5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gospodarka brytyjska „nie działa”.  Oto dwa główne powody.

Gospodarka brytyjska „nie działa”. Oto dwa główne powody.

Natomiast w wiejskim Cambridgeshire brytyjski start-up zajmujący się półprzewodnikami był gotowy rozszerzyć działalność poza swoje laboratorium i otworzyć bazę produkcyjną. Ambicje firmy wiązały się jednak z nieoczekiwanymi kosztami zapewnienia wystarczającej ilości energii elektrycznej dla nowego obiektu. Potencjalny rachunek? milion funtów.

Paragraf produkuje chipy przy użyciu grafenu, niezwykle cienkiego węgla. Jego urządzenia mogłyby zostać wykorzystane do sprawdzania usterek akumulatorów samochodów elektrycznych w celu zapobiegania pożarom lub do pracy w komputerach kwantowych. Po przejęciu zakładu w 2023 r. Paragraf planuje zwiększyć swoje tygodniowe możliwości produkcyjne z dziesiątek tysięcy urządzeń do milionów.

Jednak koszt zwiększenia dostaw energii do obiektu, będący wynikiem lat niedoinwestowania w brytyjską sieć elektroenergetyczną, odwraca pieniądze – i czas – od wynajmu i zakupu sprzętu, powiedział Simon Thomas, dyrektor naczelny Paragraph.

„Największą przewagą, jaką mamy, gdy jesteśmy firmą taką jak nasza, jest szybkość, z jaką można się poruszać” – powiedział. Dodał, że opóźnienie „nie wpływa tylko na to, co możesz zrobić teraz, ale także na to, jak będziesz odnosił sukcesy w przyszłości”. „To bardzo frustrujące”.

W całym kraju skargi na brak inwestycji w Wielkiej Brytanii osiągnęły gwałtowny wzrost Ponad dekadę – Niski wzrost gospodarczy i stagnacja płac.

Raoul Rubarel, dyrektor Growth Center Boston Consulting Group i były specjalny doradca brytyjskiego rządu, powiedział, że w gospodarce panuje „przeważające poczucie, że sprawy nie idą dobrze”. Obejmuje to brak niedrogich mieszkań, kiepskie usługi publiczne, w tym transport, i długi czas oczekiwania w szpitalu.

Biorąc pod uwagę, że w tym roku gospodarka ma być zasadniczo stabilna, pojawiły się dwa pomysły na jej ożywienie: przyspieszenie modernizacji sieci elektroenergetycznej i ułatwienie nowym budynkom uzyskiwania pozwoleń na budowę. Analitycy i prawodawcy mają nadzieję, że te inicjatywy uwolnią inwestycje w infrastrukturę, ograniczą emisję gazów cieplarnianych i zapewnią tak potrzebny wzrost produktywności.

Problem jest duży: w ciągu ostatnich pięciu lat liczba wniosków o przyłączenie do sieci energetycznej – wiele z nich dotyczyło wytwarzania i magazynowania energii słonecznej – wzrosła dziesięciokrotnie, a czas oczekiwania sięgał nawet 15 lat. Brak inwestycji jest ograniczony Tani przepływ energii Od szkockich farm wiatrowych po skupiska ludności w Anglii – dodatkowe opóźnienia dla tych, którzy potrzebują dużej mocy, takich jak laboratoria i fabryki. Za niedobory mieszkań w Wielkiej Brytanii i utrudnianie budowy wież niezbędnych do przesyłu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych obwinia się przepisy, które dają lokalnym organom odpowiedzialnym za planowanie zbyt duże uprawnienia. Przeszkodą były sprzeciwy mieszkańców dotyczące hałaśliwej budowy i zmian w krajobrazie.

READ  W przyszłym tygodniu dla akcji: nadchodzi najważniejszy raport o zarobkach Netflix

Planowanie i komunikacja sieciowa to podstawy, na których zbudowane jest wszystko inne, powiedział Ruparel. Dodał, że funkcjonująca sieć zapewniająca niezawodną i tanią energię oraz system planowania umożliwiający budowę wszelkiego rodzaju infrastruktury „są niezbędne do posiadania produktywnej i bardziej wydajnej gospodarki”.

Planowanie i komunikacja sieciowa, niegdyś zagadnienia stosunkowo niszowe, stały się głównym nurtem. Na dorocznej konferencji opozycyjnej Partii Pracy tej jesieni lider tej partii Keir Starmer obiecał „zburzyć” „restrykcyjny” brytyjski system planowania i sprawić, że sieć elektroenergetyczna będzie działać „znacznie szybciej”, jeśli wygra wyścig o stanowisko premiera w wyborach. Następne wybory powszechne spodziewane są w 2024 r. Jeremy Hunt, kanclerz skarbu, powiedział, że planowanie i reformy sieciowe należą do najważniejszych zmian w najnowszej aktualizacji budżetu mających na celu ożywienie wzrostu gospodarczego.

„Chcemy działać szybciej, niż pozwala nam część infrastruktury” – powiedziała Natasha Conway, dyrektor ds. badań w firmie produkującej chipy Paragraph, która sześć lat temu wyrosła z Uniwersytetu w Cambridge.

Firma zatrudniająca około 120 pracowników zajmuje się produkcją czujników służących do pomiaru pól magnetycznych. Zainteresowana ustawą CHIPES Act, która zapewnia dotacje producentom półprzewodników, rozważała uruchomienie produkcji w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie jednak Thomas zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii i założyć lokalną firmę produkcyjną.

„Grafen został wyizolowany i wynaleziony tutaj, w Wielkiej Brytanii” – powiedział. „Czy pozwolimy, aby cała wartość poszła gdzie indziej?”

Jednak zapewnienie wystarczającej ilości energii elektrycznej nie było łatwe.

Thomas powiedział, że po miesiącach poszukiwań lokalizacji, która zapewniłaby im potrzebną moc, zdecydował się na magazyn położony 16 mil od laboratorium, który wymagałby ulepszeń w zakresie zasilania. Zamiast czekać na modernizację zorganizowaną przez władze lokalne, firma poszła dalej, płacąc operatorowi sieci za zainstalowanie połączenia z siecią główną. Firma podała, że ​​to rozwiązanie umożliwiłoby wcześniejsze rozpoczęcie prac, ale wiązałoby się z kosztami do 1 miliona funtów (1,27 miliona dolarów), w tym ceną modernizacji pierwszego laboratorium. Paragraph oczekuje, że wstępna produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2024 r., około półtora roku po przejęciu lokalizacji.

READ  Dow zyskał 700 punktów, gdy Wall Street wróciła z bessy

W listopadzie rząd ogłosił środki mające przyspieszyć zatwierdzanie planów dużych projektów i zakłócać ruch NIMBY. Posunięcia te zapewniłyby społecznościom między innymi korzyści finansowe za zatwierdzanie projektów infrastruktury sieciowej na ich obszarze oraz zmieniły listę oczekujących na połączenia sieciowe według kolejności zgłoszeń, w celu usunięcia wstrzymanych projektów.

Komisja Infrastruktury Narodowej, która jest doradcą rządu, z zadowoleniem przyjęła te plany. Wiele reform zaczerpnięto z zaleceń specjalnej komisji, ale grupa chce, aby rząd poszedł dalej w wynagradzaniu ludzi, gdy w pobliżu powstają ważne projekty, takie jak osiedla mieszkaniowe czy obiekty do przesyłu energii elektrycznej.

Przewodniczący komisji John Armitt powiedział, że kraj musi przezwyciężyć „chęć utrzymania wizerunku Wielkiej Brytanii jak pudełko czekoladek, co jest dobre dla turystów przyjeżdżających i oglądających urocze, stare wioski”. „Przyszłość Wielkiej Brytanii musi oznaczać coś więcej”.

Niemożność realizacji dużych projektów – jak na przykład decyzja rządu z października o wycięciu kluczowej części planowanej linii kolei dużych prędkości, powołując się na opóźnienia i nadmierne wydatki – wpływa na „opinie inwestorów o tym, czy Wielka Brytania jest wartościowym miejscem do odwiedzenia”. NIE”. Pan Armit powiedział.

Wielka Brytania potrzebuje więcej inwestycji: Komisja szacuje, że w latach trzydziestych XXI wieku będzie to co najmniej 70 miliardów funtów rocznie, co stanowi wzrost w porównaniu ze średnią wynoszącą około 55 miliardów funtów rocznie w ciągu ostatniej dekady.

Jednym ze sposobów, w jaki rząd brytyjski powstrzymywał inwestorów od inwestycji, była zmiana procedur planowania w 2015 r. i dalsze ich zaostrzenie w 2018 r. Zatem jeden sprzeciw mógłby wywrócić do góry nogami wniosek dotyczący planowania przestrzennego – skutecznie zakazując lądowej energetyki wiatrowej w Anglii. John Fairley był wówczas konsultantem branży wiatrowej.

Pan Fairley jest obecnie dyrektorem zarządzającym AWGroup, niedawno założonej firmy zajmującej się zagospodarowaniem terenu i energią odnawialną Dzięki niemu w Bedfordshire we wschodniej Anglii uruchomiono lądową turbinę wiatrową, która wytwarzałaby energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 2500 domów. Ze względu na ograniczenia planistyczne i opóźnienia w podłączeniu do sieci realizacja projektu trwała siedem lat.

READ  Microsoft Stock osiąga rekordowy poziom cen oprogramowania do sztucznej inteligencji

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy polityka zmieniła się, ale nie zmieniła się wystarczająco” – stwierdził Fairley.

Turbina, która znajdowała się na etapie planowania w związku z zaostrzeniem przepisów, uzyskała zgodę w 2017 r. Od tego czasu głównym źródłem opóźnień jest zapewnienie przyłączenia do sieci. Postęp w technologii energetyki wiatrowej umożliwił firmie zainstalowanie turbin o większej mocy, co w przeciwnym razie wymagałoby lepszego podłączenia do sieci. „Zajmuje to dużo czasu” – powiedział pan Fairley.

W przyszłym roku turbina będzie służyć bezpośrednio do zasilania stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a spółka planuje kolejne projekty, budując projekty mieszkaniowe zasilane bezpośrednio z lokalnych odnawialnych źródeł energii, unikając obarczonych opóźnieniami sieci.

Ponieważ Wielka Brytania stara się uciec przed długim okresem powolnego wzrostu i utraty produktywności, a jednocześnie osiąga cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, przedsiębiorstwa, ekonomiści i inni eksperci twierdzą, że rząd musi pilnie zaangażować się w te reformy.

„Problemy są powszechnie dostrzegane” – stwierdził Armit. „Świetnie realizujemy ambicje”, ale nie przekładamy ich na działania – dodał, co jest szczególnie niepokojące w odniesieniu do celów zerowej emisji netto.

„Wielu ludzi coraz bardziej boi się tego, że postawiliśmy sobie trudne cele i dopóki dzieli nas od tego jakieś 10 lat, cóż, całkiem łatwo jest powalić wszystko na łopatki” – stwierdził. powiedział. droga.”