12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w dniu 233 inwazji | Ukraina

 • Rosja Zapowiedział, że ewakuuje mieszkańców z Chersoniu Po apelu szefa regionu zainstalowanego przez Rosję wzbudził obawy, że okupowane miasto położone w sercu regionu południowej Ukrainy może stać się nową linią frontu.

 • armia ukraińska Pochwal się regionalnymi zyskami w pobliżu Chersoniu w środę Sojusznicy NATO, w tym Wielka Brytania, dostarczyli nowe systemy obrony powietrznej w następstwie niedawnych rosyjskich ataków rakietowych w całym kraju.

 • Miasto Mikołajów, położone 60 mil na północny zachód od Chersoniu, zostało zbombardowane przez rosyjskie pociski, w jednym strajku na pięciopiętrowy budynek mieszkalny, w którym zginął 31-letni mężczyzna i 80-letnia kobieta. Podobno pod gruzami nadal przebywa pięć innych osób. Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, powiedział, że 11-letni chłopiec został wyciągnięty z gruzów po sześciu godzinach, a ekipy ratunkowe szukały kolejnych siedmiu osób.

 • Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, ostrzegł Moskwę, że jej siły zostaną „zmiecione” przez zachodnią reakcję wojskową. Jeśli prezydent Władimir Putin użył broni jądrowej przeciwko Ukrainie.

 • Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan nie dyskutowali o sposobach rozwiązania konfliktu. Na Ukrainie podczas dwustronnego spotkania w czwartek podała państwowa agencja informacyjna RIA, powołując się na Kreml. Zamiast tego Putin uwodził Erdogana planem pompowania większej ilości rosyjskiego gazu przez Turcję, co przekształciłoby go w nowe „centrum” dostaw, w celu utrzymania rosyjskiej władzy energetycznej nad Europą.

 • Rosja Wezwała dyplomatów z Niemiec, Danii i Szwecja Narzekać, że przedstawiciele Moskwy i Gazpromu nie zostali zaproszeni do przyłączenia się do śledztwa w sprawie pęknięcia gazociągu Nord Stream. „Oczywiste jest, że Rosja nie uzna fałszywych wyników takiego śledztwa, jeśli nie będą w to zaangażowani rosyjscy eksperci” – powiedział Departament Stanu.

 • Rosji skończą się zapasy i broń, zanim skończy się Zachód, twierdził brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. Powiedział, że między sojusznikami na Zachodzie odbywają się zamówienia, które zapewnią, że społeczność międzynarodowa będzie mogła dalej uzbrajać Ukrainę przez wiele lat.

  READ  Zwolnienie irańskich więźniów: Oczekuje się, że pięciu zatrzymanych Amerykanów zostanie zwolnionych
 • Ukraińscy urzędnicy twierdzili, że Irańczycy na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy szkolili Rosjan, jak używać irańskiego Shahed-136. Które mogą uruchamiać ataki powietrze-ziemia, wojnę elektroniczną i celowanie. Ich rozmieszczenie może świadczyć o tym, że rosyjskiej armii zaczyna brakować dronów.

 • Moskwa zgłosiła ONZ obawy dotyczące porozumienia w sprawie eksportu zboża na Morzu CzarnymAmbasador Rosji przy ONZ w Genewie powiedział Reuterowi, że Rosja jest gotowa odmówić przedłużenia umowy w przyszłym miesiącu, chyba że jej żądania zostaną spełnione.

 • Ukraińska sieć energetyczna została „ustabilizowana” po rosyjskich strajkach na infrastrukturę energetyczną, Krajowa firma energetyczna Ukrnergo poinformowała w czwartek, że przyczyną przerw w dostawie prądu i ciepłej wody są przerwy w dostawie prądu.

 • Budynek mieszkalny w mieście Biełgorod na południu Rosji, w pobliżu granicy z Ukrainą, został dziś zbombardowany przez siły kijowskie. Burmistrz powiedział dzisiaj. Michajło Podolak, starszy doradca prezydenta Ukrainy, odmówił odpowiedzialności za kijowską armię i powiedział: Rosja Próbowali zbombardować miasto Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie na granicy „ale coś poszło nie tak”.

 • Przystąpienie Ukrainy do NATO może doprowadzić do wybuchu trzeciej wojny światowejWicesekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Aleksander Wenediktow powiedział w tym samym czasie rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS wywiad Czwartek.