 0,1% w okresie lipiec–wrzesień. Powiedział. Recesję definiuje się zwykle jako dwa kolejne kwartały recesji.

„W ciągu kwartału odnotowano spadek we wszystkich głównych sektorach, przy czym największą przeszkodą dla wzrostu była produkcja, budownictwo i handel hurtowy, częściowo skompensowany wzrostem cen hoteli oraz wynajmu pojazdów i maszyn” – stwierdziła w oświadczeniu Liz McKeown, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS. .

Urząd Statystyk Krajowych szacuje, że PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie w 2023 r. o skromne 0,1%. To najgorszy wynik Od 2009 r., kiedy gospodarka wciąż borykała się ze światowym kryzysem finansowym, jeśli wykluczony zostanie rok 2020, który dotknął pandemię. Po słabym wzroście produkcji w ubiegłym roku wynoszącym 4,3% w 2022 r.

„W całym roku 2023 gospodarka była zasadniczo stabilna” – stwierdził McKeown.

Ta wiadomość będzie rozczarowaniem dla Sunaka, którego rządząca Partia Konserwatywna startuje w czwartek w dwóch turach wyborów lokalnych w Anglii. Mogłoby także rozszerzyć dominujące przywództwo, jakim już cieszy się opozycyjna Partia Pracy W poprzednich sondażach Wybory krajowe Spodziewane w tym roku.

„Chociaż płytkość tej recesji zapewnia komfort, liczby te potwierdzają również, że nasza gospodarka pozostawała zamknięta w ciągłym cyklu recesji przez cały rok 2023” – powiedział Suren Thero, dyrektor ds. ekonomii w Instytucie Biegłych Księgowych w Anglii i Walii.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

READ  Northeast New Jersey Transit Corridor, linia brzegowa North Jersey z ograniczonymi usługami

Dane te stanowią również niepożądane tło dla ogłoszenia przez rząd rocznego budżetu w przyszłym miesiącu. Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt Powszechnie oczekuje się, że zaprezentuje umiarkowane obniżki niektórych podatków pomimo słabej gospodarki i znaczących podwyżek Poziom długu publicznego.

Hunt powiedział w czwartek, że spodziewany jest niższy wzrost ze względu na wyższe stopy procentowe, które Bank Anglii podniósł do poziomu nienotowanego od 26 lat w celu… Aby zaradzić inflacji.

Hunt dodał: „Jednak istnieją oznaki, że brytyjska gospodarka przechodzi trudny okres. Chociaż dla wielu rodzin czasy są nadal trudne, musimy trzymać się planu – obniżać podatki od działalności gospodarczej i podatki od działalności gospodarczej, aby zbudować silniejszą gospodarkę”. Dodał w oświadczeniu.

Pomimo łagodnej recesji brytyjska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej, niż wielu ekonomistów obawiało się rok temu, kiedy wielu spodziewało się znacznie silniejszego spowolnienia.

„Bardzo interesujące jest scharakteryzowanie spadku aktywności gospodarczej w drugiej połowie 2023 r. jako recesji, biorąc pod uwagę dalszy wzrost zatrudnienia, ożywienie płac realnych oraz powrót miar zaufania przedsiębiorców i konsumentów do poziomów odpowiadających rosnącej aktywności do końca roku” – powiedział Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Pantheon of Macroeconomics:

spowolnienie Inflacja i obniżki stóp procentowych spodziewane jeszcze w tym roku mogą pobudzić aktywność gospodarczą, która już zaczęła się ożywiać w dominującym sektorze usług.

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostała na niezmienionym poziomie W styczniu o 4%. To w dalszym ciągu dwukrotnie więcej niż cel Banku Anglii wynoszący 2%, ale znacznie poniżej rekordowego poziomu 11,1% ustalonego w październiku 2022 r.

Urząd Statystyk Krajowych podał w środę, że inflacja żywności spadła do 7% z niedawnego najwyższego poziomu 19,2% w marcu 2023 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny żywności odnotowały pierwszy spadek od ponad dwóch lat.

READ  Nowy szef gildii kierowców może rozpocząć największy strajk od dziesięcioleci

Tymczasem wynagrodzenia rosną obecnie szybciej niż Ceny przez siedem kolejnych miesięcy. Według Urzędu Statystyk Krajowych średnie wynagrodzenie bez premii rosło w tempie 6,2% rocznie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień.

„Wierzymy, że to koniec recesji w Wielkiej Brytanii i że wzrost gospodarczy zacznie osiągać dodatnie wartości, ale powoli” – napisali w czwartkowej notatce ekonomiści z Nomura.

Pogląd, że ożywienie gospodarcze nie będzie inspirujące, potwierdza pogląd bezstronny Dane Z czwartkowego Urzędu Statystyk Narodowych wynika, że ​​wzrost produktywności mierzony produkcją na godzinę ustabilizował się w ubiegłym roku.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.