24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna rosyjsko-ukraińska: Polska wysyła myśliwce do ochrony przestrzeni powietrznej podczas bombardowań Kijowa



CNN

Polska wysłała myśliwce, aby chronić swoją przestrzeń powietrzną, po tym jak Rosja nasiliła ataki rakietowe na Ukrainę we wtorek. W zeszłym tygodniu rosyjski pocisk Na krótko przedostał się na terytorium PolskiZdaniem Wojska Polskiego.

Polska, członek NATO graniczący z Ukrainą, oświadczyła, że ​​we wtorek wcześnie rano aktywowała dwie pary myśliwców F-16 i przyjazny tankowiec, po tym jak Rosja przeprowadziła swój ostatni śmiercionośny atak rakietowy na Ukrainę, którego celem był stolica Kijów i wschodni Charków. region.

„Informujemy, że obserwuje się intensywną działalność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związaną z przeprowadzaniem uderzeń na terytorium Ukrainy” – napisało polskie dowództwo operacyjne w X. Twierdził, że aktywował parę. Myśliwce stacjonują w bazach w Łasku i Krzesinach, aby „zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej”.

Decyzja zapadła kilka dni po tym, jak polskie wojsko oświadczyło, że według niego rosyjski pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną i następnie ją opuścił. W Nowym Roku Rosja nasiliła ataki na Ukrainę Uwolniony w piątek Masowy atak rakietowy Od czasu inwazji na pełną skalę, która rozpoczęła się prawie dwa lata temu.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Władysław Teofil Bartoszewski wezwał rosyjskiego chargé d'affaires Andrieja Ordasza i wręczył mu notatkę z prośbą o wyjaśnienia. Rosja oświadczyła jednak, że „nie będzie udzielać wyjaśnień” do czasu przedstawienia konkretnych dowodów – podają rosyjskie media państwowe RIA Nowosti.

Artasz powiedział RIA Nowosti, że notatka „zawierała jedynie bezpodstawne zarzuty” i dodał, że Polska „odmówiła przedstawienia dowodów na to, że rakieta jest pochodzenia rosyjskiego”.

We wtorek Rosja przeprowadziła kolejny atak ciężkich rakiet i dronów na Ukrainę po tym, jak Kreml obiecał, że atak Ukrainy na rosyjskie miasto Biełgorod „nie pozostanie bezkarny”.

Co najmniej 25 osób zginęło, a 108 zostało rannych Ukraiński atak W sobotę poinformowali rosyjscy urzędnicy.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że pomści „zbrodnię”, a jej wojsko codziennie bombarduje Ukrainę rakietami.

Według ukraińskich urzędników co najmniej pięć osób zginęło, a 112 zostało rannych we wtorkowych atakach. Najwyższy dowódca Ukrainy, generał Walerij Załuszny, powiedział, że siły powietrzne zestrzeliły „10 z 10” hipersonicznych rakiet Kinzel przy użyciu amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. „To rekord” – napisał Załuszny w X.

CNN nie może niezależnie potwierdzić danych Ukrainy, ale urzędnicy amerykańscy twierdzą, że baterie Patriot skutecznie zniszczyły rakiety Kinzhal.

„Jeśli rakiety trafią w cele, konsekwencje będą katastrofalne” – powiedział Załushni. Pociski Kinsel poruszają się z 10-krotną prędkością dźwięku, mają głowicę bojową ważącą prawie 500 kilogramów i mają zasięg do 2000 kilometrów, co oznacza, że ​​można je wystrzelić z dala od pola bitwy.

Kiedy Ukraina oświadczyła, że ​​zestrzeliła rakiety Kinzel wystrzelone podczas wtorkowego ataku, Załuszny powiedział: „Nie ma powodu sądzić, że wróg tutaj się zatrzyma. Dlatego potrzebujemy do nich więcej systemów i amunicji”.

Nie przedstawiając dowodów, Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że jego celem był „kompleks wojskowo-przemysłowy” Ukrainy i że „cel ataku został osiągnięty”.

W wiadomości wideo opublikowanej w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił ataki i obiecał „pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”.

„Nasze Siły Obrony Powietrznej wykonują niesamowitą robotę już od trzech dni. Od 31 grudnia rosyjscy Inhumans rozmieścili już około 170 „Shahadów”. [drones] I dziesiątki rakiet różnego typu. „Większość z nich jest wycelowana w obiekty cywilne” – napisał Zełenski w Telegramie.

Według gubernatora obwodu Wiaczesława Klatkowa Biełgorod ponownie stał się celem ukraińskich strajków we wtorek. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że nad regionem zestrzelono 17 rakiet, a w południe czasu lokalnego przeprowadzono trzy oddzielne ataki.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział we wtorek, że nocny atak Rosji spowodował siedem pożarów w sześciu obwodach Kijowa. Z wieżowca w dzielnicy Solomainskyi ewakuowano ponad 130 osób, gdzie uratowano 20 osób. W stolicy co najmniej 20 osób zostało rannych.

2 osoby zginęły w pożarze budynku mieszkalnego w dzielnicy Fastów w Kijowie. Co najmniej siedem osób zostało rannych, pięć budynków mieszkalnych i 40 samochodów zostało uszkodzonych w Vaishnav.

Peter Salmajew, dyrektor Inicjatywy Demokratycznej Eurazji, powiedział, że kiedy obudził się we wtorek rano w Kijowie, „całe miasto stanęło w ogniu”.

„Mój budynek zatrząsł się pod wpływem fali uderzeniowej jednego z pocisków hipersonicznych wystrzelonych nad naszym niebem” – Salmajew powiedział CNN. „Bałem się, że budynek się zawali”.

Strażak reaguje po eksplozji rakiety w budynku mieszkalnym w obwodzie charkowskim na wschodniej Ukrainie, 2 stycznia 2023 r.

Wydaje się, że ucierpiała także część infrastruktury energetycznej, co jego zdaniem przypomina zeszłoroczną próbę prezydenta Rosji Władimira Putina. Zniszczyć sieć energetyczną Ukrainy I uzbroić zimową pogodę.

„Początek 2024 r. może być początkiem wznowionej kampanii mającej na celu odcięcie naszych instalacji elektrycznych i wodociągów” – powiedział Zalmajew.

Granica Polski z Ukrainą ma ponad 500 kilometrów i budzi wiele obaw od chwili rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę, gdy jej wojna z Ukrainą grozi rozprzestrzenieniem się na sąsiednią Europę.

W listopadzie 2022 roku w kosmos wylądował rosyjski pocisk Wiejska polska wieś Przewodów, około 6,4 km na zachód od granicy z Ukrainą. W wybuchu zginęło dwóch polskich cywilów; był to pierwszy raz, kiedy członek NATO został bezpośrednio trafiony podczas konfliktu.

Zarówno siły rosyjskie, jak i ukraińskie użyły podczas konfliktu amunicji produkcji rosyjskiej, a Ukraina rozmieściła rosyjskie rakiety S-300 w ramach swojego systemu obrony powietrznej.

Pomimo początkowych obaw, że Rosja może zaatakować Polskę w 2022 r., prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził wówczas, że „nic nie wskazuje na to, aby był to celowy atak na Polskę”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zgodził się z oceną.

Zamiast tego Duda powiedział, że jest „większa szansa”. Rakieta przeciwlotnicza ze strony Ukrainy „Przypadkowo” wylądował w Polsce podczas przechwytywania nadlatujących rosyjskich rakiet. Potwierdził, że rakietą była najprawdopodobniej rosyjska rakieta S-300.

Samolot F-16 w akcji podczas pokazów lotniczych w Radomiu, 26 sierpnia 2023 r.

Podczas piątkowego nalotu – największego na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę – polskie wojsko poinformowało, że „niezidentyfikowany obiekt powietrzny” wleciał w polską przestrzeń powietrzną z terytorium Ukrainy.

Najwyższy rangą oficer wojskowy Polski, generał Wiesław Kukula, powiedział, że „wszystko wskazuje na to”, że obiektem była rosyjska rakieta. Stoltenberg powiedział w piątek, że po incydencie NATO jest „w pogotowiu”.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.