22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dyrektor CIA: Wojna na Ukrainie osłabiła Putina

Dyrektor CIA: Wojna na Ukrainie osłabiła Putina

Wojna na Ukrainie „po cichu podkopała” autorytet prezydenta Rosji Władimira Putina, napisał w opublikowanym we wtorek artykule dyrektor CIA William Burns.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby władza Putina wkrótce osłabła, Pan Burns napisał w „Foreign Affairs”.Niezadowolenie „osłabiło rosyjskie przywództwo i naród rosyjski”, umożliwiając CIA rekrutację większej liczby szpiegów.

Agencja nakręciła serię filmów mających na celu rekrutację rosyjskich urzędników. ostatnie, Wydany w zeszłym tygodniu, Zachęca się Rosjan do bezpiecznego przesyłania informacji do CIA za pomocą bezpiecznej przeglądarki w ciemnej sieci. Najnowsze wideo budzi ich gniew z powodu korupcji w rosyjskim rządzie.

Chociaż rząd USA nie podał, ilu szpiegów zrekrutowano za pomocą tych filmów, urzędnicy twierdzą, że agencja nie wywierałaby na nich dalszego nacisku w Telegramie i YouTube, gdyby nie były one skuteczne. Burns powtórzył to zdanie w swoim artykule.

„Ten prąd niezadowolenia stwarza dla CIA jedyną na pokolenie okazję do rekrutacji” – napisał. „Nie pozwólmy, żeby to się zmarnowało”.

Część słabości Putina wynika z tego, jak w zeszłym roku stłumił bunt członków najpotężniejszej grupy najemników w Rosji. Burns napisał, że wydawał się „oderwany i niezdecydowany” w obliczu buntu prowadzonego przez Jewgienija Prigożyna, przywódcę grupy najemników Wagnera.

Putin „w końcu rozliczył rachunki z Prigożynem” – napisał Burns, odnosząc się do śmierci przywódcy najemników w podejrzanej katastrofie lotniczej. Mimo to krytyka Prigożyna pod adresem rosyjskiego przywództwa skierowana do narodu rosyjskiego „prędko nie minie” – napisał Burns.

„Dla wielu członków rosyjskiej elity pytanie nie brzmiało, czy cesarz nie ma ubrania, ale raczej, dlaczego ubieranie się zajmowało mu tak dużo czasu” – powiedział Burns.

Dodał, że Rosja odbudowała swoją wojskową produkcję przemysłową, ale wojna poważnie zraniła jej gospodarkę. W dłuższej perspektywie Rosja jest „zdecydowana” zostać wasalem Chin, zależnym od Pekinu w zakresie handlu i technologii.

READ  Rosja uderza na Ukrainę przed spotkaniem Zełenskiego-Bidena: aktualizacje na żywo

Ukraina stoi w obliczu wyzwań związanych z wojną, ale osiągnęła dramatyczne rezultaty. Wysiłki Rosji mające na celu modernizację sił zbrojnych zostały „stłumione”, napisał Burns, a 315 000 Rosjan zostało zabitych lub rannych.

Ukraina również poniosła ogromne straty, choć pan Burns nie odniósł się do tego bezpośrednio. Urzędnicy amerykańscy mają trudności z dokładnym oszacowaniem liczby ofiar śmiertelnych na Ukrainie.

Strategia Putina polega na dalszym miażdżeniu Ukrainy i próbie przeciwstawienia się zachodniemu wsparciu. Burns napisał jednak, że Ukraina jest w stanie „rozbić arogancję Putina”, uderzając głębiej za zahartowanymi liniami frontu na polu bitwy. W przeszłości urzędnicy amerykańscy obawiali się, że ukraińskie ataki mogą skłonić Rosję do eskalacji, być może nawet poprzez przeprowadzenie próby nuklearnej jako ostrzeżenie dla Ukrainy i Zachodu.

Burns przyznał, że obawy dotyczące eskalacji konfliktu nuklearnego są uzasadnione, zauważył jednak, że nie należy ich przeceniać.

„Putin może ponownie zaangażować się w ataki nuklearne i głupotą byłoby całkowite ignorowanie ryzyka eskalacji” – napisał. „Ale głupio byłoby też niepotrzebnie ich zastraszać”.

Kluczem do sukcesu Ukrainy, napisał Burns, jest dalsze dostarczanie amerykańskiej pomocy.

Kongres rozważa nowy pakiet pomocy wojskowej, ale został on uwikłany w politykę porozumienia granicznego i imigracyjnego na Kapitolu.

Burns napisał, że zerwanie stosunków z Ukrainą byłoby poważnym błędem.

„Utrzymanie przepływu broni zapewni Ukrainie silniejszą pozycję, jeśli pojawi się szansa na poważne negocjacje” – powiedział Burns. Daje szansę zapewnienia Ukrainie długoterminowego zwycięstwa i strategicznej straty Rosji; Ukraina może chronić swoją suwerenność i odbudowywać ją, podczas gdy Rosja musi stawić czoła trwałym kosztom głupoty Putina.

Burns napisał, że rosyjska inwazja na Ukrainę zasygnalizowała początek nowej ery dla CIA. Mówił o wczesnym ostrzeganiu o nadchodzącej inwazji, przekazywanym przez agencje wywiadowcze administracji Bidena, Ukrainie i jej sojusznikom.

READ  Niedźwiedź został schwytany we Włoszech po zabiciu biegacza alpejskiego, Andrei Papi

Ale nowa era, powiedział Burns, polega na wykorzystaniu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Zmiany te zmieniły sposób, w jaki CIA gromadzi dane wywiadowcze, umożliwiając jej szybsze i skuteczniejsze analizowanie informacji.

„Mimo że świat się zmienia, szpiegostwo pozostaje interakcją między ludźmi a technologią” – napisał.

Choć będą sekrety, które tylko ludzie mogą poznać, kontynuował Burns, CIA musi „połączyć mistrzostwo w pojawiających się technologiach z umiejętnościami w zakresie kontaktów międzyludzkich i indywidualną śmiałością, które zawsze leżały u podstaw naszej profesji”.