16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bułgaria i Rumunia dołączają do strefy Schengen dla pasażerów morskich i lotniczych

Bułgaria i Rumunia dołączają do strefy Schengen dla pasażerów morskich i lotniczych

Thomas Trotschl/PhotoTech/Getty Images

Widok na Bukareszt 15 lipca 2022 r.CNN

Rada Europejska podjęła decyzję o rozszerzeniu obszaru wolnego od Schengen o Bułgarię i Rumunię, ogłosiła w sobotę hiszpańska prezydencja Rady.

Jak wynika z oświadczenia Komisji Europejskiej, kontrole na granicach powietrznych i morskich zostaną zniesione od marca 2024 r., a dyskusje na temat zniesienia kontroli na granicach lądowych będą kontynuowane w nowym roku.

Witając oba kraje, Komisja stwierdziła: „Rozszerzenie strefy Schengen wzmocni Unię Europejską jako unię, zarówno wewnętrznie, jak i na arenie międzynarodowej”.

Strefa Schengen zapewnia obecnie nieograniczone podróżowanie po terytoriach 26 krajów (w tym 22 krajów UE) i obejmuje ponad 400 milionów obywateli, co czyni ją największą strefą swobodnego przemieszczania się na świecie – zdaniem Komisji.

Komisja stwierdziła również, że decyzja o dodaniu Bułgarii i Rumunii została jednomyślnie zatwierdzona przez Radę Europejską, zauważając, że w latach 2022 i 2023 wysłała kilka „misji informacyjnych” na zewnętrzne granice obu krajów, aby potwierdzić ich gotowość do przystąpienia do Schengen.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przesłał za pośrednictwem portalu gratulacje do Rumunii i Bułgarii

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła tę decyzję jako „historyczny moment dla Bułgarii i Rumunii”. Dzień wielkiej dumy obywateli Rumunii i Bułgarii… To duży krok naprzód dla obu krajów i całej strefy Schengen”.

Rumunia i Bułgaria również pochwaliły tę decyzję, a rumuńska minister spraw zagranicznych Luminita Odubescu napisała w X, że jest to „ważny wynik dla obywateli Rumunii”. Dziękujemy wszystkim partnerom i instytucjom UE za wsparcie. Rumunia nadal opowiada się za silną i bezpieczną strefą Schengen.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powtórzył uwagi swojego ministra spraw zagranicznych, stwierdzając w X, że był to „ważny krok na korzyść narodu rumuńskiego”.

READ  Rodzina królewska obawia się porwania Harry'ego przez sektę psychoterapeutyczną

Tymczasem bułgarska minister spraw zagranicznych Maria Gabriel napisała w X, że „dziś Schengen jest silniejsze z Bułgarią i Rumunią”.