25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Okulary do oglądania zaćmienia: jak chronić oczy podczas całkowitego zaćmienia słońca

Okulary do oglądania zaćmienia: jak chronić oczy podczas całkowitego zaćmienia słońca

Marco De Swart/AAP/AFP/Getty Images

Uczniowie noszą okulary, aby obejrzeć częściowe zaćmienie słońca nad Schiedam w Holandii w czerwcu 2021 r.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Nastąpi oszałamiające całkowite zaćmienie słońca Widoczne dla milionów ludzi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie 8 kwietnia.

Astronomowie zachęcają wszystkich, aby po raz ostatni mogli cieszyć się tym rzadkim widokiem do sierpnia 2044 roku, ale tylko pod warunkiem, że będzie to możliwe w bezpieczny sposób. Okulary przeciwsłoneczne nie wystarczą, aby chronić oczy podczas tego niebiańskiego wydarzenia.

A Całkowite zaćmienie słońca Dzieje się tak, gdy księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając twarz słońca.

Te znajdujące się na ścieżce totalności, czyli miejsca, w których cień Księżyca całkowicie zakryje Słońce, będą świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Osoby znajdujące się poza ścieżką totalności nadal będą mogły zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc zasłania tylko część twarzy Słońca.

Jeśli w Twojej lokalizacji można oglądać tylko częściowe zaćmienie słońca, zawsze będzie widoczne silne światło słoneczne. Dostrzeżenie blasku słońca gołym okiem jest nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne.

Według amerykańskiej strony internetowej „space” można bezpiecznie zobaczyć słońce bez ochrony oczu tylko podczas „całkowitego zaćmienia” słońca, czyli krótkich chwil, w których księżyc całkowicie przesłania światło słoneczne. NASA.

Patrzenie bezpośrednio w słońce może prowadzić do ślepoty lub podwójnego widzenia. Podczas całkowitego zaćmienia słońca w 2017 roku była to młoda kobieta Diagnostyka retinopatii słonecznejUszkodzenie siatkówki w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, w obu oczach po obejrzeniu zaćmienia w okularach uznawanych przez lekarzy za niespełniające norm bezpieczeństwa.

Na retinopatię słoneczną nie ma lekarstwa. Może być lepiej lub gorzej, ale jest to stan trwały.

READ  Marcowa pełnia księżyca: kiedy zobaczyć Worm Moon

Używaj okularów zaćmienia i projektorów słonecznych

Aby zobaczyć zaćmienie, noś zatwierdzone okulary zaćmieniowe lub użyj przenośnej przeglądarki Słońca. Oddzielnie można obserwować Słońce za pomocą teleskopu, lornetki lub aparatu z obiektywem Specjalny filtr słoneczny z przoduktóre działają w taki sam sposób jak okulary zaćmieniowe.

„Potrzebujesz dyplomu ISO 12312-2 Kompatybilne okulary do zaćmienia słońca. „W Internecie jest wielu bezpiecznych dostawców” – powiedział Alex Lockwood, kierownik ds. treści strategicznych i integracji w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA. „Nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważne jest posiadanie pary certyfikowanych bezpiecznych okularów do zaćmienia słońca, aby móc oglądać to coroczne wydarzenie”.

Okulary przeciwsłoneczne nie zastąpią okularów zaćmienia ani projektorów słonecznych, które są 100 000 razy ciemniejsze i spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Soczewki okularów do zaćmienia słońca wykonane są z czarnego polimeru, czyli żywicy wypełnionej cząsteczkami węgla, która blokuje prawie całe światło widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Towarzystwo Planetarne. Okulary przeciwsłoneczne nie blokują promieni podczerwonych.

Informacje na temat bezpiecznych producentów i sprzedawców okularów Eclipse oraz filtrów do urządzeń optycznych, w tym aparatów i smartfonów, zob Lista sponsorowana przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.

Załóż okulary zaćmieniowe, zanim spojrzysz w górę i pamiętaj, aby przed ponownym zdjęciem oddalić się od słońca. Zawsze nadzoruj dzieci noszące okulary zaćmieniowe, aby upewnić się, że nie zdejmą ich podczas patrzenia w słońce.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, jeśli zwykle nosisz okulary, załóż je i załóż na nie okulary zaćmieniowe lub trzymaj przed nimi przenośny projektor.

Nie należy patrzeć na Słońce przez żadne niefiltrowane urządzenie optyczne – obiektyw aparatu, teleskop lub lornetkę – mając na sobie okulary zaćmieniowe lub korzystając z ręcznego obserwatora Słońca, zgodnie z zaleceniami NASA. Promienie słoneczne mogą w dalszym ciągu przedostawać się przez filtr okularów lub wizjera, biorąc pod uwagę ich skupienie w urządzeniu optycznym, i mogą spowodować poważne uszkodzenie oczu.

Możliwe jest również użycie filtrów spawalniczych do bezpiecznego oglądania zaćmienia, ponieważ międzynarodowe standardy bezpieczeństwa wywodzą się częściowo z używania tych filtrów do oglądania słońca.

Filtry spawalnicze wykonane ze szkła hartowanego lub poliwęglanu pokrytego metalem i o stopniu zaciemnienia 12 lub wyższym pozwalają na bezpieczne oglądanie, ale według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego wiele osób uważa, że ​​odcień 13 lub 14 jest lepszy i podobny do noszenia okularów zaćmieniowych. Wiedz tylko, że słońce będzie zielone, a nie żółtawo-pomarańczowe lub białe. Filtry te zwykle nie są dostępne od ręki w sklepach z zaopatrzeniem, ale mogą być dostępne w Internecie.

Nie zaleca się stosowania samościemniających lub regulowanych przyłbic spawalniczych, ponieważ mogą nie ściemniać wystarczająco szybko, aby było widać słońce.

Jeśli używane przez Ciebie okulary zaćmienia lub projektory słoneczne są zgodne z normą bezpieczeństwa ISO 12312-2 i nie są podarte, porysowane ani w żaden sposób uszkodzone, nie tracą one ważności i można ich używać przez czas nieokreślony. Nie ma również ograniczeń co do tego, jak długo możesz widzieć słońce podczas noszenia.

Na niektórych okularach i goglach znajdują się nieaktualne ostrzeżenia dotyczące używania okularów dłużej niż trzy minuty jednorazowo lub zalecenia dotyczące ich utylizacji po upływie ponad trzech lat, ale nie dotyczy to okularów posiadających certyfikat ISO 12312-2, według amerykańskiego Towarzystwo Astronomiczne. .

Zachowaj okulary i gogle do zaćmień na przyszłe zaćmienia, przechowując je w temperaturze pokojowej w kopercie lub w oryginalnym opakowaniu, aby uniknąć zarysowań.

Do czyszczenia okularów Eclipse nigdy nie używaj wody, środków do czyszczenia szkła, chusteczek dla dzieci ani innych wilgotnych chusteczek – wilgoć może spowodować oddzielenie kartonowych oprawek od soczewek. Zamiast tego należy ostrożnie wytrzeć soczewki chusteczką lub szmatką.

Jeśli nie masz pod ręką atestowanych okularów, zaćmienie można oglądać także pośrednio za pomocą Projektor otworkowyjak dziurka w karcie katalogowej. Działa to, gdy stoisz tyłem do słońca i podnosisz kartę. Dziura wyświetla obraz półksiężyca lub słońca w formie pierścienia na ziemi lub innych powierzchniach.

Ale nigdy nie patrz na słońce i nie patrz na nie bezpośrednio przez dziurę.

Inne projektory otworkowe, które już masz pod ręką, to sitka, słomkowe kapelusze i wszystko, co ma małe otwory. Możesz też po prostu podnieść ręce, rozsunąć palce i skrzyżować je, aby utworzyć wzór wafla. Mała przestrzeń między nimi będzie odzwierciedlać półksiężyc Słońca podczas częściowego zaćmienia lub pierścień podczas zaćmienia obrączkowego.

Stoisz obok liściastego drzewa? Małe odstępy między liśćmi powodują pojawienie się na ziemi wzorów faz zaćmień.