16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wielka Brytania wchodzi w recesję przed wyborami krajowymi

Wielka Brytania wchodzi w recesję przed wyborami krajowymi

Iana Forsytha/Getty Images

Zamknięte sklepy na Main Street w angielskim mieście Hartlepool, na zdjęciu 1 lutego 2024 r.


Londyn
CNN

Wielka Brytania wkradła się do środka recesja W czwartek, na kilka miesięcy przed wyborami powszechnymi, oficjalne dane pokazały, że podważają obietnicę premiera Rishi Sunaka dotyczącą osiągnięcia wzrostu gospodarczego.

Urząd Statystyczny podał, że PKB spadł o 0,3% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r., po spadku o 0,1% w okresie lipiec–wrzesień. Powiedział. Recesję definiuje się zwykle jako dwa kolejne kwartały recesji.

„W ciągu kwartału odnotowano spadek we wszystkich głównych sektorach, przy czym największą przeszkodą dla wzrostu była produkcja, budownictwo i handel hurtowy, częściowo skompensowany wzrostem cen hoteli oraz wynajmu pojazdów i maszyn” – stwierdziła w oświadczeniu Liz McKeown, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS. .

Urząd Statystyk Krajowych szacuje, że PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie w 2023 r. o skromne 0,1%. To najgorszy wynik Od 2009 r., kiedy gospodarka wciąż borykała się ze światowym kryzysem finansowym, jeśli wykluczony zostanie rok 2020, który dotknął pandemię. Po słabym wzroście produkcji w ubiegłym roku wynoszącym 4,3% w 2022 r.

„W całym roku 2023 gospodarka była zasadniczo stabilna” – stwierdził McKeown.

Ta wiadomość będzie rozczarowaniem dla Sunaka, którego rządząca Partia Konserwatywna startuje w czwartek w dwóch turach wyborów lokalnych w Anglii. Mogłoby także rozszerzyć dominujące przywództwo, jakim już cieszy się opozycyjna Partia Pracy W poprzednich sondażach Wybory krajowe Spodziewane w tym roku.

„Chociaż płytkość tej recesji zapewnia komfort, liczby te potwierdzają również, że nasza gospodarka pozostawała zamknięta w ciągłym cyklu recesji przez cały rok 2023” – powiedział Suren Thero, dyrektor ds. ekonomii w Instytucie Biegłych Księgowych w Anglii i Walii.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

READ  Pracownicy Starbucks wychodzą z okazji Dnia Czerwonego Pucharu

Dane te stanowią również niepożądane tło dla ogłoszenia przez rząd rocznego budżetu w przyszłym miesiącu. Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt Powszechnie oczekuje się, że zaprezentuje umiarkowane obniżki niektórych podatków pomimo słabej gospodarki i znaczących podwyżek Poziom długu publicznego.

Hunt powiedział w czwartek, że spodziewany jest niższy wzrost ze względu na wyższe stopy procentowe, które Bank Anglii podniósł do poziomu nienotowanego od 26 lat w celu… Aby zaradzić inflacji.

Hunt dodał: „Jednak istnieją oznaki, że brytyjska gospodarka przechodzi trudny okres. Chociaż dla wielu rodzin czasy są nadal trudne, musimy trzymać się planu – obniżać podatki od działalności gospodarczej i podatki od działalności gospodarczej, aby zbudować silniejszą gospodarkę”. Dodał w oświadczeniu.

Pomimo łagodnej recesji brytyjska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej, niż wielu ekonomistów obawiało się rok temu, kiedy wielu spodziewało się znacznie silniejszego spowolnienia.

„Bardzo interesujące jest scharakteryzowanie spadku aktywności gospodarczej w drugiej połowie 2023 r. jako recesji, biorąc pod uwagę dalszy wzrost zatrudnienia, ożywienie płac realnych oraz powrót miar zaufania przedsiębiorców i konsumentów do poziomów odpowiadających rosnącej aktywności do końca roku” – powiedział Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Pantheon of Macroeconomics:

spowolnienie Inflacja i obniżki stóp procentowych spodziewane jeszcze w tym roku mogą pobudzić aktywność gospodarczą, która już zaczęła się ożywiać w dominującym sektorze usług.

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostała na niezmienionym poziomie W styczniu o 4%. To w dalszym ciągu dwukrotnie więcej niż cel Banku Anglii wynoszący 2%, ale znacznie poniżej rekordowego poziomu 11,1% ustalonego w październiku 2022 r.

Urząd Statystyk Krajowych podał w środę, że inflacja żywności spadła do 7% z niedawnego najwyższego poziomu 19,2% w marcu 2023 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny żywności odnotowały pierwszy spadek od ponad dwóch lat.

READ  Elon Musk zwolni więcej pracowników Twittera w nadchodzących tygodniach: raport

Tymczasem wynagrodzenia rosną obecnie szybciej niż Ceny przez siedem kolejnych miesięcy. Według Urzędu Statystyk Krajowych średnie wynagrodzenie bez premii rosło w tempie 6,2% rocznie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień.

„Wierzymy, że to koniec recesji w Wielkiej Brytanii i że wzrost gospodarczy zacznie osiągać dodatnie wartości, ale powoli” – napisali w czwartkowej notatce ekonomiści z Nomura.

Pogląd, że ożywienie gospodarcze nie będzie inspirujące, potwierdza pogląd bezstronny Dane Z czwartkowego Urzędu Statystyk Narodowych wynika, że ​​wzrost produktywności mierzony produkcją na godzinę ustabilizował się w ubiegłym roku.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.