29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Maduro nakazuje „natychmiastową” eksploatację ropy, gazu i kopalń w Essequibo w Gujanie

Maduro nakazuje „natychmiastową” eksploatację ropy, gazu i kopalń w Essequibo w Gujanie

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zwrócił się do przedsiębiorstw państwowych, aby „natychmiast” rozpoczęły poszukiwania i eksploatację ropy, gazu i kopalń w regionie Essequibo w Gujanie – obszarze większym od Grecji i bogatym w ropę i minerały obejmującym Wenezuelę.

Oświadczenie nadeszło dzień po tym, jak Maduro odniósł zwycięstwo, do którego dążył w weekendowym referendum w sprawie uznania suwerenności nad regionem.

Maduro powiedział, że „natychmiast” rozpocznie „wydawanie koncesji na poszukiwanie, eksploatację ropy, gazu i kopalń w całym regionie Essequibo”. Nakazał także utworzenie lokalnych filii wenezuelskich spółek publicznych, w tym giganta naftowego PDVSA i konglomeratu wydobywczego Corporación Venezolana de Guayana.

Nie jest jasne, w jaki sposób administracja Maduro zamierza wdrożyć ideę sprawowania jurysdykcji nad terytorium po oficjalnym uznaniu go za część Wenezueli na mocy ustawy, którą wkrótce ma debatować kontrolowane przez partię rządzącą Zgromadzenie Narodowe.

Oprócz ogłoszenia dotyczącego eksploatacji zasobów w Essequibo, Maduro zapowiedział we wtorek utworzenie nowego kompleksowego obszaru działań obronnych, „zode” w języku hiszpańskim, dla spornego sektora, na wzór specjalnych dowództw wojskowych prowadzących operacje w różnych regionach kraju. .

Powierzchnia 61 600 mil kwadratowych (159 500 km2) stanowi dwie trzecie powierzchni Gujany. Jednak Wenezuela zawsze uważała Essequibo za swoją własność, ponieważ region znajdował się w jej granicach w okresie kolonialnym Hiszpanii i od dawna sprzeciwiał się granicom ustalonym przez międzynarodowych arbitrów w 1899 r., kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską.

Zaangażowanie Wenezueli w dochodzenie swoich roszczeń terytorialnych zmieniało się na przestrzeni lat. Zainteresowanie ponownie wzrosło w 2015 r., kiedy ExxonMobil ogłosił, że znalazł ropę w ilościach komercyjnych u wybrzeży Essequibo.

READ  Futuro Vegetable sabotuje miliarderkę Nancy Walton Laurie Kause

Gujana potępiła działania Wenezueli i przeprowadzone w niedzielę referendum jako pretekst do aneksji terytoriów. Zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu ONZ, który w piątek nakazał Wenezueli nie podejmować żadnych działań w celu zmiany status quo do czasu, aż panel będzie mógł wydać orzeczenie w sprawie konkurencyjnych roszczeń obu krajów, co może zająć lata.

___ Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów na https://apnews.com/hub/latin-america