22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

AP Exclusive: oprogramowanie szpiegujące NSO zhakowało polskich bliźniaków opozycyjnych

AP Exclusive: oprogramowanie szpiegujące NSO zhakowało polskich bliźniaków opozycyjnych

WARSZAWA, Polska (AP) – W ostatnich tygodniach głównych wyborów parlamentarnych w 2019 r. doszło do agresywnych przerw na telefony komórkowe przez czołowego prawnika polskiej opozycji. Dwa lata później włamano się na smartfona prawnika, który zakwestionował wysiłki populistycznego prawicowego rządu na rzecz uporządkowania sądownictwa.

W obu przypadkach najeźdźcą było oprogramowanie szpiegowskie klasy wojskowej należące do grupy NSO, izraelskiej organizacji zajmującej się wynajmem futer, którą rząd USA niedawno wpisał na czarną listę., mówi Digital Sleeves of Citizen Lab Internet Surveillance System na Uniwersytecie w Toronto.

Citizen Lab nie mógł powiedzieć, kto zamówił hacki, a NSO nie zidentyfikował swoich klientów, mówiąc, że działa tylko z legalnymi agencjami rządowymi. Ale obie ofiary uważają, że odpowiedzialny jest coraz bardziej liberalny rząd w Polsce.

Stanislav Zarin, rzecznik polskiego bezpieczeństwa państwa, nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy rząd zamówił hacki, czy też był klientem NSO.

Prawnik Roman Giertych i prawnik Ewa Wrzosek dołączają do listy krytyków światowego rządu, których telefony zostały zhakowane przy użyciu produktu firmy Pegasus. Oprogramowanie szpiegujące zamienia telefon w urządzenie podsłuchujące i umożliwia operatorom zdalne pobieranie wszystkiego, od wiadomości po kontakty. Potwierdzone ofiary to dziennikarze meksykańscy i saudyjscy, brytyjscy prawnicy, palestyńscy działacze na rzecz praw człowieka, głowy państw i dyplomaci amerykańscy z siedzibą w Ugandzie.

Ale słowo polski hacking jest szczególnie godne uwagi, ponieważ żądają tego organizacje zajmujące się prawami Ogólnounijny zakaz oprogramowania szpiegującego. 27-narodowa UE zaostrzyła ograniczenia eksportowe na oprogramowanie szpiegujące, ale krytycy twierdzą, że nadużycia ze strony państw członkowskich UE wymagają pilnej uwagi.

Przed Laboratorium Obywatelskim W Polsce wykryto wiele infekcji Od listopada 2017 r., choć nie zidentyfikował poszczególnych ofiar. Oprogramowanie szpiegujące Pegasus powiązane z Węgrami, które zostało potępione za nadużycia antydemokratyczne, takie jak Polska. Niemcy i Hiszpania Mówi się, że katalończyk jest wśród klientów NSO z separatystami Oskarża Madryt o namierzenie ich za pomocą Pegaza.

READ  Przyłapano mężczyznę prowadzącego skradzionego konia po schodach mieszkania w Polsce

„Jeśli zaczniesz agresywnie atakować Pegaza, dołączysz do bractwa dyktatorów i dyktatorów, którzy użyją go przeciwko wrogowi.

Mariatze Sheikh, dyrektor ds. międzynarodowej polityki internetowej na Uniwersytecie Stanforda i były parlamentarzysta UE w Holandii, powiedział: „UE nie może wiarygodnie potępić łamania praw człowieka w innych częściach świata, a jednocześnie pozostaje obojętna na problemy wewnętrzne”.

Hakowanie polskich celów jest postrzegane jako dowód na niebezpieczną erozję demokracji w tym samym kraju, w którym cztery dekady temu rozpoczęła się sowiecka dominacja.

Kilka godzin przed tym, jak Jarin odpowiedział na e-mailowe pytania dotyczące włamania do The Associated Press, prokurator stanowy złożył petycję o aresztowanie Giorgicha w finansowym śledztwie kryminalnym.

Jarin nie skomentował, czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane. Powiedział, że Polska prowadzi inwigilację dopiero po otrzymaniu nakazów sądowych.

„Zalecenia, by polskie służby stosowały operacyjne metody walki politycznej są nieuzasadnione” – powiedział Zarin.

Rzecznik NSO powiedział w poniedziałek, że firma nie jest prywatna w kwestii tego, do kogo celują klienci i nie obsługuje technologii, co zakwestionowali badacze Citizen Lab i Amnesty International. Mówią, że NSO wydaje się utrzymywać infrastrukturę infekcji.

W lipcu śledztwo przeprowadziła Światowa Federacja Prasowa Pegasus został wykorzystany do zhakowania co najmniej 10 prawników, polityka opozycji i kilku dziennikarzy na Węgrzech. W zeszłym miesiącu urzędnik węgierskiej partii rządzącej przyznał, że rząd kupił licencję Pegasusa. S.

W 2019 roku niezależny polski nadawca TVN znalazł dowody na to, że państwowa agencja antykorupcyjna wydała ponad 8 milionów dolarów na oprogramowanie szpiegujące do telefonów. Agencja zaprzeczyła raportowi, ale stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki był zbyt ogólnikowy. Mówi, że wszystko zostanie „wyjaśnione w odpowiednim czasie”.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 r. Giertych został zhakowany co najmniej 18 razy, jak stwierdził Citizen Lab. Był wówczas byłym premierem Platformy Obywatelskiej Donaldem Duskiem, obecnie liderem największej opozycji i byłym ministrem spraw zagranicznych Rodkiem Sikorskim, obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego.

READ  American Film Festival of Poland otwiera swoje podwoje dla Kanadyjczyków podczas imprezy Progress dla Stanów Zjednoczonych i Kanady

Intensywność tempa i celu „opuszczającej szczęki agresji” – dzień po dniu, a nawet godzina po godzinie – była „desperackim pragnieniem monitorowania jego komunikacji” – powiedział Scott-Railton. IPhone stał się bezużyteczny i Giertych go upuścił.

„Ten telefon był ze mną w mojej sypialni i był ze mną, kiedy poszedłem zeznawać. Skanowali całe moje życie – powiedział.

Większość hacków miała miejsce tuż przed wyborami parlamentarnymi 13 października 2019 r., kiedy partia Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego wygrała niewielką przewagą, co doprowadziło do dalszej erozji wolności sądownictwa i wolności prasy.

Gierdich był wówczas zaangażowany w reprezentowanie austriackiego dewelopera i powiedział, że Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, utrudnił mu zerwanie kontraktu na budowę bliźniaczych wież w Warszawie.. Polskie prawo zabrania partiom politycznym osiągania zysków – a rewelacje, że układ zniknął, bo wieże miały powstać na gruntach należących do Kaczyńskiego, wywołały skandal.

Reprezentował Giorgicha Sikorskiego w nielegalnej sprawie karnej, w której nagrano i opublikowano rozmowy byłego ministra spraw zagranicznych; Sikorsky zarzucił rządowi, że nie zbadał możliwego zaangażowania sojuszników Kaczyńskiego. W zeszłym roku urzędnicy antykorupcyjni dokonali nalotu na dom i biuro Gierdicha, co polski sąd uznał za nielegalne. Nazywany symbolem UE Jak polski rząd traktuje wrogo nastawionych prawników w ważnych politycznie sprawach.

Kiedy prokurator okręgowy Laplin złożył w poniedziałek wniosek o nakaz aresztowania Kierdicha, adwokat odmówił stawienia się na rozprawę i powiedział, że „umyślnie ucieka przed wymiarem sprawiedliwości”.

Giertych nazwał to absurdem, twierdząc, że śledztwo w sprawie oszustwa finansowego było fałszywe, a poznański sąd już je umorzył z braku dowodów. Prokuratorzy twierdzą, że jest podejrzany o defraudację pieniędzy na opłaty prawne, które otrzymał w warszawskim sporze majątkowym dekadę temu.

Citizen Lab wciąż bada, w jaki sposób telefon Kierditcha został naruszony, ale powiedział, że spodziewa się efektu „zero kliknięć”, który nie obejmuje kontaktów użytkownika. Uważają, że Wrzosek został podobnie zhakowany. Citizen Lab wykrył sześć włamań na jego telefon od 24 czerwca od 24 sierpnia. 19.

READ  ModaModa z Korei Południowej współpracuje z Grupą MBF w Polsce

Wrzosek w ubiegłym roku zlecił zbadanie, czy wybory prezydenckie powinny zostać przełożone z powodu obaw, że mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia wyborców i sztabu wyborczego. Niemal natychmiast została usunięta ze sprawy i przeniesiona do odległego prowincjonalnego miasta Śrem z dwudniowym wyprzedzeniem.

„Nie wiem nawet, gdzie jest miasto, nie mam gdzie mieszkać” – powiedział.

Wrzosek, członek Niezależnej Izby Adwokackiej, dowiedział się, że został zhakowany i napisał o tym na Twitterze – kiedy Apple wysłał alerty do użytkowników iPhone’a w zeszłym miesiącu Na całym świecie NSO została namierzona przez Pegasusa, w tym 11 pracowników Departamentu Stanu USA w Ugandzie. W pozwie złożonym tego samego dnia Apple nazwał NSO „niemoralnymi najemnikami XXI wieku”. W 2019 roku Facebook złożył pozew przeciwko izraelskiej firmie za zhakowanie znanego na całym świecie procesora WhatsApp Messenger.

Wrzosek złożył oficjalną skargę, ale nie przewidział natychmiastowej odpowiedzialności, uważając, że „te same służby, które próbowały włamać się do mojego telefonu, będą teraz przeprowadzać poszukiwania przestępców”.

___

Relacja Bajaja z Bostonu