22 maja, 2024

Auston Matthews nie zagra w piątym meczu Maple Leafs – Bruins

Napastnik Toronto Maple Leafs, Auston Matthews, nie wystąpił we wtorkowy wieczór w Bostonie w piątym meczu serii pierwszej rundy play-off przeciwko Bruins.

Toronto przegrywa serię do trzech zwycięstw 3-1.

Matthews od ponad tygodnia cierpi na ciągłą chorobę, a objawy nasilają się podczas meczów. Trener Sheldon Keefe odmówił we wtorek komentarza, czy Matthews oprócz choroby cierpi na nieujawnioną kontuzję.

Keefe powiedział, że ostateczną decyzję o tym, czy Matthews się ubierze, podejmą lekarze zespołu Leafs.

„Rozpracowuje wszystko, aby być dostępnym do gry. W tej chwili nie ma żadnej decyzji” – powiedział Keefe we ​​wtorek rano. – Zobaczymy, jak minie reszta dnia.

Matthews jeździł na łyżwach we wtorek przed opcjonalnym porannym występem zespołu w TD Garden. Spędził około 10 minut na lekkich ćwiczeniach z asystentami trenerów i wyszedł przed rozpoczęciem pełnej sesji.

Dla Matthewsa był to pierwszy występ na lodzie od czasu, gdy został wycofany przez lekarzy zespołu przed trzecią kwartą czwartego meczu w sobotę.

Matthews przetrwał chorobę w trzecim meczu, przegrywając 4:2 z Leafs, i rozegrał pierwsze 40 minut po porażce Toronto 3:1 w czwartym meczu. Najwyżej sklasyfikowani Leafs rozegrali swój najlepszy mecz w drugim meczu, zdobywając wszystkie trzy punkty. Zasłużył na tę serię łącznie ze zwycięskim golem.

Ponieważ Matthews nie mógł grać, Max Domi przesunął się na pierwszą pozycję Matthewsa, a William Nylander przeszedł na drugą linię zespołu. Domi zajął także miejsce Matthewsa w drużynie Leafs, którzy we wtorek do play-offów dotarli z wynikiem 1 na 11.

Toronto również dokonało zmiany netto w piątym meczu, z Ilyi Samsonowa na Josepha Walla. Samsonow rozpoczął wszystkie cztery mecze przeciwko Bostonowi, ale w trzeciej kwarcie czwartego meczu został zastąpiony przez Wolla po tym, jak Samsonow puścił trzy gole w 16 strzałach. Wall z ulgą wykonał pięć rzutów obronnych.

READ  Długie spojrzenie na mistrzostwa NASCAR Cup Series 4 Championship

25-latek miał solidny sezon zasadniczy, głównie będąc rezerwowym Samsonowa, ustanawiając rekord 12-11-1 z procentem obron na poziomie 0,907 i średnią straconych bramek na poziomie 2,94. Wall po raz pierwszy zasmakował hokeja po zeszłorocznym sezonie NHL, kiedy Samsonow doznał kontuzji w drugiej rundzie play-offów przeciwko Florydzie, gdzie uzyskał 0,915 SV% i 2,43 GAA.

„Jak na młodego faceta jest bardzo konsekwentny” – powiedział o Wallie napastnik Leafs, Ryan Reaves. „Myślę, że jest podekscytowany możliwością wejścia na boisko i wykonania swojej pracy. Kiedy trafia do siatki, jesteśmy pewną siebie grupą”.

Po poniedziałkowym treningu Keefe podkreślił, jak ważne jest, aby Toronto ulepszało grę w zespołach specjalnych i grę na bramce, jeśli ma przetrwać mecz 6. Boston wstrzymał rotację bramkarzy i w trzech z czterech meczów trzymał się Jeremy’ego Swaymana, który spisał się znakomicie (3-0-0, 0,956 SV%, 1,34 GAA). Gra w przewadze Bruinsów zapewniła także Leafs 6 z 13 wyłączeń w serii.

Boston ponownie poszedł ze Swaymanem na mecz 5.