17 maja, 2024

Borussia Dortmund 2:0 Newcastle – co to oznacza dla nadziei Calluma Wilsona w Lidze Mistrzów

Newcastle United poniosło drugą porażkę w Lidze Mistrzów przeciwko Borussii Dortmund.

Podopieczni Eddiego Howe’a stracili przewagę w 26. minucie, gdy gospodarze ruszyli do przodu ze środka boiska, a po serii nieudanych prób wybicia piłka wróciła do Niklasa Volkruga, który wysoko strzelił obok bramkarzy Nicka Pope’a i Kierana Trippiera. linia bramkowa.

Po wznowieniu rozgrywek kibice Dortmundu zorganizowali protest przeciwko UEFA, organowi zarządzającemu europejską piłką nożną, rzucając na boisko papierowe piłki tenisowe i fałszywe sztabki złota i niosąc baner z napisem: „Nie obchodzi cię sport, obchodzi cię tylko on. ” pieniądze!”

Howe zastąpił w drugiej połowie nastoletniego obrońcę Lewisa Halla (po raz drugi) i napastnika Calluma Wilsona, posyłając Miguela Almirona i Anthony’ego Gordona. Joelinton wykorzystał znakomitą okazję na wyrównanie obok bramki, a następnie Dortmund złapał coraz lepszą drużynę Newcastle w kontrataku poprowadzonym przez Juliana Brandta i zakończył mecz w 79. minucie.

Tutaj, SportowiecChris Wu i Jacob Whitehead omawiają trzy główne punkty dyskusji z gry…

Czy Newcastle nadal może zakwalifikować się do fazy pucharowej Ligi Mistrzów?

Tak, ale teraz nie ma już miejsca na błędy. Prawie na pewno muszą wygrać dwa ostatnie mecze w grupie F, u siebie z Milanem i na wyjeździe z Paris Saint-Germain.

Powodem, dla którego znajdują się w tak niepewnej sytuacji, jest fakt, że w Lidze Mistrzów liczy się bezpośredni bilans przed różnicą bramek. W tym ostatnim przypadku Newcastle (zero) również ustępuje Dortmundowi (plus jeden), ale może się to zmienić, jeśli w dwóch kolejnych meczach zanotuje kolejne zwycięstwa.

Jednak teraz przegrali z Dortmundem u siebie i na wyjeździe. Oznacza to, że potrzebują co najmniej czterech punktów więcej, aby zająć miejsce nad Niemcami, a to oznaczałoby, że Dortmund również przegrał pozostałe mecze.

Zwycięstwo Milanu 2:1 nad gościnnym Paris Saint-Germain również pozwoliło mu wyprzedzić Newcastle (4 punkty) na trzecie miejsce z pięcioma punktami, podczas gdy Paris Saint-Germain zajmuje drugie miejsce z sześcioma punktami, a Dortmund prowadzi na pierwszym miejscu z 7 punktami.

READ  Drzwi zamykają się na ewentualny wyjazd Adama Petersa 49ers z rezydencją Texans GM

Oczywiście trzecie miejsce gwarantowałoby fazę pucharową Ligi Europy po Świętach Bożego Narodzenia, więc Newcastle powinno teraz dążyć do tego przynajmniej.

Czy zastąpienie Wilsona Gordonem poprawiło atak Newcastle?

Nie tylko nastolatki zaczynały po raz pierwszy. Był to pierwszy występ 31-letniego Wilsona w Lidze Mistrzów, jednak napastnik Anglii, który wszedł na boisko, ponieważ Alexander Isak nie nadawał się na powrót do byłego klubu Dortmund, okazał się nieskuteczny.

Wilson wziął tylko cztery dotknięcia w pierwszej połowie, a Howe potwierdził po meczu, że został zmieniony w przerwie po „poczuciu napięcia w ścięgnie podkolanowym”. Gordon strzelił gola przeciwko Arsenalowi w sobotę, grając jako napastnik, i w ciągu 15 minut od wejścia na boisko udało mu się przewyższyć liczbę dotknięć Wilsona.

W drugiej połowie atak Newcastle nieco się poprawił, a szczególnie Tino Liveramento był szczęśliwszy z głębiej położonej pozycji. Jego curlingowa piłka znalazła Joelintona zaledwie sześć metrów od bramki, ale Brazylijczyk skinął głową i wykorzystał świetną okazję do wyrównania obok bramki. Kondycja i tempo Gordona oznaczają, że może on również rozciągnąć obronę Dortmundu w pionie, tworząc przestrzeń z tyłu dla Joe Willocka i Seana Longstaffa do ataku.

Joelinton trafia w bramkę z wielką szansą (Lars Baron/Getty Images)

Howe wysłał notatkę taktyczną na 20 minut przed czasem, którą odczytali Joelinton, Almiron i Willock, a Newcastle rzucił ciałami do przodu, próbując wyrównać, ale po rzucie wolnym w ataku to zaangażowanie w dążenie do wyrównania przyczyniło się do wyrównywacz.

Dortmund szybko zareagował, a mając pod osłoną jedynie Livramento, Brandt zdecydował się na samotne wyprowadzenie meczu poza zasięg Newcastle.

Dlaczego w pierwszej połowie ponownie zmieniono Lewisa Halla?

Hall rozpoczął trzy mecze dla Newcastle.

W ubiegłą środę, w wygranym 3:0 meczu z Manchesterem United w Pucharze Carabao, strzelił swojego pierwszego gola w pierwszym składzie oszałamiającym wolejem. W pozostałych dwóch meczach w pierwszej połowie był zmieniany. Po tym, jak we wrześniu poświęcił się dla doświadczenia w meczu przeciwko Manchesterowi City, jego dzisiejszy debiut w Lidze Mistrzów udowodnił podobną historię.

READ  Aaron Boone spotyka Hala Steinbrennera, Briana Cashmana

Wyjściowa jedenastka Newcastle była największą selekcją Howe’a od co najmniej roku. Po kontuzji Dana Byrne’a na mecz miał wystartować jeden z zawodników Hall lub Livramento. Zamiast tego, gdy Gordon i Almiron odpoczęli, obaj młodzicy rozpoczęli grę w ustawieniu naprzemiennym 4-3-3 i 4-5-1, z Hallem na lewym obrońcy i Livramento na prawym skrzydle.

Na występ Halla miała wpływ jego wcześniejsza rezerwacja. (Lars Baron/Getty Images)

Hall został wcześniej przetestowany przez Dortmund. Być może było niefortunne, że już po 10 minutach ukarany został żółtą kartką za faul na Folkrugu, ale to wczesne ostrzeżenie pokrzyżowało losy meczu. 19-latek musiał grać bardziej konserwatywnie, przypinał się głęboko, aby nie stracić pozycji, i był jednym z kilku obrońców, którzy popełnili błąd przy pierwszym golu, którego łatwo zlekceważył Marcel Sabitzer.

Mając Almirona u boku na ławce, Howe miał możliwość szybkiego odwrócenia sytuacji i uniknięcia czerwonej kartki – i tak zrobił. Trippier przesunął się na lewy obrońca, Livramento na prawy obrońca, a Almiron przed nim na skrzydle. Wczesne wyzwanie Halla wydawało się nieszkodliwe, ale miało poważne konsekwencje dla gry.

Co Howe powiedział po meczu?

O Callumie Wilsonie

„Callum odczuwał napięcie w ścięgnie podkolanowym, więc zmusiło nas to do używania drugiej ręki (zmiana), więc jesteśmy naprawdę zmęczeni”.

O Kieranie Trippierze

„Nie, myślę, że wszystko z nim w porządku. Miał kontuzję nogi podczas meczu z Arsenalem i mógł odczuwać ból przez kilka dni, ale nie jest to problem z mięśniami.

O Luisie Mileyu, który został najmłodszym zawodnikiem klubu w Europie.

„Ostatnio nie widywaliśmy go zbyt często, ponieważ miał gorączkę gruczołową, ale niedawno wrócił do treningów i myślę, że wykonał naprawdę dobrą robotę, gdy był zaangażowany, co jest naprawdę świetnym przykładem jego temperamentu, w bardzo miły sposób .” To był trudny moment, pokazał swoją dojrzałość i spokój przy piłce. Wspaniały wieczór dla niego.”

READ  Rosenthal: Niepewność wokół Astrosa GM Jamesa Clicka psuje błyskotliwość mistrzostw świata

Co dalej z Newcastle?

Bournemouth (na zewnątrz), 17:30 GMT/23:30 ET

Napięty harmonogram Newcastle zatrzymuje ich w tym znajomym wczesnym sobotnim wieczorze, gdy Howe przenosi swoją drużynę na południe, aby zmierzyć się w Premier League ze swoim byłym klubem, Bournemouth.

Howe spędził dwa okresy w klubie South Coast jako zawodnik w latach 1994–2004, a kolejne dwa, spędzając 11 lat jako trener zespołu, podnosząc ich z głębi League Two do League One, po czym opuścił klub po spadku w 2020 roku.

W analogicznym meczu poprzedniego sezonu Almiron wyrównał pod koniec pierwszej połowy, a mecz zakończył się remisem 1:1. Jednak Bournemouth jak dotąd borykało się z problemami w tym sezonie, a Newcastle, niepokonane w Premier League od początku września, będzie starało się utrzymać niedawną dynamikę w krajowych rozgrywkach przed ostatnią przerwą międzynarodową w tym roku.