22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rozszerzanie portfolio OZE w Polsce

Rozszerzanie portfolio OZE w Polsce

Equinor nabył od Grupy Helios morską farmę wiatrową o mocy 26 MW w Polsce. Dzięki tej inwestycji Equinor poszerza swoją szeroką ofertę energetyczną w Polsce i realizuje swoją strategię producentów energii zorientowaną na rynek.

Farma wiatrowa Wilko zlokalizowana jest w województwie wielkopolskim i będzie obsługiwana przez spółkę zależną Equinor, Wento, w Polsce.

Aktywa zapewnią natychmiastową produktywność i płynność. Skumulowaną roczną produkcję szacuje się na 105 GWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 50 000 polskich gospodarstw domowych.

„Strategia Equinor w zakresie odnawialnych źródeł energii zakłada elastyczne dostawy energii z poziomów obejmujących wiele technologii na wybranych rynkach. Poprzez naszą spółkę zależną Vento zbudowaliśmy silny portfel energii słonecznej w Polsce. Dodając lądową energię wiatrową do portfela obsługiwanych aktywów Vento, czynimy Vento przedsiębiorstwem multitechnologicznym producentem energii” – powiedział Olav Kolbeinstvedt.

Energia słoneczna i wiatr na lądzie mają zazwyczaj komplementarne profile wytwarzania, co oznacza, że ​​energia słoneczna może kompensować niedobory w wytwarzaniu energii wiatrowej i odwrotnie. Połączenie tych dwóch technologii może zapewnić bardziej niezawodne wytwarzanie energii, zmniejszyć ryzyko portfela i usprawnić tworzenie wartości.

Wygenerowaną energią na polskim rynku zarządzać będzie spółka Danske Commodi-ties (DC), należąca do Equinor zajmująca się handlem energią.

„W miarę ciągłego rozwoju jako zorientowany na rynek producent energii na wybranych rynkach, nasz dział handlu energią DC zapewnia drogę naszym aktywom na rynek i umożliwia nam handel energią elektryczną z różnych źródeł. DC ma ponad 10-letnie doświadczenie w branży Polski rynek energii” – dodał Kolbeinstveit.

W produkcji energii w Polsce dominują źródła konwencjonalne, z czego największy udział pochodzi z węgla. Jako zaufany partner energetyczny Polski, Equinor stara się wspierać wysiłki kraju w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji.

„Dywersyfikacja źródeł produkcji i dostaw energii jest kluczem do skutecznej dekarbonizacji systemu energetycznego Polski i poprawy jego bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki tej umowie w dalszym ciągu rozszerzamy naszą szeroką gamę dostaw energii w Polsce, która obejmuje dostawy gazu poprzez Baltic Pipeline, wielkoskalowe morskie elektrownie wiatrowe projekty, energia słoneczna, a teraz morska energetyka wiatrowa.” can” – skomentował dyrektor krajowy Equinor Michał Jerzy Kołodziejczyk. W Polsce.

READ  Porozumienie saudyjsko-polskie uniemożliwia rosyjską dominację naftową w regionie bałtyckim