25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmiany klimatyczne: Świat właśnie przeżył najgorętsze lato w historii

Jane Mamangni/Xinhua/Getty Images

Ludzie chłodzą się w pobliżu Panteonu w Rzymie, Włochy, 22 sierpnia 2023 r. Tego lata Włochy doświadczyły ekstremalnych fal upałów.



CNN

W miarę jak fale upałów w dalszym ciągu nękają niektóre części świata, naukowcy donoszą, że to brutalne i śmiercionośne lato było najgorętszym w historii – i to z dużą przewagą.

Według danych Unii Europejskiej Copernicus Climate Change Service okres od czerwca do sierpnia był najcieplejszym okresem na Ziemi od rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku.

Według Copernicusa średnia globalna temperatura tego lata wyniosła 16,77°C (62,19°F) i jest o 0,66°C wyższa od średniej z lat 1990–2020 – przewyższając poprzedni rekord ustanowiony w sierpniu 2019 r. o około 0,3°C. .

Rekordy te, które śledzą średnią temperaturę powietrza na całym świecie, są zazwyczaj łamane o setne stopnia.

To pierwszy zestaw danych naukowych potwierdzających to, co wielu uważało za nieuniknione. To było Niezwykle gorące lato Dla obszarów półkuli północnej – w tym części Stanów Zjednoczonych, Europy i… Japonia – Z rekordowymi falami upałów i niespotykanymi dotąd temperaturami oceanów.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Planeta to widziała Czerwiec jest najcieplejszym miesiącem w historiiśledzony przez Najcieplejszy lipiec -Obydwaj znacznie pobili poprzednie rekordy.

Według nowych danych programu Copernicus sierpień był także najcieplejszym miesiącem w historii i był cieplejszy niż jakikolwiek inny miesiąc w tym roku z wyjątkiem lipca. Średnia globalna temperatura w tym miesiącu wyniosła 16,82 stopnia Celsjusza, czyli o 0,31 stopnia więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w 2016 roku.

„W letnie dni psy nie tylko szczekają, ale też gryzą” – stwierdził António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, w oświadczeniu na temat danych z programu Copernicus. Naukowcy od dawna ostrzegali przed konsekwencjami naszego uzależnienia od paliw kopalnych. Nasz klimat załamuje się szybciej, niż jesteśmy w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi uderzającymi w każdy zakątek planety.

Według programu Copernicus szacuje się, że lipiec i sierpień były o 1,5 stopnia cieplejsze niż w okresie przedindustrialnym. Główny próg Naukowcy od dawna ostrzegali, że świat musi pozostać pod ziemią, aby zapobiec najbardziej katastrofalnym skutkom zmian klimatycznych.

Ponieważ naukowcy skupiają się bardziej na długoterminowym globalnym ociepleniu, te tymczasowe naruszenia stanowią ważny podgląd tego, jak świat może wyglądać latem. Przy 1,5 stopnia ocieplenia.

„Półkula północna właśnie doświadczyła lata pełnego ekstremalnych warunków – z częstymi falami upałów Podsycanie niszczycielskich pożarów lasów„Powodzie szkodzą zdrowiu, zakłócają codzienne życie i powodują trwałe szkody w środowisku” – stwierdził w oświadczeniu Petteri Taalas, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Ryszard A. BROOKS/AFP/Getty Images

Ludzie szukają ulgi od upałów w Tokio, 30 lipca 2023 r. Temperatury powyżej 35 stopni Celsjusza (95 Fahrenheita) od tygodni panowały w stolicy Japonii.

Patrick T. Fallon/AFP/Getty Images

Billboard wyświetla temperaturę 48°C podczas rekordowej fali upałów w Phoenix w Arizonie, 18 lipca 2023 r.

Kraje półkuli południowej również doświadczyły zaskakująco ciepłych zim, z temperaturami znacznie powyżej średniej w Australii. Kilka krajów Ameryki Południowej I Antarktyda.

Średnie globalne temperatury oceanów również były takie same Poza listami przebojówCo pomaga wzmocnić Główne huragany na Oceanie Atlantyckim Huragany na Pacyfiku.

W lipcu nagła fala upałów u wybrzeży Florydy wysłała go do oceanu Temperatury wanny z hydromasażem.. Podczas gdy części północnego Atlantyku były świadkami w czerwcu „Absolutnie bezprecedensowa” fala upałów na morzu. Woda o temperaturze do 5°C (9°F) wyższej niż normalnie.

Według programu Copernicus codziennie od końca lipca do końca sierpnia temperatura oceanów przekracza poprzedni rekord ustanowiony w 2016 r.

Nie jest jeszcze jasne, czy będzie to najcieplejszy rok w historii Ziemi, ale wydaje się pewne, że będzie bardzo blisko.

Ponieważ do końca roku pozostały cztery miesiące, rok 2023 jest obecnie klasyfikowany według Kopernika jako drugi najcieplejszy rok w historii, tylko o 0,01 stopnia Celsjusza w porównaniu z rokiem 2016, który jest obecnie najcieplejszym rokiem w historii.

Naukowcy mówią, że w przyszłym roku Prawdopodobnie będzie cieplejZe względu na pojawienie się zjawiska El Niño, które jest naturalnym wahaniem klimatu, które powoduje, że temperatury powierzchni morza są wyższe od średnich i wpływa na pogodę.

„Ten El Niño rozwija się w cieplejszym oceanie niż jakiekolwiek poprzednie El Niño, dlatego z zainteresowaniem obserwujemy rozwój tego zjawiska pod względem siły i wpływu” – powiedziała CNN Samantha Burgess, zastępca dyrektora programu Copernicus.

Burgess powiedział, że lato było pełne rekordowych liczb, a sytuacja będzie jeszcze gorsza, jeśli świat będzie nadal spalał paliwa kopalne, które ogrzewają planetę.

„Dowody naukowe są przytłaczające – będziemy nadal odnotowywać coraz więcej danych klimatycznych oraz poważniejsze i częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe mające wpływ na społeczeństwo i ekosystemy, dopóki nie przestaniemy emitować gazów cieplarnianych” – stwierdziła w oświadczeniu.