Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich firm podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 mln dolarów we wspólne opracowanie małych reaktorów jądrowych, z których część zostanie zbudowana w Polsce przez państwową firmę energetyczną Arlen.
Sygnatariuszami są GE Hitachi Nuclear Energy i Tennessee Valley Authority (TVA) w Stanach Zjednoczonych, Ontario Power Generation (OPG) w Kanadzie oraz Synthos Green Energy (SGE). Małe reaktory modułowe (SMR).
„Dzięki tej umowie Polska otrzyma najnowszą amerykańską technologię jądrową, opracowaną wspólnie przez Polskę, Kanadę i Stany Zjednoczone” – powiedział Polskiemu Radiu Rafał Kasprow, prezes Synthos Green Energy.
.@gehnuclear Ogłoszona umowa o współpracy technicznej z 🇺🇸 @TVAnewsz 🇨🇦 @opg & 🇵🇱 @ORLEN_Synthos Zainwestować w projekt i rozwój ich małego modułu modułowego BWRX-300 #energia atomowa Reaktor jądrowy.https://t.co/buv7FVmL2G#Energia przyszłości #GEVernova Dumny z #GEVernova #SMR pic.twitter.com/2pphgr0lDc
— GE Vernova (@GE_Vernova) 23 marca 2023 r
GE Hitachi Nuclear Energy jest twórcą małego modułowego reaktora BWRX-300, a Ontario Power Generation buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300, który zostanie ukończony do końca 2028 roku.
Celem nowo uzgodnionego partnerstwa jest zapewnienie, że projekt reaktora będzie „obejmował wiele jurysdykcji”, co oznacza, że cztery firmy zgadzają się, że „może być licencjonowany i używany w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i poza nią”, zgodnie z GE Hitachi Nuclear . Energia.
„Ta bezprecedensowa współpraca z udziałem trzech krajów przyniesie korzyści każdemu członkowi zespołu i dowodzi wiary w rolę, jaką nasza technologia SMR może odegrać w pomaganiu krajom w osiągnięciu ich celów w zakresie dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego” — powiedział dyrektor generalny firmy, Jay Wileman.
Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce gwałtownie wzrosło z 39% w zeszłym roku do 75%.
Odkrycia pojawiają się, gdy rząd realizuje plany budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce i kryzys energetyczny napędzany wojną Rosji na Ukrainie. https://t.co/OvApCOtiA2
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 grudnia 2022 r
Utworzenie joint venture Orlenu i SGE zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu. Państwowa Agencja Atomistyki złożyła już w ubiegłym roku wniosek o ocenę reaktora BWRX-300 i rozpoczęła wybór potencjalnych lokalizacji do jego rozmieszczenia.
W przyszłym miesiącu planują ogłosić 25 takich lokalizacji, w których ma powstać 79 SMR, a pierwsza jednostka zacznie działać do końca tej dekady. Do 2036 roku chcą zbudować sieć SMR o łącznej mocy 10 000 MW.
Wczorajsza umowa „zapewni realizację [SMR] Technologia bardzo przyda się w Polsce i już w tej dekadzie Grupa Orlen będzie dostarczać klientom tanią, zeroemisyjną energię z energetyki jądrowej – powiedział wczoraj prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Ambasador RP w USA Marek Makirowski, który uczestniczył we wczorajszej uroczystości podpisania umowy, zaznaczył, że umowa dotyczy „nie tylko naszej transformacji energetycznej, ale także długoterminowej wizji naszego sojuszu z USA i Kanadą” – donosi serwis branżowy. Energica24.
Przyspieszamy przyszkiej technologii małych reaktorów SMR. Nasz partner Synthos Green Energy podpisała bardzo ważną działalność z @gehnuclear kanadyjska @opg Jestem amerykańską @TVAnews. W ramach borosuminia vassistki formi payde…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) 23 marca 2023 r
Polska, która obecnie nie wytwarza energii elektrycznej z energetyki jądrowej, ma ambitne plany rozwoju sektora w najbliższych dziesięcioleciach. Rząd planuje również tradycyjne pełnoskalowe elektrownie jądrowe, projekty SMR kierowane przez Arlen oraz inne państwowe i prywatne firmy.
W październiku wybrała Stany Zjednoczone na swojego międzynarodowego partnera przy budowie pierwszej takiej fabryki, której otwarcie planowane jest na 2033 rok. Wkrótce potem Korea Południowa została wybrana na partnera w podobnym projekcie realizowanym przez prywatne konsorcjum rządowe. – Spółki własne.
Rząd postrzega energię jądrową jako kluczowe narzędzie zmniejszania zależności Polski od paliw kopalnych, co spowodowało, że Warszawa przyspieszyła plany odcięcia rosyjskiego importu energii ze względu na politykę UE w zakresie zielonej energii i wojnę na Ukrainie.
Polska podpisała porozumienie z Koreą Południową o budowie elektrowni atomowej.
– Potrzebujemy tanich i zrównoważonych źródeł energii – mówi wicepremier. „Energetyka jądrowa jest niezbędna w polskich warunkach, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej”. https://t.co/iY8dYdn4Of
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 listopada 2022 r
Źródło głównego obrazu: TVA/Twitter
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35