24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Źródła: OPEC+ zgadza się na zmniejszenie wydobycia ropy o około dwa miliony baryłek dziennie

Źródła: OPEC+ zgadza się na zmniejszenie wydobycia ropy o około dwa miliony baryłek dziennie

ZDJĘCIE PLIKU: Logo OPEC widać na ilustracji wykonanej 8 października 2023 r. REUTERS/Dado Rovik Uzyskanie praw licencyjnych

  • Spotkanie producentów w celu omówienia wyników na rok 2024
  • Źródło: Arabia Saudyjska przedłuża redukcje o milion baryłek dziennie, Rosja redukuje o 500 tys. baryłek dziennie
  • Ze względu na nieporozumienia spotkanie zostało przełożone z 26 listopada

LONDYN/MOSKWA/DUBAJ (Reuters) – Producenci ropy z OPEC+ zgodzili się w czwartek pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej na cięcia w produkcji sięgające dwóch milionów baryłek dziennie na początku przyszłego roku, aby przedłużyć obecne dobrowolne obniżki, powiedzieli agencji Reuters delegaci.

Arabia Saudyjska, Rosja i inni członkowie OPEC+, którzy pompują ponad 40% światowej ropy, odbędą w czwartek wirtualne spotkanie, aby omówić produkcję w 2024 r. w obliczu obaw, że na rynku wystąpi potencjalna nadwyżka.

Jego produkcja na poziomie około 43 milionów baryłek dziennie odzwierciedla już obniżki o około pięć milionów baryłek dziennie, których celem jest utrzymanie cen i osiągnięcie stabilności na rynku.

Źródła OPEC+ poinformowały Reuters, że najnowsze porozumienie obejmie cięcia sięgające dwóch milionów baryłek dziennie, w tym Arabia Saudyjska przedłuży rozpoczętą w lipcu dobrowolną redukcję o jeden milion baryłek dziennie.

Jedno ze źródeł podało, że Rosja zmniejszy produkcję o 500 tys. baryłek dziennie, a do cięć przyczynią się także inne.

Standardowe kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w czwartek o 1,2 procent, przekraczając 84 dolarów za baryłkę do 15:26 czasu GMT, zmierzając w stronę wzrostów trzeci dzień dzięki oczekiwaniom nowych cięć ze strony OPEC+.

Analityczka RBC Capital Markets, Helima Croft, powiedziała wcześniej, że Arabia Saudyjska, która w lipcu rozpoczęła dobrowolną dodatkową produkcję na poziomie 1 miliona baryłek dziennie, nie chciałaby sama ponosić dodatkowych cięć.

Dodała: „Możemy sobie wyobrazić scenariusz, w którym Rosja i Arabia Saudyjska przedłużą cięcia do pierwszego kwartału 2024 r. i utworzą koalicję indywidualnych producentów chcących i gotowych dokonać dobrowolnych dostosowań”.

READ  Oficer Boeinga 737 MAX odlatuje po wypadku w powietrzu

Nacisk położony jest na niższą produkcję przy cenach spadających z około 98 dolarów pod koniec września, obawy o słaby wzrost gospodarczy w 2024 r. i oczekiwania dotyczące nadpodaży.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozowała w tym miesiącu, że wzrost popytu spowolni w 2024 r. w miarę wygaśnięcia „końcowej fazy ożywienia gospodarczego po pandemii oraz wraz ze wzrostem efektywności energetycznej, rozwojem flot pojazdów elektrycznych i wzmocnieniem czynników strukturalnych”.

Jednak źródła OPEC+ podały w tym tygodniu, że dyskusje okazały się trudne, o czym świadczy przełożenie przez grupę spotkania zaplanowanego na 26 listopada. Źródła podają, że opóźnienie wynikało ze sporu o kwoty produkcyjne dla afrykańskich producentów.

Spotkanie OPEC+ zbiega się z otwarciem szczytu klimatycznego ONZ COP28, którego gospodarzem są Zjednoczone Emiraty Arabskie, członek OPEC.

(Raporty: Alex Lawler, Olesya Astakhova, Maha Al-Dahan i Ahmed Ghaddar – przygotowane przez Mahometa dla Arab Bulletin) Redakcja: Jason Neely

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Maha raportuje na temat energii i towarów na Bliskim Wschodzie. Przez 15 lat była dziennikarką Reuters i opisywała historie z Egiptu, Zatoki Perskiej, Jemenu, Iraku, Syrii, Libanu i Jordanii. Wcześniej zarządzała biurami w Libanie, Syrii i Jordanii. Kontakt: @maheldahan