18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

China Country Park stoi w obliczu petycji o zakończenie działalności w Hongkongu

China Country Park stoi w obliczu petycji o zakończenie działalności w Hongkongu

Country Garden, największy chiński deweloper nieruchomości do 2022 r., poinformował w środę, że wierzyciel zwrócił się do sądu w Hongkongu o likwidację swojej działalności i spłatę pożyczkodawców, co jest najnowszym sygnałem, że kryzys mieszkaniowy w Chinach nie słabnie.

Ever Credit, firma pożyczkowa z Hongkongu, zwróciła się do Sądu Najwyższego miasta o zamknięcie Country Garden. Z akt sprawy wynika, że ​​Country Garden nie spłaciła pożyczki w wysokości 204 milionów dolarów wraz z odsetkami należnymi Ever Credit, poinformował giełdę w Hongkongu deweloper.

Petycja Ever Credit, zwana petycją likwidacyjną, ma na celu zmuszenie Country Garden do zamknięcia swojej firmy i sprzedaży swoich aktywów w celu zarobienia pieniędzy, które będzie mogła wykorzystać na spłatę wierzycieli. Posunięcie to było następstwem wydanego w zeszłym miesiącu postanowienia Sądu Najwyższego o likwidacji China Evergrande. Country Garden wyprzedził Evergrande jako największego dewelopera w Chinach w 2021 roku, kiedy Evergrande doznało załamania finansowego.

Country Garden oświadczyło, że „zdecydowanie” będzie walczyć z petycją sądu i że pierwszą rozprawę w sprawie petycji zaplanowano na 17 maja.

Od 2021 r. ponad 50 chińskich deweloperów nie spłaca swoich długów. Odmawiają oni spłaty swoich długów wobec zagranicznych wierzycieli, wciąż dokonując ustaleń z chińskimi bankami w sprawie ewentualnej spłaty.

Wielu z tych deweloperów ma akcje notowane na giełdzie w Hongkongu lub zaciągnęło tam pożyczki lub jedno i drugie. Jednak wierzyciele napotykają ogromne przeszkody, próbując odzyskać pożyczki od chińskich deweloperów, składając petycje do systemu sądowego Hongkongu, powiedziała Zerlina Zeng, szefowa działu kredytów korporacyjnych w Azji Wschodniej w CreditSights, globalnej firmie zajmującej się badaniami kredytowymi.

Większość aktywów chińskich deweloperów znajduje się w Chinach kontynentalnych, gdzie nakazy likwidacji wydane w Hongkongu mogą nie zostać uznane przez sądy. Nawet jeśli sądy na kontynencie nakażą likwidację budynków deweloperskich, rygorystyczne ograniczenia Chin w zakresie wyprowadzania pieniędzy z kontynentu mogą utrudnić wierzycielom zdobycie wpływów ze sprzedaży.

READ  Dow Jones traci 100 punktów; W centrum uwagi akcje Salesforce i Dollar General

„Nie wierzymy, że nakaz likwidacji poprawi stopę odzysku” spłat zadłużenia, stwierdziła pani Zeng.

W październiku Country Garden zasadniczo zabrakło pieniędzy na spłatę zadłużenia. Gospodarstwa domowe w Chinach znacznie ograniczyły zakupy mieszkań od prywatnych deweloperów, takich jak Country Garden, przy czym ceny mieszkań gwałtownie spadły w ciągu ostatnich dwóch lat.

Bez środków pieniężnych z bieżącej sprzedaży deweloperzy nie byliby w stanie dokończyć budowy milionów mieszkań, które wcześniej sprzedali nabywcom w całych Chinach. W zeszłym miesiącu spółka Nomura Securities w Japonii oszacowała, że ​​w Chinach na ukończenie czeka 20 milionów przedsprzedaży domów, których ukończenie będzie wymagało 450 miliardów dolarów.

Deweloperzy w Chinach od wielu lat polegają na sprzedaży mieszkań przed ich wybudowaniem, a następnie wykorzystaniu gotówki na dokończenie innych mieszkań, które wcześniej obiecano innym nabywcom. Jednak ten model finansowy upadł, gdy rodziny wycofywały się z kontaktów z prywatnymi deweloperami, którzy mieli trudności z finalizacją poprzednich transakcji.

Przedsprzedaż niewykończonych mieszkań w Country Garden spadła w drugiej połowie ubiegłego roku o 74 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Ogólne problemy chińskiej branży nieruchomości pogłębiają się w tym roku, a wstępne dane wskazują, że sprzedaż spadła o kolejny 40 procent w roku księżycowym. Nowe święto w tym miesiącu w porównaniu z tym samym świętem w zeszłym roku.

Nie tylko Chiny kontynentalne borykają się obecnie z problemami na rynku nieruchomości. Problem ten rozprzestrzenił się także na Hongkong. W środę w swoim rocznym przemówieniu dotyczącym budżetu Paul Chan, sekretarz finansów miasta, powiedział, że zniesie środki, które wcześniej miały na celu ograniczenie spekulacji mieszkaniami w Hongkongu.