2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zełenski spotkał się z prezydentem Polski, który właśnie wrócił z Waszyngtonu

Zełenski spotkał się z prezydentem Polski, który właśnie wrócił z Waszyngtonu

22 grudnia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą na dwugodzinne rozmowy.

„Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu wojny na pełną skalę” – powiedział Zełenski w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram po spotkaniu z Dudą w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce.

„Omawialiśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i interakcje na poziomie międzynarodowym w 2023 roku”.

Chociaż Stany Zjednoczone są strategicznie najważniejszym sojusznikiem Ukrainy, Polska jest sąsiadem Ukrainy, a oba kraje łączy głęboka więź historyczna.

Nagranie wideo pokazuje, jak Duda i Zełenski obejmują się ciepło po tym, jak lot Zełenskiego został powitany przez polskich urzędników.

„Rozmawiali długo, prawie dwie godziny. Najpierw o wizycie prezydenta Zełenskiego w USA i znaczeniu tej wizyty dla wsparcia Ukrainy, ale także o stosunkach dwustronnych między Polską a Ukrainą” – powiedział Paweł Szrod, główny doradca Dudy.

Inny urzędnik z Kancelarii Dudy, Jakub Kumoch, powiedział prywatnej telewizji TVN24, że od początku był informowany o wyjeździe Zełenskiego do Polski i pomagał w jego organizacji, ale ze względów bezpieczeństwa musiał zachować tę informację w tajemnicy.

Zełenski przemawiał w Kongresie USA w środę po swojej pierwszej podróży poza Ukrainę od wybuchu wojny w lutym.

Reportaż Dana Peleshchuka i Aleksandra Vasovica; Dodatkowe relacje Anny Koper i Pawła Florkiewicza w Warszawie; Montaż przez Alison Williams i Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Co widzimy: ostra reakcja Francji, pierwszy poważny ruch Polski, ostrzeżenie prezydenta Izraela o „wojnie domowej”