22 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zaprzestanie żeglugi na Morzu Czerwonym to najnowsze ryzyko zagrażające światowej gospodarce

Ataki grupy bojowników w Jemenie na kluczowy ruch statków w Cieśninie Morza Czerwonego – przedłużenie wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie – wstrzykują nową dawkę niestabilności w gospodarkę światową, która już cierpi z powodu narastających napięć geopolitycznych.

Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie jest najnowszym z szeregu nieprzewidywalnych kryzysów, w tym pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie, które niczym ciosy niedźwiedziej łapy uderzyły w światową gospodarkę, zbaczając z toru i pozostawiając blizny .

Jakby tego było mało, nadchodzi większa zmienność w postaci A Krajowa fala wyborcza Konsekwencje mogą być głębokie i długotrwałe. Ponad dwa miliardy ludzi pójdzie do urn w około 50 krajach, w tym w Indiach, Indonezji, Meksyku, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych i 27 państwach członkowskich Parlamentu Europejskiego. Łącznie uczestnicy igrzysk olimpijskich w wyborach w 2024 r. reprezentują 60% światowego wyniku gospodarczego.

W silnych demokracjach wybory odbywają się przy rosnącej nieufności do rządu, wyborcy są głęboko podzieleni oraz istnieje głęboki i ciągły niepokój o perspektywy gospodarcze.

Nawet w krajach, w których wybory nie są ani wolne, ani uczciwe, przywódcy są wrażliwi na kondycję gospodarki. Podjęta jesienią przez prezydenta Władimira Putina decyzja o nałożeniu na eksporterów obowiązku przeliczania walut obcych na ruble mogła zostać wdrożona decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina. Oko na wsparcie Rubel i obniżki cen w okresie poprzedzającym marcowe wybory prezydenckie w Rosji.

Zwycięzcy podejmą kluczowe decyzje polityczne mające wpływ na dotacje dla fabryk, ulgi podatkowe, transfer technologii, rozwój sztucznej inteligencji, kontrole regulacyjne, bariery handlowe, inwestycje, redukcję zadłużenia i transformację energetyczną.

Seria zwycięstw wyborczych, które wyniosą do władzy wściekłych populistów, może skłonić rządy do ściślejszej kontroli nad handlem, inwestycjami zagranicznymi i imigracją. Taka polityka – stwierdził Diane CoyleProfesor polityki publicznej na Uniwersytecie w Cambridge mógłby zmienić światową gospodarkę w „świat zupełnie inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni”.

W wielu miejscach sceptycyzm wobec globalizacji jest podsycany stagnacją dochodów, spadającym poziomem życia i rosnącymi nierównościami. Pani Coyle stwierdziła jednak: „Świat, w którym kurczy się handel, to świat, w którym maleją dochody”.

Ostrzegła, że ​​stwarza to możliwość zaistnienia „błędnego koła”, ponieważ wybór prawicowych nacjonalistów prawdopodobnie jeszcze bardziej osłabi światowy wzrost i zrujnuje fortunę gospodarczą.

Wielu ekonomistów porównuje ostatnie wydarzenia gospodarcze z latami 70. XX w., ale dekada, którą zdaniem pani Coyle przychodzi na myśl, to lata 30. XX w., kiedy zawirowania polityczne i brak równowagi finansowej doprowadziły „do populizmu, upadku handlu, a następnie radykalnej polityki”.

Największe wybory w przyszłym roku odbędą się w Indiach. Jest to obecnie najszybciej rozwijająca się gospodarka na świecie i konkuruje z Chinami w roli światowego centrum produkcyjnego. Styczniowe wybory prezydenckie na Tajwanie prawdopodobnie spowodują eskalację napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W Meksyku głosowanie będzie miało wpływ na podejście rządu do energetyki i inwestycji zagranicznych. Nowy prezydent Indonezji może zmienić politykę dotyczącą ważnych metali, takich jak nikiel.

Nie ma wątpliwości, że wybory prezydenckie w USA będą najważniejszymi w historii światowej gospodarki. Zbliżająca się konkurencja już wpływa na proces decyzyjny. W zeszłym tygodniu Waszyngton i Bruksela zgodziły się na to Zawieszenie taryf O europejskiej stali i aluminium oraz o amerykańskiej whisky i motocyklach do czasu wyborów.

Porozumienie sprawia wrażenie, że prezydent Biden zajmuje twarde stanowisko w sprawie umów handlowych, walcząc jednocześnie o głosy. Były prezydent Donald J. Trump, prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej, bronił protekcjonistycznej polityki handlowej i zaproponował sankcje Taryfa 10 proc na wszystkie towary przywożone do Stanów Zjednoczonych – byłoby to bojowe posunięcie, które nieuchronnie skłoniłoby inne kraje do odwetu.

Trump, powtarzając przywódców autorytarnych, zasygnalizował także, że wycofa się z partnerstwa Ameryki z Europą, wycofa wsparcie dla Ukrainy i zajmie bardziej konfrontacyjne stanowisko wobec Chin.

„Wyniki wyborów mogą doprowadzić do daleko idących zmian w kwestiach polityki wewnętrznej i zagranicznej, w tym zmian klimatycznych oraz globalnych regulacji i sojuszy” – podsumowała w niedawnym raporcie firma konsultingowa EY-Parthenon.

Prognozy światowej gospodarki na przyszły rok są jak dotąd mieszane. W większości części świata wzrost gospodarczy pozostaje powolny, a dziesiątkom krajów rozwijających się grozi ryzyko niespłacenia swojego długu państwowego. Pozytywną stroną tego bilansu jest szybki spadek inflacji, który skłania bankierów centralnych do obniżek stóp procentowych lub przynajmniej powstrzymania ich przed wzrostem. Niższe koszty kredytu zazwyczaj stanowią zachętę do inwestowania i zakupu domów.

W miarę jak świat w dalszym ciągu rozpada się na niestabilne sojusze i konkurujące ze sobą bloki, obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z decyzjami gospodarczymi będą prawdopodobnie większe niż dotychczas.

Chiny, Indie i Turcja zintensyfikowały zakupy rosyjskiej ropy, gazu i węgla po tym, jak Europa ostro ograniczyła swoje zakupy w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Tymczasem napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi skłoniły Waszyngton do zareagowania na wieloletnie silne wsparcie przemysłowe ze strony Pekinu, oferując ogromne zachęty na zakup samochodów elektrycznych, półprzewodników i innych elementów uznawanych za niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego.

Ataki dronów i rakiet na Morzu Czerwonym przeprowadzane przez wspieraną przez Iran milicję Houthi to kolejna oznaka rosnącego rozdrobnienia.

Powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosła liczba mniejszych podmiotów, takich jak Jemen, Hamas, Azerbejdżan i Wenezuela, pragnących zmienić status quo. Courtney Rickert McCaffreyanalityk geopolityczny w EY-Parthenon i autor najnowszego raportu.

„Nawet jeśli te konflikty są mniejsze, nadal mogą mieć wpływ na globalne łańcuchy dostaw w nieoczekiwany sposób” – stwierdziła. „Władza geopolityczna staje się coraz bardziej rozproszona”, co zwiększa zmienność.

Ataki Houthi na statki z całego świata w Cieśninie Bab al-Mandab – trafnie zwanej „Bramą Smutku” – na południowym krańcu Morza Czerwonego spowodowały gwałtowny wzrost cen transportu, ubezpieczeń i ropy, jednocześnie znacznie zmieniając ruch morski. Dłuższa i droższa trasa dookoła Afryki.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone oświadczyły, że rozszerzą swój sojusz wojskowy, aby zapewnić bezpieczeństwo statków przepływających tym szlakiem handlowym 12% światowego handlu Pass, pass, pass. Jest to największe przekierowanie światowego handlu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Klausa WestesenaGłówny ekonomista strefy euro w Pantheon Macroeconomics powiedział, że skutki ataków były jak dotąd ograniczone. „Z ekonomicznego punktu widzenia nie obserwujemy znaczącego wzrostu cen ropy i gazu” – stwierdził Vestesen, choć przyznał, że ataki na Morzu Czerwonym były „najbardziej oczywistym punktem zapalnym w najbliższej perspektywie”.

Niepewność ma jednak hamujący wpływ na gospodarkę. Jeśli chodzi o inwestycje, ekspansję i zatrudnianie, firmy mają tendencję do przyjmowania postawy wyczekiwania.

„Utrzymujące się wahania w stosunkach geopolitycznych i geoekonomicznych między głównymi gospodarkami są największym zmartwieniem dyrektorów ds. ryzyka zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym”. rekonesans Przez Światowe Forum Ekonomiczne.

W obliczu ciągłych konfliktów zbrojnych, coraz częstszych napadów ekstremalnych warunków pogodowych i mnóstwa zbliżających się ważnych wyborów rok 2024 prawdopodobnie przyniesie więcej takich samych wydarzeń.