13 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czesi chcą, aby Polska została ukarana grzywną za zignorowanie mojego zakazu

WARSZAWA, Polska (AP) – Europejski Trybunał Sprawiedliwości zignorował we wtorek orzeczenie sądu z zeszłego miesiąca, które wywierało presję na Polskę, by zapłaciła 5 mln euro (6 mln dolarów) grzywny. Granica dwóch krajów.

Komunikat Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pojawia się, gdy Polska prowadzi rozmowy Z czeskim rządem rozstrzygnie poza sądem wieloletnie śledztwo w sprawie kopalni rdzy. W czwartek spodziewana jest runda rozmów w Pradze, a żądanie zaostrzenia kar skomplikuje agendę.

Polscy przywódcy powiedzieli, że rozmowy idą we właściwym kierunku.

Sąd usłyszał na Twitterze, że Czesi domagali się dla Polski dziennej kary w wysokości 5 mln dolarów za „niezatrzymanie od razu” wydobycia węgla brunatnego w kopalni Trov.

Praga twierdzi, że eksploatacja kopalni odkrywkowej na południowo-zachodnim krańcu Polski w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami czerpie wodę z czeskich wsi w regionie i pozwała Polskę w Unii Europejskiej.

21 maja sąd wydał tymczasowy zakaz zbliżania się Nakazanie Polsce natychmiastowego zamknięcia bieguna oznacza jednak, że czeka nas pełny werdykt, co może potrwać kilka miesięcy.

Polskie władze nie wstrzymały działalności kopalni, która zasila bezpośrednio elektrownię Turve, która produkuje 7% energii w kraju, jest wykorzystywana przez miliony gospodarstw domowych i wiele gałęzi przemysłu, a bez niej Polska nie może się obejść.

Czeski minister środowiska Richard Probek poinformował w poniedziałek, że do Warszawy został przesłany projekt umowy, który zawiera warunki wycofania sprawy z unijnego sądu, ale nie podał żadnych szczegółów.

Polska argumentuje również, że nie zostało to zrobione uczciwie, ponieważ Republika Czeska i Niemcy prowadziły kilka kopalni węgla brunatnego w pobliżu polskiej granicy bez konfliktu.

48% energii w Polsce pochodzi z węgla kamiennego, a 17% z miękkiego i bardzo zanieczyszczającego węgla brunatnego lub brunatnego. Kolejne 25% pochodzi z różnych źródeł odnawialnych i biopaliw, a 10% z gazu i innych źródeł.