23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Opublikowano porozumienie DUP mające na celu przywrócenie podziału władzy w Irlandii Północnej

Opublikowano porozumienie DUP mające na celu przywrócenie podziału władzy w Irlandii Północnej

  • Napisane przez Johna Campbella
  • Redaktor ds. ekonomii i biznesu BBC News NI

Wyjaśnienie wideo,

Sekretarz Irlandii Północnej przedstawia cztery „kluczowe elementy” pakietu środków mających na celu przywrócenie podziału władzy w Stormont.

Demokratyczna Partia Unionistów od dwóch lat bojkotuje rząd dzielący się władzą w Stormont w ramach protestu przeciwko zasadom handlu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Umowa zmniejszy kontrole i formalności dotyczące towarów przemieszczanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Zmiany dotyczą towarów z Wielkiej Brytanii znajdujących się w Irlandii Północnej, co oznacza, że ​​nie będą przeprowadzane rutynowe kontrole tych towarów.

Zmiany te obejmują maksymalną elastyczność dozwoloną na mocy poprzedniej umowy między UE a Wielką Brytanią, która w jej rozumieniu byłaby akceptowalna dla UE.

We wtorek połączone Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie wprowadzenia zmian w tej umowie, aby umożliwić NI korzystanie z brytyjskich umów o wolnym handlu.

Przemawiając w środę w Izbie Gmin, sekretarz Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris powiedział, że wynik jest „właściwym rozwiązaniem dla Irlandii Północnej i Unii”.

Dodał, że nadszedł czas, aby politycy „zjednoczyli się i współpracowali”.

Źródło obrazu, Niall Carson/Wire PA

Skomentuj zdjęcie,

Po opublikowaniu porozumienia Sir Geoffrey Donaldson i Chris Heaton-Harris odbyli wspólną konferencję prasową w Hillsborough

„Jestem przekonany, że będziemy mieli warunki niezbędne do szybkiego uruchomienia Stormont” – powiedział.

Zatem teraz mamy drobny druk, czarno-biały – a niektórzy mogliby powiedzieć, że czerwony, biały i niebieski są bardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę tytuł dokumentu „Ochrona Unii”.

Ale poza kwestiami praktycznymi na horyzoncie wyłaniają się konsekwencje polityczne.

Po długich miesiącach negocjacji rząd wraz z liderem DUP rozpoczyna twardą sprzedaż planu.

Desperacko chce, żeby to zadziałało, nie tylko po to, aby władze mogły wrócić, ale także po to, aby administracja Sunaka mogła uznać to za zwycięstwo.

Jej zwolennicy i przeciwnicy zaczęli już pojawiać się na naszych falach radiowych, a w nadchodzących godzinach ten hałas będzie jeszcze głośniejszy – po obu stronach.

Rząd wprowadzi także dwa akty prawne, które zapewnią możliwość sprzedaży towarów z Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii w każdych okolicznościach oraz potwierdzą status Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

Skomentuj zdjęcie,

Lider DUP, Sir Geoffrey Donaldson, udzielił w środę wywiadu BBC, gdy pojawiły się szczegóły transakcji

Podczas środowego wystąpienia w programie Talkback nadawanym w BBC Radio Ulster lider DUP, Sir Geoffrey Donaldson, został zapytany, czy umowa usunie granicę handlową na Morzu Irlandzkim, odpowiedział, że tak.

„W przypadku towarów pochodzących z Wielkiej Brytanii naszym celem było usunięcie granicy na Morzu Irlandzkim i właśnie to osiągnęliśmy” – powiedział.

„Nie jesteśmy już w sytuacji, w której w przypadku przywozu towarów na sprzedaż do Irlandii Północnej potrzebne jest zgłoszenie celne”.

Dodał, że w przypadku osób przywożących towary do Irlandii Północnej w celu sprzedaży w Irlandii Północnej lub na własny użytek „nie będzie wymagane żadne zgłoszenie celne ani żadne kontrole fizyczne (tych towarów) w portach Irlandii Północnej”.

Lider DUP powiedział, że „usuwa to granice na rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii”.

Źródło obrazu, Niall Carson z Pensylwanii

Skomentuj zdjęcie,

Sinn Féin jest największą partią w Irlandii Północnej po ostatnich wyborach do Zgromadzenia i nominuje Michelle O'Neill na stanowisko pierwszego ministra

Oczekuje się, że ustawa szybko przejdzie przez parlament w czwartek.

„fałszywe obietnice”

Sir Geoffrey pochwalił premiera Rishiego Sunaka, mówiąc, że „zrobił to, czego nie zrobili inni”.

Lider DUP porównał obecnego mieszkańca numeru 10 do jednego ze swoich poprzedników, Borisa Johnsona, mówiąc, że chociaż Johnson „obiecał nam wiele rzeczy, nie dotrzymał”.

Sir Geoffrey stwierdził, że porozumienie nie było idealne i nie osiągnęło wszystkiego, czego oczekiwała DUP, wyjaśniając, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w „ważnej kwestii” leków weterynaryjnych.

Wyjaśnienie wideo,

Przywódcy Westminsteru z zadowoleniem przyjęli rozmowy w sprawie przywrócenia podziału władzy w Irlandii Północnej

Premier pochwalił „ważne kroki” podjęte przez Demokratyczną Partię Unionistów w celu zatwierdzenia porozumienia.

Otwierając w środę pytania premiera, Sunak podziękował DUP za jej wysiłki i powiedział, że inne partie wykazały się cierpliwością przez ostatnie dwa lata.

Powiedział, że istnieje teraz perspektywa przywrócenia podziału władzy, „aby wzmocnić nasz związek i zapewnić ludziom odpowiedzialny samorząd lokalny, którego potrzebują”.

Premier dodał, że zapewni to „świetlaną przyszłość Irlandii Północnej”.

Lider labourzystów Sir Keir Starmer również określił to jako „znaczący moment” i stwierdził, że wszystkie strony muszą współpracować, aby rozpocząć przekazanie władzy.

„Nadzieja i optymizm”

Główne partie Stormont spotkały się w środę w Belfaście z Tánaiste (irlandzkim wicepremierem) Michealem Martinem.

W przemówieniu po spotkaniu wiceprzewodnicząca Sinn Féin Michelle O'Neill stwierdziła, że ​​istnieje „pewna nadzieja i optymizm” w związku z powrotem dyrektora wykonawczego Irlandii Północnej.

Jako partia, która zdobyła najwięcej mandatów w ostatnich wyborach do zgromadzeń w 2022 r., Sinn Féin ma prawo objąć stanowisko Pierwszego Ministra.

Dzięki temu O'Neill z Sinn Féin stanie się pierwszą osobą o nacjonalistycznym pochodzeniu, która zostanie pierwszym ministrem Irlandii Północnej.

Jako druga co do wielkości partia Demokratyczna Partia Unionistyczna ma prawo nominować wicepremiera.

Te dwie role zawsze miały dokładnie te same uprawnienia i obowiązki i mają równy status pod każdym względem oprócz nazwy.

Zapytana, czy jest gotowa zostać pierwszą ministrem Irlandii Północnej, O'Neill odpowiedziała: „Jestem w pełni przygotowana na zadanie poprowadzenia tej władzy wykonawczej do współpracy ze wszystkimi partiami wykonawczymi i dostarczenia obywatelom tego, co ważne”.

Doug Beattie, przywódca Ulster Unionist Party, powiedział, że jego partia odbyła „dobre spotkanie” z Martinem, ale podkreślił, że jest zaniepokojony „dalekiem od szczegółów” nowego porozumienia.

W Izbie Gmin Colum Eastwood, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Pracy (SDLP), zapytał Heatona-Harrisa, czy zwołałby proces ze wszystkimi partiami politycznymi w irlandzkim rządzie w celu rozważenia, w jaki sposób instytucje Porozumienia Wielkopiątkowego powinny zostać zreformowane, „aby zapewnić, że żadna partia nie będzie mogła ich ponownie zestrzelić”.

Heaton-Harris powiedział, że jeśli chodzi o kwestię reform w Irlandii Północnej, „jest to rozmowa, która musi rozpocząć się w Stormont oraz pomiędzy obywatelami Irlandii Północnej i ich wybranymi przedstawicielami”.

W międzyczasie poseł Alliance Stephen Farry zapytał sekretarza stanu Illinois o pakiet finansowy o wartości 3,3 miliarda funtów przedstawiony przed Bożym Narodzeniem i przyznał, że „potrzebna jest pełniejsza dyskusja na temat przeglądu piętra finansowego NI”.

READ  Rzadkie „Ostrzeżenie specjalne” wydane jako gwałtowny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia