24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kanał telewizyjny Hezbollahu podał, że w eksplozji w Bejrucie zginął starszy urzędnik Hamasu Saleh Al-Arouri

Kanał telewizyjny Hezbollahu podał, że w eksplozji w Bejrucie zginął starszy urzędnik Hamasu Saleh Al-Arouri

BEJRUT (AP) – We wtorek w Bejrucie doszło do eksplozji, w której zginął Saleh Al-Arouri, wyższy rangą urzędnik palestyńskiego ruchu Hamas, oraz trzy inne osoby – podali urzędnicy Hamasu i libańskiej grupy Hezbollah.

Narodowa Agencja Informacyjna w Libanie podała, że ​​w eksplozji zginęły cztery osoby, a dokonał izraelskiego drona. Izraelscy urzędnicy odmówili komentarza.

Jeśli za atakiem stał Izrael, mogłoby to oznaczać poważną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah obiecał odpowiedzieć na wszelkie izraelskie ataki na urzędników palestyńskich w Libanie.

Bassem Naim, urzędnik Hamasu, potwierdził Associated Press, że Al-Arouri zginął w eksplozji. Urzędnik Hezbollahu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z przepisami, powiedział, że Al-Arouri został zabity.

Al-Arouri, jeden z założycieli wojskowego skrzydła Hamasu, stał na czele obecności tego ruchu na Zachodnim Brzegu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu groził, że go zabije jeszcze przed rozpoczęciem wojny między Hamasem a Izraelem 7 października.

Eksplozja wstrząsnęła rejonem Musharrafieh, jednym z południowych przedmieść stolicy Libanu, bastionem grupy zbrojnej Hezbollahu, sojusznika Hamasu. Eksplozja doprowadziła do pożaru na ulicy Hadi Nasrallah, na południe od Bejrutu.

Do eksplozji doszło podczas ponad dwóch miesięcy gwałtownej wymiany ognia pomiędzy siłami izraelskimi a członkami Hezbollahu wzdłuż południowej granicy Libanu.

Od rozpoczęcia walk 8 października walki skoncentrowały się w promieniu kilku mil (kilometrów) od granicy, ale izraelskie siły powietrzne kilkakrotnie uderzały w cele Hezbollahu w głębi Libanu.

Hezbollah powiedział dziś wcześniej, że jego bojownicy przeprowadzili kilka ataków wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej, wymierzonych w izraelskie obiekty wojskowe.

READ  Chińscy turyści zostają powitani przez VIP-ów wraz z rozpoczęciem programu bezwizowego w Tajlandii