15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co widzimy: ostra reakcja Francji, pierwszy poważny ruch Polski, ostrzeżenie prezydenta Izraela o „wojnie domowej”

Macron ignoruje prawodawstwo w sprawie reformy emerytalnej

Prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek wezwał do bojkotu potężnej izby niższej Francji, Zgromadzenia Narodowego. Forsować Bardzo niepopularny plan reformy emerytalnej.

Krótkie podsumowanie propozycji, która cofnęła Francję: rząd Macrona chce podnieść krajowy wiek emerytalny do 64 lat do 2030 roku. Dostęp do pełnej emerytury.

Dlaczego on to robi? Macron od dawna argumentuje, że wydatki publiczne Francji, z których 14 proc. Relacja długu do PKB. Jednak takie podejście jest bardzo niepopularne we Francji, gdzie emerytura jest świętością, a interwencja rządu jest mile widziana.

Obawiając się, że nie zdobędzie głosów w izbie niższej, Macron A Luka konstytucyjna aby otrzymać rachunek (który został już uchwalony w izbie wyższej). Ale wybierając tę ​​​​drogę – jego przeciwnicy polityczni twierdzą, że ustawa jest nielegalna, nawet jeśli jest legalna – we francuskim prawie Macron otwiera się teraz na wniosek o wotum nieufności.

Opozycja ma teraz 24 godziny na ogłoszenie wotum nieufności, które musi zostać przyjęte bezwzględną większością głosów, aby obalić rząd – czyli premier Elizabeth Bourne i gabinet, NIE Prezydent. Analitycy twierdzą jednak, że jest to mało prawdopodobne.

Ale Macron, który nie może ponownie kandydować po 2027 r. z powodu ograniczeń kadencji, nie wychodzi z lasu. Protesty nasilają się podgrzany, zgłosił grabieży w niektórych miejscach. Związki zawodowe i protestujący zobowiązali się zapłacić rządowi i spodziewane są dłuższe strajki. Tymczasem frakcje skrajnej lewicy i skrajnej prawicy twierdzą, że intensyfikują wysiłki w celu obalenia jego rządu.

Bibi odrzuca kompromis sądowy. Co teraz?

Minęły kolejne dramatyczne 24 godziny w Izraelu, gdy kraj zbliża się do kryzysu konstytucyjnego związanego z reformą sądownictwa. Prezydent Isaac Herzog, którego rola była w dużej mierze ceremonialna, wystąpił z kompromisową propozycją, która zadowoliła zarówno rząd – który dążył do ograniczenia uprawnień sądów – jak i opozycję, która nazwała to posunięcie sądowym zamachem stanu. Przede wszystkim Herzoga ostrzeżony Prawdopodobieństwo „wojny domowej” jest duże.

Mówi teraz pięciu (sześciu) przywódców opozycji Wsparcie Propozycja Herzoga jest taka, że ​​mogą przetrwać, nawet jeśli nie są doskonałe. Ale premier Benjamin „BB” Netanjahu, coraz bardziej bezsilny, gdy próbuje udobruchać skrajnie prawicową koalicję, odrzucił propozycję jako „jednostronną”.

Tymczasem przeciwko rządowi zastrzeżenia W Tel Awiwie i innych miejscach kontynuowano przeczesywanie, a dziesiątki wojskowych pracowników ochrony powiedziało, że nie pojawią się na szkoleniu w proteście.

W miarę jak rząd realizuje swoje plany, przyszłość wygląda coraz bardziej niepewnie. Co się stanie, jeśli izraelski parlament, Kneset, uchwali ustawę, która zostanie uchylona przez Sąd Najwyższy? Czy obywatele — i wojsko — będą słuchać prawodawstwa lub sądów? Zapytany, czego się spodziewać, były izraelski minister sprawiedliwości i spraw zagranicznych DGP Livni powiedział: powiedział: „Anarchia”.

Polskie samoloty na Ukrainę

Ukraina w końcu spełniła swoje życzenie – w pewnym sensie. Czwartek, Polska zdeklarowany Dostarczy do Kijowa pierwsze myśliwce MiG-29 należące do NATO. Brzmi jak wielka sprawa, prawda? Tak i nie.

Od miesięcy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski błaga Stany Zjednoczone i ich europejskich przyjaciół o samoloty bojowe do walki z Rosją. Ale sojusznicy z NATO robią to powoli, ponieważ może to zepchnąć Rosjan dalej na pole bitwy. Niemniej jednak MiG-y z czasów sowieckich – których Ukraina ma kilkadziesiąt reliktów – nie są nowoczesnymi myśliwcami, których chce Zełenski, i nie mogą się równać z Rosją. Su-27.

Być może jednak polski gambit zachęci inne kraje NATO do pójścia w ich ślady – i może wymagać ponownego przemyślenia kwestii wysłania na Ukrainę zaawansowanych technologicznie myśliwców w przyszłości. W końcu tak właśnie stało się kilka tygodni temu z czołgami ciężkimi, dopóki Stany Zjednoczone i Niemcy nie zmieniły zdania.