25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zabija orkę białą w niecałe dwie minuty i żywi się jej wątrobą

Zabija orkę białą w niecałe dwie minuty i żywi się jej wątrobą

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Para orek wspólnie zabija żarłacze białe u wybrzeży Republiki Południowej Afryki co najmniej od 2017 r., plądrując bogate w składniki odżywcze wątroby rekinów, a resztę wyrzucając.

Naukowcy próbują zrozumieć, które podejście do polowań okazało się skuteczne Rusz to Rekiny daleko Z niektórych części wybrzeża w okolicach Kapsztadu, obecnie badania wykazały zaskakujący nowy rozwój zachowań, który może dostarczyć wskazówek na temat tego, co może to oznaczać dla szerszego ekosystemu morskiego.

Naukowcy byli świadkami jednego z myśliwychw zeszłym roku samiec orki znany jako Starboard w pojedynkę zabił 2,5-metrowego młodego rekina białego w ciągu dwóch minut.

„W ciągu dwudziestu corocznych wizyt w Republice Południowej Afryki zaobserwowałem głęboki wpływ, jaki te orki wywierają na lokalną populację żarłacza białego” – powiedział dr Primo Micarelli, biolog morski we Włoskim Centrum Badań nad Rekinami i na Uniwersytecie im. Siena, która była na pokładzie jednego z dwóch statków, które je obserwowały, Badacze podczas ataku: „Niezapomniany jest widok prawej burty niosącej przez nasz statek wątrobę białego rekina”.

„Pomimo mojej niechęci do tych drapieżników, coraz bardziej niepokoję się równowagą przybrzeżnego środowiska morskiego” – stwierdziła Micarelli w oświadczeniu.

Nierzadko orki, które są zwierzętami bardzo inteligentnymi i społecznymi, polują indywidualnie na duże zwierzęta. Jest to jednak pierwszy taki incydent z udziałem jednego z największych drapieżników świata – żarłacza białego – zgłosili w 2019 roku badacze. Badanie opublikowane w piątek W African Journal of Marine Science.

Główna autorka Alison Towner, doktorantka na Uniwersytecie Harvarda, stwierdziła, że ​​zabicie prawej burty jest sprzeczne z zachowaniami łowieckimi opartymi na współpracy, szeroko obserwowanymi wśród orek, które mogą otaczać duże ofiary, takie jak lwy morskie, foki i rekiny, i wykorzystywać ich połączoną inteligencję i siłę atakować. Uniwersytet Rodos.

READ  Olbrzymia pełnia księżyca w lipcu będzie największym i najjaśniejszym księżycem w 2022 r

Z badania wynika, że ​​wcześniej obserwowane ataki na żarłoki białe dotyczyły od dwóch do sześciu orek i trwały do ​​dwóch godzin.

„Ta obserwacja ujawniła dowody na samotne polowanie co najmniej jednego orki, co stanowi wyzwanie dla tradycyjnych zachowań łowieckich w ramach współpracy” – stwierdził w niedawnym badaniu Towner, który przez 17 lat badał żarłacze białe i identyfikował wzorce ich ruchu poprzez znakowanie. region. oświadczenie.

„To przełomowe spostrzeżenia na temat drapieżnego zachowania tego gatunku” – stwierdziła. „Obecność tych polujących na rekiny orek jest prawdopodobnie powiązana z szerszą dynamiką ekosystemu. Szybki rozwój tego zjawiska utrudnia nauce nadążanie za nimi.”

Lewa i prawa burta

Do zdarzenia szczegółowo opisanego w badaniu doszło 18 czerwca 2023 r., 800 metrów (875 jardów) od brzegu w pobliżu wyspy Seal w pobliżu zatoki Mossel – około 400 kilometrów (250 mil) na wschód od Kapsztadu – gdzie ludzie na dwóch statkach obserwowali wieloryby. . .

Niecałą godzinę po przybyciu rekin wypłynął blisko powierzchni, a badacze, turyści i inne osoby na pokładzie statku obserwowali, jak chwyta lewą płetwę piersiową rekina i „kilka razy pchnął go do przodu, zanim ostatecznie ją wypatroszył” w czasie krótszym niż dwie godziny. Jak wynika z badania, kilka minut.

Jak wynika z badań, Starboard została później sfotografowana z jednego ze statków z „krwawym kawałkiem wątroby w kolorze brzoskwiniowym” w ustach. Borta, męskiego towarzysza Starboarda, obserwowano w odległości około 100 metrów (328 stóp) podczas zabijania, ale nie interweniował.

Christian Stopforth/Drone Fanatics SA

W czerwcu w pobliżu Hartenbos w Republice Południowej Afryki wyrzucono na brzeg drugą tuszę żarłacza białego.

Duet jest przysługa Wśród autorów badania od wielu lat zajmuje się polowaniem i zabijaniem żarłaczy białych. Płetwy grzbietowe orków wyginają się w przeciwnych kierunkach, co jest inspiracją dla ich nazw.

Obaj podróżują na duże odległości wzdłuż wschodniego wybrzeża Republiki Południowej Afryki do Namibii. Badacze podejrzewają, że najpierw skupili się na doskonałym targetowaniu Biały w 2015 roku. Towner powiedział, że dopiero w 2022 roku po raz pierwszy wykonano zdjęcia lotnicze przedstawiające orki zabijające żarłacza białego.

Towner powiedział: „Chociaż nie mamy mocnych dowodów potwierdzających konkretne motywy, przybycie pary orek można powiązać z szerszymi zmianami w ekosystemie”. „Jest oczywiste, że działalność człowieka, taka jak zmiana klimatu i rybołówstwo przemysłowe, ma wpływ na nasze oceany. Aby w pełni zrozumieć tę dynamikę, konieczne są dalsze badania i fundusze.

„Nadal istnieje wiele pytań bez odpowiedzi na temat orek polujących na rekiny i tego, skąd pochodzą”.

Orki odstraszają dużą liczbę żarłaczy białych, ale badacze nie wiedzą, dokąd się one przemieszczają. „W miarę przemieszczania się mogą zakłócać ciężkie połowy komercyjne” – dodał Towner.

Wyraźny zapach wątroby rekina w powietrzu i mewy nurkujące w kierunku miejsca na powierzchni wody oraz zwłoki drugiego rekina. Naukowcy twierdzą, że odkryta w pobliżu ryba o długości 3,55 m (11,6 stopy) doprowadziła obserwatorów do przekonania, że ​​inny wielki biały mógł zostać zabity przed przybyciem łodzi tego dnia.

Według badań zabijanie przez samotne orki może być możliwe ze względu na niewielki rozmiar ofiary, takiej jak bieługa wielka. Ma maksymalną długość 6,5 m (21,3 stopy) i masę 2,5 tony.

Badanie sugeruje, że prędkość ataku może odzwierciedlać umiejętności i skuteczność prawej burty jako drapieżnika, co może być odpowiedzią na stres związany ze spędzaniem czasu na polowaniu w pobliżu plaż na obszarach obfitujących w ludzi.

„Nie możemy spekulować, że orka stała się bardziej wyrafinowana, ale szybki czas, w którym zabito rekina, pokazuje niesamowite umiejętności i skuteczność” – powiedział Towner w e-mailu.

Wątroba wielkich białych zwierząt to masywne narządy, stanowiące około jednej trzeciej masy ich ciała. Z badania wynika, że ​​bogate w tłuszcz orki odrzucają resztę tuszy, co jest selektywnym sposobem żerowania znanym wśród innych drapieżników, takich jak foki pospolite, niedźwiedzie brunatne i wilki.

„Te obserwacje dodają kolejne warstwy do fascynującej historii tych dwóch orek i ich możliwości” – powiedział dr Simon Elwin, dyrektor założyciel i główny naukowiec w Sea Search Research & Conservation oraz badacz na Uniwersytecie Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. zezwolenie.

„Jako inteligentne drapieżniki orki mogą szybko nauczyć się nowych technik polowania samodzielnie lub od innych, więc obserwacja i zrozumienie zachowań stosowanych tutaj i innych orek w Republice Południowej Afryki jest ważną częścią pomagającą nam lepiej zrozumieć te zwierzęta” – dodał Elwin, który nie brał udziału w badaniu, w poszukiwaniach.