3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Żona byłego premiera Pakistanu Imrana Khana została skazana na 14 lat więzienia w sprawie prezentów rządowych  Wiadomości o Imran Khan

Żona byłego premiera Pakistanu Imrana Khana została skazana na 14 lat więzienia w sprawie prezentów rządowych Wiadomości o Imran Khan

Orzeczenie zapadło dzień po tym, jak inny sąd skazał Khana za ujawnienie tajemnic państwowych i skazał go na 10 lat więzienia.

Islamabad, Pakistan – Były premier Pakistanu Imran Khan i jego żona Bushra Bibi zostali skazani na 14 lat więzienia w sprawie związanej z nielegalną sprzedażą prezentów państwowych.

Rawalpindi Accountability Court, który zajmuje się sprawami dotyczącymi korupcji, również orzekł w środę, że para pozbawiona jest uprawnień do ubiegania się o stanowiska publiczne na 10 lat, a także nałożyła na każdego z nich grzywnę w wysokości 787 milionów rupii (2,8 miliona dolarów).

Orzeczenie zapadło dzień po skazaniu Khana na 10 lat więzienia za ujawnienie tajemnicy państwowej. Nie było jasne, czy kary będą odbywane kolejno, czy jednocześnie.

Khan przebywa już w więzieniu od sierpnia i w kilku sprawach czeka go proces. Jego prawnik, Intisar Hussain Panjotha, powiedział Al Jazeerze, że Bushra Bibi również poddał się władzom więziennym.

Khan został w sierpniu skazany na trzy lata więzienia w sprawie wniesionej przez Komisję Wyborczą Pakistanu za nieujawnienie swojego majątku w oparciu o sprzedaż prezentów rządowych o wartości ponad 140 milionów rupii (501 000 dolarów), które otrzymał, gdy był premierem Pakistanu. Od 2018 r. do kwietnia 2022 r. Orzeczenie w tej sprawie zostało zawieszone. Najnowsze orzeczenie nawiązuje do równoległej sprawy wszczętej przez agencję antykorupcyjną, w której Khan i jego żona zostali oskarżeni o łapówkarstwo przy sprzedaży darów państwowych.

Wyroki skazujące na najpopularniejszego polityka Pakistanu zapadły na około tydzień przed wyborami powszechnymi, które odbędą się 8 lutego.

Pakistańska władza Khana Tehreek-e-Insaf (PTI) została już pozbawiona swojego symbolu wyborczego, kija do krykieta, a wszyscy jej kandydaci kandydują jako niezależni.

Urzędnik PTI, Syed Zulfiqar Bukhari, powiedział, że wyrok Khana to „kolejny smutny dzień w historii sądownictwa Pakistanu” i zakwestionował jego zasadność.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

„Następuje likwidacja wymiaru sprawiedliwości. Sąd Najwyższy powinien był wstrzymać się z błędną decyzją, ponieważ wydawało się jasne, że świadkowie są zagrożeni” – powiedział Al Jazeerze.

„Zmieniono wybitnych świadków… bez pozwolenia na przesłuchanie, nie osiągnięto ostatecznej argumentacji, a decyzja wydaje się być z góry ustalonym procesem. Ta absurdalna decyzja zostanie zaskarżona do sądów wyższej instancji. „

„Generałowie mówią wyborcom: nie idźcie i nie głosujcie”.

Pakistański analityk polityczny Cyril Almeida powiedział, że skazanie Khana jest przesłaniem potężnej armii do narodu przed głosowaniem w przyszłym tygodniu.

„Generałowie mówią wyborcom: «Nie zawracajcie sobie tym głowy.» Powiedział Al Jazeerze: «Nie zawracajcie sobie głowy głosowaniem na Imrana, bo w najbliższym czasie nie będzie mu wolno ponownie zbliżać się do władzy.»”. Czy wyborcy są posłuszni? [the army] Będzie wiedział w przyszłym tygodniu. „Oskarżenia są polityczne, potępienie jest polityczne, a kiedy nadejdzie czas, odwrót będzie polityczny”.

Armia pakistańska ma szerokie wpływy polityczne i bezpośrednio rządzi krajem przez trzydzieści lat, od założenia państwa w Azji Południowej w 1947 r. Chociaż żaden premier w historii Pakistanu nie dokończył swojej kadencji, każdy z trzech z czterech dyktatorów wojskowych rządził przez prawie dekadę.

Prawnik Reza Hussain stwierdziła, że ​​szybkość, z jaką ogłaszano kolejne wyroki skazujące przeciwko Khanowi, jest niewytłumaczalna.

„Prawo do sprawiedliwego procesu leży u podstaw każdego cywilizowanego społeczeństwa rządzonego przez praworządność. Nawet oskarżeni o popełnienie najohydniejszych zbrodni powinni mieć zapewniony sprawiedliwy proces. Jest oczywiste, że w tej sprawie nie było sprawiedliwego procesu, – powiedziała Al Jazeerze.

Jednakże Ishtar Usaf Ali, były prokurator generalny Pakistanu, powiedział, że prawnicy PTI mieli wiele okazji do przedstawienia swoich argumentów. Dodał: „Nie udało im się obalić twierdzeń prokuratury ani pociągnąć jej do odpowiedzialności”.

We wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA odmówił komentarza w sprawie orzeczenia Khana w sprawie tajemnicy państwowej.

READ  Macron przybywa do Tel Awiwu, aby wyrazić „pełną solidarność” Francji z Izraelem

„Oczywiście chcemy, aby proces demokratyczny przebiegał w sposób pozwalający na szerokie uczestnictwo wszystkich stron i z poszanowaniem zasad demokracji. Nie zajmujemy stanowiska, jak to słyszeliśmy wcześniej, w sprawie wewnętrznych spraw Pakistanu i nie zajmujcie stanowiska w sprawie kandydatów na urząd w Pakistanie”.

Dodał: „Chcemy wolnego, uczciwego i otwartego procesu demokratycznego, a jeśli chodzi o kwestie prawne, o rozstrzygnięciu tych kwestii decydują sądy pakistańskie”.