25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Amerykańskie, kanadyjskie i polskie firmy podpisały umowy na budowę reaktorów jądrowych

Amerykańskie, kanadyjskie i polskie firmy podpisały umowy na budowę reaktorów jądrowych

Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich firm podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 mln dolarów we wspólne opracowanie małych reaktorów jądrowych, z których część zostanie zbudowana w Polsce przez państwową firmę energetyczną Arlen.

Sygnatariuszami są GE Hitachi Nuclear Energy i Tennessee Valley Authority (TVA) w Stanach Zjednoczonych, Ontario Power Generation (OPG) w Kanadzie oraz Synthos Green Energy (SGE). Małe reaktory modułowe (SMR).

„Dzięki tej umowie Polska otrzyma najnowszą amerykańską technologię jądrową, opracowaną wspólnie przez Polskę, Kanadę i Stany Zjednoczone” – powiedział Polskiemu Radiu Rafał Kasprow, prezes Synthos Green Energy.

GE Hitachi Nuclear Energy jest twórcą małego modułowego reaktora BWRX-300, a Ontario Power Generation buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300, który zostanie ukończony do końca 2028 roku.

Celem nowo uzgodnionego partnerstwa jest zapewnienie, że projekt reaktora będzie „obejmował wiele jurysdykcji”, co oznacza, że ​​cztery firmy zgadzają się, że „może być licencjonowany i używany w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i poza nią”, zgodnie z GE Hitachi Nuclear . Energia.

„Ta bezprecedensowa współpraca z udziałem trzech krajów przyniesie korzyści każdemu członkowi zespołu i dowodzi wiary w rolę, jaką nasza technologia SMR może odegrać w pomaganiu krajom w osiągnięciu ich celów w zakresie dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego” — powiedział dyrektor generalny firmy, Jay Wileman.

Utworzenie joint venture Orlenu i SGE zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu. Państwowa Agencja Atomistyki złożyła już w ubiegłym roku wniosek o ocenę reaktora BWRX-300 i rozpoczęła wybór potencjalnych lokalizacji do jego rozmieszczenia.

READ  Polska przestaje dostarczać Ukrainie broń w ilości odpowiadającej zbożu

W przyszłym miesiącu planują ogłosić 25 takich lokalizacji, w których ma powstać 79 SMR, a pierwsza jednostka zacznie działać do końca tej dekady. Do 2036 roku chcą zbudować sieć SMR o łącznej mocy 10 000 MW.

Wczorajsza umowa „zapewni realizację [SMR] Technologia bardzo przyda się w Polsce i już w tej dekadzie Grupa Orlen będzie dostarczać klientom tanią, zeroemisyjną energię z energetyki jądrowej – powiedział wczoraj prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Ambasador RP w USA Marek Makirowski, który uczestniczył we wczorajszej uroczystości podpisania umowy, zaznaczył, że umowa dotyczy „nie tylko naszej transformacji energetycznej, ale także długoterminowej wizji naszego sojuszu z USA i Kanadą” – donosi serwis branżowy. Energica24.

Polska, która obecnie nie wytwarza energii elektrycznej z energetyki jądrowej, ma ambitne plany rozwoju sektora w najbliższych dziesięcioleciach. Rząd planuje również tradycyjne pełnoskalowe elektrownie jądrowe, projekty SMR kierowane przez Arlen oraz inne państwowe i prywatne firmy.

W październiku wybrała Stany Zjednoczone na swojego międzynarodowego partnera przy budowie pierwszej takiej fabryki, której otwarcie planowane jest na 2033 rok. Wkrótce potem Korea Południowa została wybrana na partnera w podobnym projekcie realizowanym przez prywatne konsorcjum rządowe. – Spółki własne.

Rząd postrzega energię jądrową jako kluczowe narzędzie zmniejszania zależności Polski od paliw kopalnych, co spowodowało, że Warszawa przyspieszyła plany odcięcia rosyjskiego importu energii ze względu na politykę UE w zakresie zielonej energii i wojnę na Ukrainie.

Źródło głównego obrazu: TVA/Twitter