1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Był powiązany z politykami polskimi i unijnymi, aby stanąć przed sądem w Polsce oskarżony o rosyjskie szpiegostwo

Był powiązany z politykami polskimi i unijnymi, aby stanąć przed sądem w Polsce oskarżony o rosyjskie szpiegostwo

W Polsce stanie przed sądem mężczyzna rzekomo powiązany z Polską i europosłami, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Obywatel Polski, którego zgodnie z polskim prawem dotyczącym prywatności można nazwać jedynie Januszem N., od chwili aresztowania w 2021 r. przebywa już w areszcie, grozi mu kara do 15 lat więzienia, jeśli zostanie skazany.

„Janusz N. nawiązał kontakty z politykami polskimi i zagranicznymi, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim, i na polecenie osób działających w imieniu rosyjskiego wywiadu angażował ich w działalność propagandową, dezinformacyjną i prowokację polityczną” – poinformowali dziś polscy prokuratorzy. .

Dodał, że za pracę otrzymywał wynagrodzenie w gotówce. Zdaniem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) misje te – odbywające się w latach 2016–2021 – mają na celu „tworzenie rosyjskich stref wpływów w Europie” i podważanie „polskich interesów we wspieraniu prozachodnich aspiracji Ukrainy”.

W 2021 roku polska agencja śledcza OKO.press podała, że ​​Janusz N. organizował politycznie motywowane działania monitorujące wybory, wspierał prokremlowską partię na Ukrainie i utrzymywał kontakty z członkami skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Inni.

Portal podaje, że do polityki wszedł w 2012 roku, kiedy stanął na czele lokalnego oddziału utworzonego rok wcześniej lewicowo-liberalnego ugrupowania Ruchu Polikota. Następnie przez krótki czas był związany z centroprawicową Polską Partią Ludową (PSL).

W 2015 roku Janusz N. dołączył do jawnie prorosyjskiej partii Przemiany (Zmiana), której lider Mateusz Piskorski został w 2016 roku aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ale od 2019 roku przebywa na zwolnieniu za kaucją.

Ukraiński badacz Anton Szechowcow, autor cytowanego przez OKO.press raportu o Januszu N., uznał, że aresztowanie Piskorskiego skłoniło Janusza N. do podjęcia działań na rzecz Rosji.

READ  Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu

W swoim dzisiejszym oświadczeniu polska prokuratura stwierdziła: „W trakcie śledztwa [we] Oskarżony stwierdził, że… jest zaawansowany [his activities on behalf of Russia] Po zatrzymaniu jednego z jego kolegów pod zarzutem szpiegostwa”.

Szekowcow, Janusz N. Napisał, że założył organizację pod nazwą Europejska Rada na rzecz Demokracji i Praw Człowieka (ECDHR), aby stymulować instytucje europejskie, co umożliwiło mu nawiązanie współpracy z politykami w Polsce i innych krajach UE.

Według badacza za telefonem do Odessy w 2016 roku stał Janus N. Z politykami spotkało się m.in. dwóch senatorów z centrowej Platformy Obywatelskiej (PO) – wówczas opozycji, a obecnie głównej partii rządzącej w Polsce. Prorosyjska, antyukraińska partia bloku.

ECDHR Janusza N. rzekomo zajmowała się „fałszywym monitorowaniem wyborów”, które obejmowało wybielanie odbiorców krajowych i międzynarodowych oszustw wyborczych oraz legitymizację procesów wyborczych uznanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne.

Jak podaje OKO.press, Lewica (Lewica) – obecnie kolejne ugrupowanie polskiej koalicji rządzącej – udała się do Azerbejdżanu na misję obserwacji wyborów zorganizowaną w 2020 r. przez posła Janusza N. – polskiego posła. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), renomowana organizacja.

W raporcie Szekowcowa wskazano, że w ramach tej samej podróży uczestniczyli dwaj politycy AfD, Uli Henkel i Ulrich Singer, a także Věra Procházkova z czeskiej partii ANO. Mówi się także, że Janusz N. organizował wyjazdy na Ukrainę dla brytyjskich eurodeputowanych UKIP Nathana Gilla, Jonathana Arnotta i Davida Coburna.

Kiedy w maju 2021 roku aresztowano Janusza N., w jego mieszkaniu znaleziono 300 000 złotych (69 000 euro) w gotówce i kilka nośników danych – podało OKO.press. Przyznał się wówczas do stawianych mu zarzutów.

W grudniu ubiegłego roku 14 cudzoziemców, którzy działali w rosyjskiej siatce szpiegowskiej w Polsce, zostało skazanych na kary od roku do sześciu lat więzienia. Kilka miesięcy temu w Polsce aresztowano dwóch Rosjan za organizowanie stanowisk werbunkowych dla grupy najemników Wagnera.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  „Jej serce też bije” – Polacy walczą z surowym prawem aborcyjnym

Główny autor obrazu: Briana Jonesa/Flickr (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)