13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Z listu wynika, że ​​papież Pius XII mógł wcześnie zdawać sobie sprawę z Holokaustu

Z listu wynika, że ​​papież Pius XII mógł wcześnie zdawać sobie sprawę z Holokaustu

17 września (Reuters) – Papież Pius z czasów wojny Było to niejasne i niepotwierdzone.

Żółty list, który w niedzielę opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”, ma ogromne znaczenie, ponieważ został odkryty przez archiwistę w Watykanie i został opublikowany za namową urzędników Stolicy Apostolskiej.

List, datowany na 14 grudnia 1942 r., został napisany przez księdza Lothara Königa, jezuitę należącego do antyhitlerowskiego ruchu oporu w Niemczech i zaadresowany do osobistego sekretarza papieża w Watykanie, księdza Roberta Liebera, również Niemca.

Watykański archiwista Giovanni Cocco powiedział gazecie Corriere, że waga tego listu jest „ogromna i wyjątkowa”, ponieważ pokazał, że Watykan posiadał informacje, że obozy pracy były w rzeczywistości fabrykami śmierci.

W liście König powiedział Lieberowi, że źródła potwierdzają, że codziennie w „piecach SS” w obozie w Bełżcu niedaleko Rafy Ruskiej, który był wówczas częścią okupowanej przez Niemców Polski, a obecnie znajduje się w Polsce, zabijano około 6000 Polaków i Żydów. Zachodnia Ukraina.

Coco powiedziała gazecie, której artykuł: „Nowość i znaczenie tego dokumentu wynika z faktu: Teraz mamy pewność, że Kościół katolicki w Niemczech przesłał Piusowi XII dokładne i szczegółowe wiadomości o zbrodniach popełnionych na Żydach”. Jej tytuł brzmiał: „Poznać Piusa XII”.

Zapytany przez gazetę Corriere, czy z listu wynika, że ​​Pius był tego świadomy, Cocu odpowiedział: „Tak, i nie tylko od tego czasu”.

Dokumenty zostały posortowane losowo

W liście nawiązano do dwóch innych nazistowskich obozów – Auschwitz i Dachau – i zasugerowano, że istnieją inne listy między Königiem a Leiberem, które albo zaginęły, albo jeszcze nie zostały odnalezione.

Zwolennicy Piusa XII twierdzą, że działał on za kulisami, pomagając Żydom i nie zabierał głosu, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji katolików w okupowanej przez nazistów Europie. Jego krytycy twierdzą, że brakuje mu odwagi, aby publicznie wypowiadać się na temat posiadanych informacji, pomimo próśb mocarstw alianckich walczących z Niemcami.

READ  Rishi Sunak broni swojego roszczenia podatkowego w wysokości 2000 funtów pomimo krytyki ze strony organu odpowiedzialnego za statystyki

List znajdował się wśród dokumentów, które według Cucu były trzymane losowo w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Watykanu i dopiero niedawno zostały dostarczone do centralnego archiwum, w którym pracuje.

Susan Brown Fleming, dyrektor międzynarodowych programów akademickich w amerykańskim Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, powiedziała agencji Reuters w e-mailu, że oświadczenie to pokazuje, że Watykan poważnie podchodzi do oświadczenia papieża Franciszka, że ​​„Kościół nie boi się historii”, kiedy on nakazał otwarcie archiwów wojennych w 2019 r.

„Istnieje potrzeba i poparcie dla uważnej oceny dokumentów z naukowego punktu widzenia – niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy negatywne, jeśli chodzi o to, co ujawniają dokumenty” – stwierdziła.

W e-mailu do agencji Reuters David Kertzer, zdobywca nagrody Pulitzera, autor książki „The Pope at War”, wydanej w 2022 roku książki o latach papieża, powiedział, że Coco jest „poważną uczoną pierwszej klasy”, centralnie mianowaną w Watykanie odkryć tajemnice Kościoła. fakt.

Brown-Fleming, Coco i Kurtzer wezmą udział w przyszłej dużej konferencji na temat Piusa XII i Holokauście w Papieskim Gregory, sponsorowanej między innymi przez organizacje katolickie i żydowskie, Departament Stanu USA oraz izraelskie i amerykańskie grupy badawcze dotyczące Holokaustu.

(Dodatkowe raporty Philipa Pullelli – Dodatkowe raporty Ludwiga Bergera we Frankfurcie – Przygotowane przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego – Przygotowane przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę