3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Rosją a Ukrainą: najnowsze wiadomości – The New York Times

Wojna między Rosją a Ukrainą: najnowsze wiadomości – The New York Times

Według urzędników amerykańskich i osoby bliskiej rosyjskiemu Ministerstwu Obrony czołowy rosyjski generał zatrzymany w wyniku buntu potentata najemników Jewgienija Prigożyna został zwolniony.

Gen. Siergiej Surowikin, postrzegany jako sojusznik Prigożyna i zyskał przydomek „Generał Armagedonu” za swoją brutalną taktykę w Syrii, zniknął z pola widzenia w czerwcu, gdy przywódca najemników i członkowie jego Grupy Wagnera wystąpili przeciwko Rosji kierownictwo wojskowe.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że generał wiedział z wyprzedzeniem o powstaniu, a kilka godzin po jego rozpoczęciu władze rosyjskie opublikowały wideo, na którym generał Surowikin, który wydawał się zakłopotany, wzywał bojowników Wagnera do ustąpienia.

Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że chociaż wydaje się, że generał Surowikin został zwolniony z oficjalnego aresztu, nie jest jasne, czy nadal obowiązują jakiekolwiek ograniczenia w jego poruszaniu się lub inne ograniczenia nałożone przez władze rosyjskie.

Rzecznik Kremla Dmitrij S. powiedział: We wtorek Pieskow powiedział reporterom na konferencji prasowej, że nie może komentować, czy wobec generała Surowikina toczy się śledztwo.

Gen. Surowikin został zwolniony kilka dni po śmierci Prigożyna w katastrofie lotniczej pod koniec ubiegłego miesiąca, powiedziała osoba bliska rosyjskiemu Ministerstwu Obrony, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości, podobnie jak urzędnicy amerykańscy, aby omówić drażliwy temat.

Źródło podało, że generał zachował dotychczas swój stopień i technicznie rzecz biorąc nadal jest oficerem armii, ale nie ma już żadnych perspektyw zawodowych. Rosyjska państwowa agencja informacyjna podała w zeszłym miesiącu, że generał Surowikin został formalnie usunięty ze stanowiska dowódcy rosyjskich sił powietrznych.

W poniedziałek generał Surowikin pojawił się po raz pierwszy od czerwcowego buntu na zdjęciu opublikowanym w mediach społecznościowych przez serwis informacyjny prowadzony przez rosyjską dziennikarkę Ksenię Sobczak. Generał jest na zdjęciu w cywilnym ubraniu, w okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu i zapinanej koszuli, spaceruje na zewnątrz obok żony przed porośniętą bluszczem ścianą. Ze zdjęcia nie wynikało od razu położenie.

READ  Chiny i Iran wykorzystują prywatnych detektywów, aby dotrzeć do dysydentów w Ameryce

W poście na kanale aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram powiązanym z panią Sobczak napisano: „Generał Siergiej Surowikin jest na zewnątrz: cały i zdrowy, jest w domu z rodziną w Moskwie”.

Kilka godzin po rozpoczęciu powstania Wagnera władze rosyjskie opublikowały klip wideo, na którym Genrak Surovikin wzywa bojowników do ustąpienia.kredyt…Służba prasowa Ministerstwa Obrony Rosji za pośrednictwem Associated Press

Napisane przez Aleksieja A. Wienediktow, który kierował liberalną rozgłośnią radiową Echo Moskwy do czasu jej zamknięcia przez Kreml w zeszłym roku, powiedział późnym poniedziałkiem, że generał Surowikin był w domu z rodziną.

„Jest na urlopie i jest do dyspozycji Ministerstwa Obrony” – napisał Wenediktow na swoim kanale w Telegramie.

Od października do stycznia generał Surowikin był najwyższym rosyjskim oficerem odpowiedzialnym za operacje na Ukrainie. Nadzorował wycofanie sił rosyjskich z Chersonia i przejście na strategię obronną, która obejmowała budowę muru rozległej obrony zwanej „Linią Surowikina”, który powstrzymywał siły ukraińskie w kontrataku.

Pan Prigożin znał generała Surowikina, ponieważ bojownicy Wagnera służyli w Syrii w siłach rosyjskich, gdy był tam głównodowodzącym. Przywódca najemników pochwalił nominację generała w zeszłym roku, określając go jako postać legendarną i najzdolniejszego dowódcę armii rosyjskiej.

Jednak w styczniu Kreml odsunął na bok generała Surowikina i mianował szefa Sztabu Generalnego generała Walerego V. Gierasimow, dowódca nadzorujący siły na Ukrainie. Zmiana ta zapoczątkowała szerszą utratę władzy Prigożyna, który wkrótce starł się z generałem Gierasimowem i ministrem obrony Rosji Siergiejem K. Szojgu, gdzie siły Wagnera poniosły ciężkie straty podczas próby zdobycia ukraińskiego miasta Bachmut.

Napięcia te ostatecznie skłoniły Prigożyna do rozpoczęcia krótkotrwałego buntu, który, jego zdaniem, miał na celu obalenie dwóch szefów obrony Rosji, a nie obalenie prezydenta Władimira Putina.

Gdy w lipcu nasiliły się spekulacje na temat miejsca pobytu generała Surowikina, starszy poseł stojący na czele komisji obrony rosyjskiego parlamentu powiedział reporterowi, że generał „robi sobie przerwę”.

READ  USA ewakuują ambasadę na Ukrainie w obawie przed rosyjską inwazją

Prigożin zginął 23 sierpnia, kiedy prywatny samolot przewożący go i innych przywódców Wagnera z Moskwy do Petersburga rozbił się w obwodzie twerskim w Rosji. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że podejrzewają, że przyczyną katastrofy była eksplozja na pokładzie samolotu.

Kreml określił zachodnie sugestie jakoby Putin był zaangażowany w to wydarzenie jako „absolutne kłamstwo”.

Waleria Safronowa Przyczynił się do raportów.