24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Wyboisty” obraz inflacji przedstawiany przez Fed może wkrótce stać się jeszcze bardziej nierówny

„Wyboisty” obraz inflacji przedstawiany przez Fed może wkrótce stać się jeszcze bardziej nierówny

Wyższe niż oczekiwano odczyty inflacji skłoniły niektórych urzędników Fed do określenia drogi do celu inflacyjnego na poziomie 2% jako „wyboistej”.

Nowe dane, które zostaną opublikowane w czwartek rano, zadecydują, czy obraz ten wkrótce się jeszcze bardziej pogorszy.

Ekonomiści oczekują, że preferowana przez Fed miara inflacji – „podstawowy” wskaźnik osobistych wydatków konsumpcyjnych, który pomija zmienne ceny żywności i energii – osiągnie w styczniu poziom 2,8% w ujęciu rocznym.

Byłoby to nieco mniej niż roczny wzrost o 2,9% odnotowany w grudniu. Jednak miesięczny wzrost, jakiego oczekują ekonomiści, wynosi 0,4% w porównaniu do 0,2% w grudniu.

Może to budzić obawy, że inflacja nie postępuje wystarczająco szybko. Według Bank of America może to również spowodować powrót sześciomiesięcznej i trzymiesięcznej rocznej inflacji powyżej docelowej wartości Fed wynoszącej 2%.

Nowy odczyt osobistych wydatków konsumpcyjnych jest ważny dla inwestorów, którzy próbują określić, jak szybko bank centralny zacznie łagodzić politykę pieniężną w następstwie najbardziej agresywnej kampanii mającej na celu ochłodzenie inflacji od lat 80. XX wieku.

Rynki rozpoczęły rok obstawiając sześć obniżek w marcu, by powrócić do trzech obniżek w czerwcu po gołębich komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella i wielu innych urzędników Fed, a także wyższych niż oczekiwano odczytów inflacji.

Czytaj więcej: Co decyzja Fed w sprawie stóp procentowych oznacza dla rachunków bankowych, płyt CD, pożyczek i kart kredytowych

Indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w styczniu był wyższy, niż oczekiwali ekonomiści, podobnie jak indeks cen producentów (PPI), który śledzi ceny płacone przez przedsiębiorstwa za wytwarzanie produktów i usług.

Wilmer Stith, zarządzający portfelem obligacji w Wilmington Trust Company, twierdzi, że ponieważ istnieje korelacja między PPI a osobistymi wydatkami na konsumpcję, „istnieje ryzyko, że stopa PCE wzrośnie” po publikacji tej wartości w czwartek.

READ  Dow rośnie, ale Netflix traci 35% zysku; Zarobki Tesli należne
ZDJĘCIE PLIKU: Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell organizuje konferencję prasową po opublikowaniu decyzji Fed w sprawie polityki stóp procentowych na posiedzeniu Zarządu Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, USA, 31 stycznia 2024 r. REUTERS / Evelyn Hochstein / File Photo

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. REUTERS/Evelyn Hochstein/Zdjęcie pliku (Reuters/Reuters)

Stith dodał, że jeśli liczba PCE jest już wysoka, a liczba miejsc pracy w USA nadal będzie powyżej oczekiwań, możliwe jest, że Fed zdecyduje się utrzymać stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

Dodał: „Nie sądzę, że podniosą stopy procentowe”. „[But] „Być może Fed cofnie tę decyzję nieco do dwóch obniżek zamiast trzech”.

W zeszłym tygodniu kilku urzędników Fed przytoczyło najnowsze dane o inflacji jako dowód, że ścieżka w dół do 2% będzie „wyboista”, przy czym zarówno wiceprezes Fed Philip Jefferson, jak i zastępca przewodniczącego Fed ds. nadzoru Michael Barr użyli dokładnie tego słowa.

Gubernator Fed, Chris Waller, poruszył kwestię, czy styczniowe dane nie stanowią poważniejszej „dziury”, podkreślając, że bank centralny powinien nie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych.

„Będę musiał zapoznać się z danymi o inflacji za co najmniej dwa miesiące, zanim będę mógł ocenić, czy styczniowy gorący odczyt inflacji był progiem zwalniającym, czy dziurą”.

WASZYNGTON, DC - 13 LUTEGO: Christopher Waller składa zeznania przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich podczas przesłuchania w sprawie ich nominacji na członka-desygnowanego członka Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej w dniu 13 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, DC.  (Zdjęcie: Sarah Silbiger/Getty Images)WASZYNGTON, DC - 13 LUTEGO: Christopher Waller składa zeznania przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich podczas przesłuchania w sprawie ich nominacji na członka-desygnowanego członka Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej w dniu 13 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, DC.  (Zdjęcie: Sarah Silbiger/Getty Images)

Gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller. (Zdjęcie: Sarah Silbiger/Getty Images) (Sarah Silbiger za pośrednictwem Getty Images)

Powiedział, że nadal spodziewa się cięć „gdzieś w tym roku”, ale komisja ustalająca stopy procentowe „może poczekać trochę dłużej”.

– Skąd ten pośpiech? Spytał.

W tym tygodniu urzędnicy Fed wydali więcej ostrzeżeń w dniach poprzedzających publikację informacji o wydatkach osobistych.

Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman powiedziała we wtorek, że Fed nie osiągnął jeszcze punktu, w którym zacznie obniżać stopy procentowe oraz że zbyt szybkie obniżki stóp mogą wymagać późniejszego podniesienia stóp procentowych.

Dodał, że jest również gotowy na podniesienie stóp procentowych, jeśli postęp inflacji utknie w miejscu lub odwróci się.

„Jeśli chodzi o bardzo wysoką inflację, myślę, że jeszcze nie wyszliśmy z kryzysu” – powiedział w poniedziałek wieczorem prezes Fed w Kansas City Jeff Schmid w swoim pierwszym przemówieniu od czasu objęcia urzędu w zeszłym roku.

READ  Pochylenie Millennium Tower w San Francisco pogłębia się, gdy inżynierowie starają się odwrócić pochylenie
Gubernator Rezerwy Federalnej USA Michelle Bowman uczestniczy w posiedzeniu Gubernator Rezerwy Federalnej USA Michelle Bowman uczestniczy w posiedzeniu

Gubernator Rezerwy Federalnej Michael Bowman. (Zdjęcie: Eric Bradat/AFP za pośrednictwem Getty Images) (Eric Bradat za pośrednictwem Getty Images)

Powiedział, że dotychczasowy spadek jest spowodowany niższymi cenami towarów w miarę odbudowy łańcuchów dostaw po ranach spowodowanych pandemią. Stwierdził, że jego zdaniem ceny usług – które stanowią dwie trzecie wydatków konsumenckich – w dalszym ciągu szybko rosną w obliczu silnego rynku pracy i wysokiego wzrostu płac.

„W sytuacji inflacji powyżej celu docelowego, zacieśnienia rynków pracy i znacznej dynamiki popytu moim zdaniem nie ma potrzeby proaktywnego dostosowywania nastawienia polityki” – stwierdził.

Matt Luzetti, główny ekonomista Deutsche Bank Securities ds. Stanów Zjednoczonych, powiedział, że spodziewa się wzrostu wydatków na konsumpcję osobistą w styczniu o 36 punktów bazowych w ujęciu miesiąc do miesiąca, przy spadku rok do roku do 2,8%.

Dane te są już osadzone w poglądach urzędników Fed, powiedział.

„Wielu urzędników wydaje się bardziej ostrożnych, jeśli chodzi o zbliżające się obniżki stóp procentowych w odpowiedzi na publikację silniejszych niż oczekiwano danych na początek roku” – stwierdził. „Te dane dały nam większą pewność w naszym podstawowym poglądzie, że pierwsza obniżka nastąpi na czerwcowym posiedzeniu, a nie wcześniej”.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance