26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Antonio Inoki, ikona japońskiego wrestlingu i polityk, zmarł w wieku 79 lat

Antonio Inoki, ikona japońskiego wrestlingu i polityk, zmarł w wieku 79 lat

Reprezentant Antonio Inoki, słynny japoński zawodowy zapaśnik, który zmierzył się z mistrzem świata w boksie Muhammadem Alim w meczu mieszanych sztuk walki w 1976 roku, zmarł w wieku 79 lat.

Inoki przyniósł Jujitsu sławę i był pionierem w meczach mieszanych sztuk walki pomiędzy najlepszymi zapaśnikami i mistrzami innych sztuk walki, takich jak judo, karate i boks.

Był także pierwszym, który wszedł do polityki w swoim sporcie. Promował pokój poprzez sport i odbył ponad 30 podróży do Korei Północnej podczas swojej kadencji jako ustawodawca w nadziei na osiągnięcie pokoju i przyjaźni.

Inoki, który walczył z rzadką chorobą zwaną amyloidozą, zmarł w sobotę, według New Japan Pro-Wrestling Co, której był prezesem założycielem. Inoki był pogodny i w dobrym nastroju, nawet gdy walczył z chorobą.

Ze swoim charakterystycznym czerwonym szalikiem zwisającym z szyi, Inoki po raz ostatni pojawił się publicznie w sierpniu w programie telewizyjnym na wózku inwalidzkim.

„Widzisz, popycham się do granic możliwości i nabieram siły, gdy cię widzę” – powiedział.

Po przejściu na emeryturę z wrestlingu Inoki pracował jako japoński polityk.
WireImage
Założyciel Inoki New Japan Pro-Wrestling.
Założyciel Inoki New Japan Pro-Wrestling.
Ulstein Bild przez Getty Images

Urodzony jako Kanji Inoki w 1943 roku w Jokohamie pod Tokio, w wieku 13 lat przeniósł się z rodziną do Brazylii i pracował na plantacji kawy. Inoki zyskał lokalną sławę jako student, debiutując jako zawodowy zapaśnik w wieku 17 lat podczas trasy zapaśniczej w Brazylii, gdzie zwrócił uwagę Rikidozana, znanego jako ojciec jujitsu.

Inoki zadebiutował w zapasach w 1960 roku, a dwa lata później nazwał ring jako Antonio Inoki.

Wraz ze swoim arcy rywalem i inną japońską legendą, nieżyjącym już Shohei „Giantem” Babą, Inoki uczynił profesjonalne zapasy bardzo popularnym sportem w Japonii. Inoki założył New Japan Pro-Wrestling w 1972 roku.

Zyskał międzynarodową sławę w tym sporcie w 1976 roku, kiedy zmierzył się z Alim w meczu mieszanych sztuk walki w tokijskim Budokan Hall, meczu, który fani pamiętają jako „Bitwę stulecia”.

READ  Rams Points vs. Bills: Josh Allen rzuca trzy punkty, biegnie na jeden, gdy Buffalo dominuje w drugiej połowie
dubbingowany "bitwa stulecia" Antonio Inoki Muhammad Ali walczył w Japonii.
Został nazwany „walką stulecia” przez Antonio Inokiego, zabójcę Muhammada Alego w Japonii.
Asahi Shimbun przez Getty Images

Inoki wszedł do polityki w 1989 roku po zdobyciu miejsca w izbie wyższej, jednej z dwóch izb japońskiego parlamentu, i stanął na czele Partii Sportu i Pokoju. Wyjechał do Iraku w 1990 roku, aby uwolnić obywateli japońskich, którzy byli tam przetrzymywani jako zakładnicy. Odbył także mecz pro-wrestlingowy w Korei Północnej.

Inoki przez lata nawiązał osobistą relację z Koreą Północną i wielokrotnie odwiedzał ją, aby pomóc rozwiązać stary problem Japonii związany z porwaniami japońskich obywateli w Korei Północnej.

Odszedł na emeryturę jako zapaśnik w 1998 roku, ale pozostał aktywny w polityce do 2019 roku.