Białoruski olimpijczyk szuka azylu w Polsce Zamówienie powrotu do domu W świetle jej krytyki rządu w mediach społecznościowych powiedziała, że nie byłaby „bezpieczna” w kraju dyktatorskim.
24-letnia Christina Simanuskaya przyjechała do polskiej ambasady w Tokio niezidentyfikowaną, srebrną furgonetką ze swoim oficjalnym bagażem w poniedziałek o godzinie 17:00 czasu lokalnego.
Lokalny członek społeczności, który ma kontakt z sportowcem, mówi, że dwie kobiety niosące flagę, która jest uważana za symbol protestu na Białorusi, spotkały ją przy bramie i będą ubiegać się o azyl w Polsce.
W niedzielę Simanuskaya uciekł ze swojego umysłu na lotnisku w Tokio, gdzie został zatrzymany przez policjanta i przewieziony do hotelu, gdzie został zatrzymany.
Sprinter ujawniła swoich trenerów online, najpierw biorąc udział w sztafecie bez konsultacji z nią, zamiast rywalizować w poniedziałek, jak pierwotnie planowano, kazano jej wsiąść do samolotu i wrócić do domu.
„Mamy rozkaz: musisz dziś lecieć do domu” – powiedział sportowcowi białoruski działacz sportowy Arthur Schumacher w przecieku telefonicznym. Według Times of London.
Śledź wszystkie działania olimpijskie 2020
„Jeśli chcesz dalej rywalizować w Republice Białorusi, doradzaj, co musisz zrobić: przyjedź, jedź do domu do rodziców lub gdziekolwiek chcesz. I niech sytuacja się poprawi.
„W przeciwnym razie im bardziej ciągniesz… wiesz, kiedy mucha jest złapana w pajęczynę, im więcej pisze, tym bardziej wpada w pułapkę. Jak zorganizowane jest życie… zrobiłeś głupią rzecz.
Simanuskaya błagała Międzynarodowy Komitet Olimpijski o interwencję, mówiąc, że nie byłby bezpieczny, gdyby wrócił na Białoruś – a Polska, której wielu krytyków dyktatorskiego reżimu przebywało na wygnaniu, szybko zaoferowała swoją pomoc.
Polska jest gotowa pomóc białoruskiej lekkoatletce Kriskinie Simanuskiej na rozkaz reżimu Łukaszenki. [from] Igrzyska Olimpijskie dla Mińska. Otrzymała wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli sobie tego życzy” – napisał na Twitterze urzędnik polskiego MSZ Marcin Pridox.
Białoruś, byłe państwo sowieckie, od 1994 r. jest pod dyktatorską władzą prezydenta Łukaszenki Uwikłany w chaos polityczny Dyktator został brutalnie obalony w sierpniu zeszłego roku po kontrowersyjnych wyborach, które doprowadziły do masowych protestów.
Z drutami pocztowymi
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35