26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkryj polskie aktywa bezpieczne po prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę medialną – termin

Polskaprezydent Andrzej Duda Weto w poniedziałek a Rachunek za media To by uciszyło OdkrycieKanał informacyjny, który jest tam właścicielem, przytacza obawy o zerwanie stosunków z USA i zniszczenie międzynarodowego wizerunku Polski jako miejsca do robienia interesów.

Ustawa uniemożliwiłaby spółce spoza Europy posiadanie 49% udziałów w polskich stacjach radiowych lub telewizyjnych. Discovery posiada największą prywatną sieć telewizyjną w Polsce. telewizja, I jest jedynym znaczącym właścicielem mediów pozaeuropejskich w tym kraju. Projekt został uznany przez krytyków za szczególnie wymierzony w TVN, który jest krytyczny wobec rządu. Gdyby został przyjęty, byłby Zmuszone Discovery do wycofania części lub całości.

Prawo toczy się wokół polskiego parlamentu od zeszłego lata i wydawało się, że jest martwe tej jesieni Senat głosował przeciwko ustawie. Ale w piątek, na ostatniej sesji w tym roku polskiego legislatury, kiedy izba niższa, czyli Sejm, zatwierdziła niewielkim marginesem, pojawiła się ponownie ze zdziwieniem. Discovery powiedział wówczas: „Poprzez to referendum Polska bezpośrednio podważy wartości przywiązane do polskiej Europy i wyrwie fundamenty stosunków polsko-amerykańskich”. Firma kierowana przez Davida Jaslowa jest w trakcie łączenia Warner Media, Apelował do Dudy, aby ustawa nie stała się prawem.

Wybrany w 2015 roku prawicowy rząd koalicyjny podejmuje kroki w celu przejęcia kontroli nad mediami, sądownictwem i innymi dziedzinami życia publicznego. Jej partia Prawo i Sprawiedliwość, kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego, zaproponowała ustawę medialną zeszłego lata. Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział w sierpniu, że jest „głęboko zaniepokojony” planem.

Komentując swoją dzisiejszą decyzję, Tuda powiedział: „Uważam, że rozsądne jest ograniczenie możliwości posiadania akcji lub generalnie posiadania udziałów w spółkach medialnych, jeśli chodzi o kapitał zagraniczny” – wynika z doniesień polskiej prasy. „Zgadzam się, że powinno się to wprowadzić w Polsce, ale na przyszłość”. Powiedział: „Ustawa i jej poprawki dotyczą firm, które są już na rynku. Jest też kwestia różnorodności mediów i wolności słowa. Podejmując decyzję, potraktowałem ten aspekt poważnie.

READ  Fundusze unijne wspierają bezpieczeństwo energetyczne Polski - polityka regionalna