[1/2]Mężczyzna otwiera drzwi prowadzące na półki, na których znajdują się tomy zawierające dokumenty dotyczące papieża Piusa 27 lutego 2020 r. Reuters/Guglielmo Uzyskanie praw licencyjnych
17 września (Reuters) – Papież Pius z czasów wojny Było to niejasne i niepotwierdzone.
Żółty list, który w niedzielę opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”, ma ogromne znaczenie, ponieważ został odkryty przez archiwistę w Watykanie i został opublikowany za namową urzędników Stolicy Apostolskiej.
List, datowany na 14 grudnia 1942 r., został napisany przez księdza Lothara Königa, jezuitę należącego do antyhitlerowskiego ruchu oporu w Niemczech i zaadresowany do osobistego sekretarza papieża w Watykanie, księdza Roberta Liebera, również Niemca.
Watykański archiwista Giovanni Cocco powiedział gazecie Corriere, że waga tego listu jest „ogromna i wyjątkowa”, ponieważ pokazał, że Watykan posiadał informacje, że obozy pracy były w rzeczywistości fabrykami śmierci.
W liście König powiedział Lieberowi, że źródła potwierdzają, że codziennie w „piecach SS” w obozie w Bełżcu niedaleko Rafy Ruskiej, który był wówczas częścią okupowanej przez Niemców Polski, a obecnie znajduje się w Polsce, zabijano około 6000 Polaków i Żydów. Zachodnia Ukraina.
Coco powiedziała gazecie, której artykuł: „Nowość i znaczenie tego dokumentu wynika z faktu: Teraz mamy pewność, że Kościół katolicki w Niemczech przesłał Piusowi XII dokładne i szczegółowe wiadomości o zbrodniach popełnionych na Żydach”. Jej tytuł brzmiał: „Poznać Piusa XII”.
Zapytany przez gazetę Corriere, czy z listu wynika, że Pius był tego świadomy, Cocu odpowiedział: „Tak, i nie tylko od tego czasu”.
Dokumenty zostały posortowane losowo
W liście nawiązano do dwóch innych nazistowskich obozów – Auschwitz i Dachau – i zasugerowano, że istnieją inne listy między Königiem a Leiberem, które albo zaginęły, albo jeszcze nie zostały odnalezione.
Zwolennicy Piusa XII twierdzą, że działał on za kulisami, pomagając Żydom i nie zabierał głosu, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji katolików w okupowanej przez nazistów Europie. Jego krytycy twierdzą, że brakuje mu odwagi, aby publicznie wypowiadać się na temat posiadanych informacji, pomimo próśb mocarstw alianckich walczących z Niemcami.
List znajdował się wśród dokumentów, które według Cucu były trzymane losowo w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Watykanu i dopiero niedawno zostały dostarczone do centralnego archiwum, w którym pracuje.
Susan Brown Fleming, dyrektor międzynarodowych programów akademickich w amerykańskim Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, powiedziała agencji Reuters w e-mailu, że oświadczenie to pokazuje, że Watykan poważnie podchodzi do oświadczenia papieża Franciszka, że „Kościół nie boi się historii”, kiedy on nakazał otwarcie archiwów wojennych w 2019 r.
„Istnieje potrzeba i poparcie dla uważnej oceny dokumentów z naukowego punktu widzenia – niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy negatywne, jeśli chodzi o to, co ujawniają dokumenty” – stwierdziła.
W e-mailu do agencji Reuters David Kertzer, zdobywca nagrody Pulitzera, autor książki „The Pope at War”, wydanej w 2022 roku książki o latach papieża, powiedział, że Coco jest „poważną uczoną pierwszej klasy”, centralnie mianowaną w Watykanie odkryć tajemnice Kościoła. fakt.
Brown-Fleming, Coco i Kurtzer wezmą udział w przyszłej dużej konferencji na temat Piusa XII i Holokauście w Papieskim Gregory, sponsorowanej między innymi przez organizacje katolickie i żydowskie, Departament Stanu USA oraz izraelskie i amerykańskie grupy badawcze dotyczące Holokaustu.
(Dodatkowe raporty Philipa Pullelli – Dodatkowe raporty Ludwiga Bergera we Frankfurcie – Przygotowane przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego – Przygotowane przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: Alex Richardson
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Prezydent Meksyku krytykuje wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy
Prezesi największych koncernów naftowych bronią się przed krytyką
Chiński Pas i Szlak: Indonezja otwiera linię szybkiej kolei Whoosh