3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Hamasem: izraelski nalot zabija 76 członków jednej rodziny w Gazie

Wojna między Izraelem a Hamasem: izraelski nalot zabija 76 członków jednej rodziny w Gazie

RAFAH, Strefa Gazy (AP) – Ponad 90 Palestyńczyków, w tym kilkudziesięciu członków dalszej rodziny, zginęło w izraelskich nalotach na dwa domy w Gazie – podali ratownicy i urzędnicy szpitala w sobotę, dzień po ostrzeżeniu Sekretarza Generalnego ONZ. .. W Rafah w Strefie Gazy (AP) nie ma bezpiecznego miejsca i że izraelski atak stwarza „ogromne przeszkody” w dystrybucji pomocy humanitarnej.

Izraelskie wojsko poinformowało również w sobotę, że jego siły aresztowały w ciągu ostatniego tygodnia setki rzekomych działaczy w Gazie, a ponad 200 przekazały Izraelowi w celu dalszego przesłuchania, podając rzadkie szczegóły tej sprawy. Kontrowersyjna polityka Masowe aresztowania Palestyńczyków. Armia podała, że ​​do izraelskich więzień trafiło dotychczas ponad 700 osób rzekomych powiązań z Hamasem i Islamskim Dżihadem.

Izrael wypowiedział wojnę po tym, jak bojownicy Hamasu szturmowali granicę 7 październikaW ich wyniku zginęło około 1200 osób, a wzięto około 240 zakładników. więcej niż Zginęło 20 tysięcy Palestyńczyków Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie, na oblężonym terytorium, którym zbrojna grupa islamistyczna rządzi od 16 lat, w wojnie, którą Izrael prowadzi, aby zniszczyć Hamas, rannych zostało ponad 53 000 osób.

Pomimo rosnących międzynarodowych wezwań do zawieszenia broni, Izrael tak zrobił Obiecał sobie, że będzie walczył dalej Dopóki Hamas nie zostanie zniszczony i odsunięty od władzy w Gazie i w ogóle Zakładnicy zostali uwolnieni. Administracja Bidena chroniła Izrael na arenie dyplomatycznej. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła je w piątek Rozwodniona decyzja Wzywa do natychmiastowego przyspieszenia dostarczania pomocy zdesperowanym cywilom w Gazie, ale nie do zawieszenia broni.

Biały Dom podał, że Biden rozmawiał w sobotę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu na temat najnowszych wydarzeń.

Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało w sobotni wieczór, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 201 osób.

Mahmoud Bassal, rzecznik Departamentu Obrony Cywilnej Gazy, powiedział, że piątkowe naloty zniszczyły dwa domy, w tym jeden w mieście Gaza, w którym zginęło 76 osób z rodziny Mughrabi, co czyni atak jednym z najkrwawszych w czasie wojny.

Palestyńczycy niosą ciała rodziny Dhaheer, która zginęła śmiercią męczeńską podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy podczas pogrzebu w Rafah w piątek, 22 grudnia 2023 r. (AP Photo/Hatim Ali)

Wśród zabitych był Issam al-Mughrabi, doświadczony pracownik UNDP, jego żona i pięcioro dzieci.

READ  Wielka Brytania testuje 4-dniowy tydzień pracy

„Utrata Issama i jego rodziny głęboko dotknęła nas wszystkich. ONZ i cywile w Gazie nie są celem” – powiedział Achim Steiner, szef agencji. „Ta wojna musi się zakończyć”.

Według urzędników Szpitala Męczenników Al-Aksa, dokąd zabrano ciała, w piątek później w wyniku nalotu zniszczono dom Mohammeda Khalify, dziennikarza lokalnej telewizji, zabijając go i co najmniej 14 innych osób przebywających w obozie dla uchodźców w Nuseirat.

Izrael obwinia Hamas za dużą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów, wskazując na wykorzystywanie przez bojowników zatłoczonych dzielnic mieszkalnych i tuneli. Od 7 października Izrael przeprowadził tysiące ataków powietrznych i w dużej mierze powstrzymał się od komentowania konkretnych ataków.

Izraelski atak był jednym z takich ataków Najbardziej niszczycielskie kampanie wojskowe we współczesnej historiiCo doprowadziło do przesiedlenia około 85% populacji Gazy liczącej 2,3 miliona ludzi i zrównania z ziemią dużych obszarów Strefy Gazy. Mała przybrzeżna enklawa. Według raportu ponad pół miliona mieszkańców Gazy – jedna czwarta populacji – cierpi głód Zgłosić W tym tygodniu od Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych agencji.

W południowym mieście Khan Yunis mężczyźni spacerujący po gruzach próbowali odeprzeć koty żerujące na nieodebranych ciałach. Jeden z mężczyzn przykrył ciało kocem. Inny chciał wezwać karetkę, ale nie miał zasięgu telefonu.

Rzecznik izraelskiej armii, admirał Daniel Hajari, powiedział, że siły zbrojne rozszerzają swoją ofensywę w północnej i południowej Strefie Gazy oraz że walczą na „skomplikowanych obszarach” w Khan Yunis.

Oświadczenie armii w sprawie aresztowań było następstwem poprzednich palestyńskich raportów o powszechnych aresztowaniach nastolatków i mężczyzn z domów, schronisk i szpitali w północnej Gazie, gdzie siły lądowe narzuciły bardziej rygorystyczną kontrolę. Niektórzy ze zwolnionych więźniów zeznali, że zostali rozebrani, z wyjątkiem bielizny, pobici i przetrzymywani przez kilka dni przy minimalnej ilości wody.

Kanał 13 w Izraelu pokazał nowy materiał filmowy przedstawiający Palestyńczyków pozbawionych bielizny i idących w jednym rzędzie, a obok nich żołnierze. Nie jest jasne, kiedy nagranie zostało wykonane. W odpowiedzi na powszechną krytykę armia oświadczyła, że ​​zatrzymani są rozbierani do naga i badani pod kątem obecności broni. Zaprzeczyła zarzutom o nadużycia i oświadczyła, że ​​osoby niepowiązane z bojownikami zostaną szybko zwolnione.

Hamas wezwał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i inne organizacje do wywarcia nacisku na władze izraelskie, aby ujawniły miejsce i warunki przetrzymywania setek więźniów.

Izrael twierdzi, że zabił tysiące działaczy Hamasu, w tym około 2000 w ciągu ostatnich trzech tygodni, ale nie przedstawił dowodów. Podaje, że w ataku naziemnym zginęło 144 żołnierzy.

Po decyzji ONZ nie było od razu jasne, w jaki sposób i kiedy zostanie przyspieszony proces dostarczania pomocy. Obecnie ciężarówki wjeżdżają przez dwa przejścia graniczne – Rafah na granicy z Egiptem i Kerem Shalom na granicy z Izraelem. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​w piątek na przejścia graniczne wjechało mniej niż 100 ciężarówek, czyli znacznie poniżej średniej dziennej wynoszącej 500 przed wojną.

Izraelscy urzędnicy poinformowali, że w sobotę oba przejścia zostały zamknięte za obopólnym porozumieniem między Izraelem, Egiptem i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Osama Hamdan, wyższy rangą urzędnik Hamasu, skrytykował rezolucję Rady Bezpieczeństwa, w której wezwano do pomocy dla Gazy bez zawieszania działań wojennych, określając ją jako „słabą” i „niewystarczającą”.

Przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone wynegocjowały usunięcie sformułowań, które dawałyby Organizacji Narodów Zjednoczonych uprawnienia do kontrolowania pomocy kierowanej do Gazy, co według Izraela musi w dalszym ciągu robić samodzielnie, aby mieć pewność, że materiały nie dotrą do Hamasu.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział w piątek, że mierzenie skuteczności akcji humanitarnej liczbą ciężarówek jest błędne.

Dodał: „Prawdziwym problemem jest to, że sposób, w jaki Izrael zarządza tym atakiem, stwarza ogromne przeszkody w dystrybucji pomocy humanitarnej w Gazie”. Stwierdził, że brakuje podstawowych warunków skutecznej akcji pomocowej: bezpieczeństwa, personelu zdolnego do bezpiecznej pracy, możliwości logistycznych i wznowienia działalności komercyjnej.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracująca pisarka prasowa Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczyniła się do powstania tego raportu.