9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obsesja Elona Muska na Twitterze nie jest głównym powodem spadku akcji Tesli


Nowy Jork
CNN

Pojawiło się powszechne nieporozumienie na temat Elona Muska i Tesli: romans miliardera z Twitterem jest głównym powodem, dla którego akcje Tesli tak bardzo straciły w tym roku. Ale gwałtowna wyprzedaż akcji Tesli w tym tygodniu dowiodła, że ​​problemy w firmie motoryzacyjnej Muska wykraczają poza Twittera.

Nawet gdy Musk zasugerował, że może zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego na Twitterze, inwestorzy zaczęli obawiać się, że perspektywy sprzedaży i zysków Tesli pogarszają się. Oznaka słabego popytu: Tesla ogłasza rzadką wyprzedaż. Firma zaoferowała dwie zniżki kupującym, którzy otrzymają pojazd przed końcem roku, początkowo oferując zniżkę w wysokości 3750 USD na początku tego miesiąca. Następnie Tesla podwoiła tę zniżkę do 7500 USD w czwartek.

Dan Ives, analityk techniczny z Wedbush Securities i byk Tesli, który w piątek obniżył cenę docelową akcji, powiedział w piątek z 250 do 175 dolarów. „Obniżki cen wprowadzone przez Teslę były kroplą, która przelała czarę na giełdę”.

Kolejny powód spadku cen akcji Tesli: Gospodarka USA może w kierunku recesji W przyszłym roku, bolesna sprzedaż samochodów. Musk powiedział w czwartkowym wezwaniu na Twitterze Spaces, że spodziewa się, że gospodarka znajdzie się w „poważnej recesji” w 2023 roku.

„Myślę, że ogólny dramat będzie większy, niż ludzie obecnie myślą” – powiedział Reuters, dodając, że domy i samochody byłyby nieproporcjonalnie dotknięte warunkami ekonomicznymi.

Częścią problemu z ceną akcji Tesli jest to, że krytycy zastanawiają się, czy cena jest tego warta Wycena na bilion dolarów To było na początku roku. W szczytowym okresie Tesla była warta więcej niż 12 producentów samochodów na świecie razem wziętych, mimo że posiadała tylko ułamek sprzedaży któregokolwiek z nich. Dziś jest wart 399 miliardów dolarów.

„W najbliższym czasie wyprzedził się” – powiedział Gene Munster z Loup Ventures, fan Tesli. „Nadal uważam, że to może być znacznie większa firma. Myślę, że znowu zobaczy takie liczby. Ale dotarcie tam może zająć dużo czasu.”

READ  Tajne zaufanie mózgu za przejęciem Muska na Twitterze

Perspektywy wzrostu Tesli – cel 50% rocznego wzrostu sprzedaży – pomogły zwiększyć tę wycenę. I zgodził się w październiku, że tak zrobi Omiń ten cel sprzedaży na ten rok.

Wspinaczka akcji do zawrotnych wysokości – wzrost o 743% tylko w 2020 r. – była napędzana reputacją Muska jako geniusza, który mógłby zakłócić ogromny światowy przemysł samochodowy.

„Tesla była postrzegana jako przełomowa firma technologiczna, a nie producent samochodów, a spora część tej premii jest powiązana z Muskiem” – powiedział Ives.

Krytycy Tesli powiedzieli, że duża część jej wysokiej wyceny opierała się na obietnicach, które Musk złożył na temat przyszłych produktów, z których wiele pojawiło się wiele lat po tym, jak pierwotnie obiecał.

Dobrym tego przykładem jest Cybertruck, pickup Tesli, Odsłonięty po raz pierwszy trzy lata temu z obietnicą, że produkcja rozpocznie się w 2021 r. Teraz produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku, a produkcja ma wzrosnąć w 2024 r., co plasuje go w tyle za innymi elektrycznymi pickupami oferowanymi przez twierdza i początkujący producent pojazdów elektrycznych Rivian, i oba mają elektryczne samochody dostawcze dostępne do kupienia już dziś. Może również śledzić planowane oferty elektrycznych pickupów GM.

„Elon Musk ma patologiczny problem z prawdą” – powiedział Gordon Johnson, jeden z największych krytyków Tesli wśród analityków. „Kiedy ludzie mówią, że jest geniuszem i innowatorem, opiera się to na wszystkich jego obietnicach, których nigdy nie spełnia”.

Johnson powiedział, że akcje Tesli spadną jeszcze gwałtowniej, gdy zacznie je wyceniać tak, jak inni producenci samochodów, zamiast spełniać swoje obietnice. Powiedział, że aby Tesla mogła osiągnąć swoje cele wzrostu, musi prawie co roku budować nowe fabryki, ale nowe fabryki w Niemczech i Teksasie, które zostały otwarte wiosną, wciąż nie działają na pełnych obrotach. Powiedział, że jego fabryka w Chinach musiała ograniczyć produkcję z powodu słabej sprzedaży na rynku w obliczu ograniczeń Covid.

READ  Deutsche Bank jest pierwszym dużym bankiem, który przewidział recesję w USA

„Popyt w Stanach Zjednoczonych spadł” – powiedział. „Dwa miesiące temu czas oczekiwania wynosił dwa lub trzy miesiące. Teraz możesz mieć jeden od razu. Zamierzają zbudować więcej samochodów, niż sprzedają w trzecim kwartale z rzędu. To definicja nadwyżki mocy produkcyjnych.”

Tesla pozostaje największym producentem pojazdów elektrycznych na świecie, chociaż na niektórych kluczowych rynkach tytuł ten jest kwestionowany przez Volkswagena w Europie i BYD w Chinach. A większa konkurencja pochodzi od znanych producentów samochodów, takich jak Ford i GM.

Nie oznacza to, że Twitter nie odegrał żadnej roli w załamaniu cen akcji Tesli w tym roku: akcje Tesli straciły 66% swojej wartości od czasów Muska. Zwróć uwagę na Twittera Po raz pierwszy został ujawniony w kwietniu, od tego czasu spadł o 45%. zamknięty w sprawie transakcji pod koniec października.

Inwestorzy byli rozczarowani, że Musk wydawał się spłacać większość swojego zakupu Twittera za 44 miliardy dolarów, sprzedając akcje Tesli. Musk, największy akcjonariusz Tesli, ona ma Sprzedała akcje Tesli za 23 miliardy dolarów Odkąd jego zainteresowanie Twitterem stało się publiczne w kwietniu.

Podczas czwartkowej rozmowy na Twitterze Spaces Musk obiecał, że zakończył sprzedaż akcji Tesli przynajmniej do 2024 roku, jeśli nie później. Ale nie sprostał poprzedniemu poziomowi Obietnica w kwietniu Skończył sprzedaż akcji Tesli i od tego czasu sprzedał te akcje za 14,4 miliarda dolarów.

„To była pozycja Pinokia, aby Musk powiedział, że skończył ze sprzedażą akcji. Inwestorzy chcą zobaczyć, jak idzie drogą, a nie tylko gadać” – powiedział Ives.

Kolejny czynnik związany z Twitterem: Musk mianował się dyrektorem generalnym Twittera, trzeciej dużej firmy, którą prowadzi, obok Tesli i SpaceX. Dlatego wiele osób założyło, że utrata skupienia się Muska na Tesli wystraszyła jej byłych fanów na Wall Street.

READ  Leonardo del Vecchio: Śmierć włoskiego miliardera i właściciela Ray-Ban

Ale ten tydzień zaczął się od biegu Muska głosować – Na Twitterze oczywiście – pyta, czy powinien Zrezygnuj ze stanowiska prezesa W swojej grze w mediach społecznościowych. Obiecał, że zastosuje się do wyniku, a 57,5% głosujących powiedziało, że chce, żeby odszedł.

To odejście może zająć trochę czasu, napisał Musk na Twitterze złoży rezygnację – Jak tylko znajdę kogoś na tyle głupiego, by przyjąć tę pracę! Ten sam tweet ostrzegł, że nawet gdyby zrezygnował ze stanowiska CEO na Twitterze, nie zrezygnowałby całkowicie, mówiąc, że planuje „kierować zespołami oprogramowania i serwerów” po znalezieniu nowego „idioty” na stanowisko CEO.

Wyniki ankiety z późnej niedzieli wystarczyły, aby podnieść akcje Tesli w poniedziałek rano, ale akcje zakończyły dzień nieco niżej, tracąc znacznie więcej każdego dnia. Akcje Tesli spadły w czwartek o 9%, kończąc tydzień spadkiem o 18% po kolejnym spadku o 2% w piątek.

Następnie pojawia się pytanie, ile szkód wyrządziła marka Tesla porażka na Twitterze. Musk zwolnił tysiące pracowników i zakazał dziennikarzom, dopóki na to pozwala Donalda Trumpa I inne wcześniej zablokowane konta internetowe Proces dr Anthony’ego Fauciegoobjął Teorie spiskowe Podczas swojej krótkiej kadencji jako dyrektor generalny wygłaszał oświadczenia przeciwko transseksualistom.

Być może spodobało się to niektórym, ale rozgniewało innych potencjalnych nabywców, w tym liberałów, którzy mogliby chcieć zapłacić więcej za bardziej ekologiczny samochód.

„Myślę, że to była wymierna szkoda”, powiedział Munster, który uważa, że ​​reklama podczas jego pobytu na Twitterze kosztowała Teslę 5% jej sprzedaży.