18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Władimir Putin twierdzi, że inflacja w Rosji „praktycznie uniemożliwia” przedsiębiorstwom planowanie

Władimir Putin twierdzi, że inflacja w Rosji „praktycznie uniemożliwia” przedsiębiorstwom planowanie

Reuters/Osley Marcelino

  • Władimir Putin powiedział, że inflacja w Rosji praktycznie uniemożliwia przedsiębiorstwom planowanie.

  • Stopa inflacji w Rosji wzrosła w sierpniu do 5,15% rok do roku, znacznie powyżej celu wynoszącego 4%.

  • Putin jednak zlekceważył długoterminowe obawy dotyczące rosyjskiej gospodarki, dodając, że jej problemy nie są „nierozwiązalne”.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w przemówieniu w tym tygodniu, że problem inflacji w Rosji jest na tyle poważny, że „praktycznie niemożliwe” stało się dla przedsiębiorstw tworzenie jakichkolwiek planów w kraju.

Prezydent przemawiał we wtorek na Wschodnim Forum Ekonomicznym Rosji, gdzie poruszył problemy gospodarcze, przed którymi stoi obecnie kraj. Stopa inflacji w Rosji wzrosła w sierpniu do 5,15% rok do roku, znacznie powyżej celu inflacyjnego banku centralnego wynoszącego 4%. Putin powiedział, że wysokie ceny sprawiają, że otoczenie gospodarcze dla firm w kraju jest bardzo niestabilne. Według Reutera.

Jest to rzadkie potwierdzenie przez Putina bieżących problemów gospodarczych nękających Rosję. W ciągu ostatniego roku Putin wielokrotnie to podkreślał Odporność rosyjskiej gospodarki Okazali bunt pomimo ograniczeń handlowych i wysokiego budżetu wojskowego, który odbił się na finansach Moskwy.

Rosyjska gospodarka znajduje się obecnie pod presją podniesienia stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, przy jednoczesnym utrzymaniu stóp procentowych na poziomie na tyle niskim, aby pobudzić gospodarkę i wzmocnić, który w ostatnim czasie umocnił się. W stosunku do dolara spadł do najniższego poziomu od 16 miesięcy. Analitycy w dużej mierze spodziewają się, że bank centralny ponownie podniesie stopy procentowe jeszcze w tym tygodniu, jak wynika z sondażu Reuters, choć bank wydał już decyzję o podwyżce stóp procentowych. Podniesienie stóp procentowych o 350 punktów bazowych W sierpniu podniesienie stóp procentowych do 12%.

„Tak, ogranicza to możliwości udzielania kredytów i nieco ogranicza gospodarkę… ale jest ważnym czynnikiem ryzyka inflacji” – powiedział Putin o wysiłkach Rosji w zakresie zacieśnienia polityki pieniężnej. Dodał później: „Jeśli przeoczymy sytuację, która doprowadzi do niekontrolowanego wzrostu inflacji, to w dłuższej perspektywie będzie to gorsze dla gospodarki”.

READ  Ford odkłada wprowadzenie na rynek w pełni elektrycznego SUV-a, aby skupić się na pojazdach hybrydowych

Putin zignorował jednak długoterminowe obawy. Powiedział, że pomimo obecnego problemu inflacji i dewaluacji rubla, naród nie stoi w obliczu niczego, co byłoby „absolutnie nie do pokonania”.

Eksperci i obserwatorzy twierdzą, że w zeszłym roku rosyjska gospodarka została poważnie utrudniona przez zachodnie sankcje i kosztowną inwazję na Ukrainę. Kraje Spadły przychody z ropy i gazu Ponieważ Zachód nałożył sankcje na główne surowce energetyczne i Ukryte wskaźniki ekonomiczne wskazują, że rosyjska gospodarka uległa znacznemu pogorszeniu Od początku wojny.

Przeczytaj oryginalny artykuł na temat Interesuje się handlem