22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dyrektor generalny BP Looney rezygnuje ze względu na osobiste relacje ze współpracownikami

Dyrektor generalny BP Looney rezygnuje ze względu na osobiste relacje ze współpracownikami

Bernard Looney, dyrektor generalny BP, przemawia podczas sesji podczas 5. Targów Egypt Petroleum Exhibition (EGYPS 2022) w stolicy Egiptu, Kairze, Egipt, 14 lutego 2022 r. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh/zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

LONDYN (Reuters) – Dyrektor naczelny BP Bernard Looney złożył rezygnację ze stanowiska po niecałych czterech latach na stanowisku z powodu nieujawnienia pełnych szczegółów dotyczących przeszłych osobistych relacji ze współpracownikami, podała we wtorek firma.

Jak podała spółka, dyrektor finansowy BP, Murray Auchincloss, obejmie tymczasowo stanowisko dyrektora generalnego po tym, jak Looney ustąpi ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym we wtorek.

Looney (53 l.) przejął stery w lutym 2020 r., obiecując wymyślić na nowo 114-letnią firmę, wyznaczając ambitne plany brytyjskiego giganta energetycznego dotyczące osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i zainwestowania miliardów w energię odnawialną i niskoemisyjną. .

Nagła rezygnacja Looneya nastąpiła po tym, jak niedawno pojawiły się zarzuty dotyczące osobistych powiązań z kolegami z firmy, co skłoniło firmę do wszczęcia dochodzenia.

Nastąpiło to po zbadaniu przez zarząd w maju 2022 r. zarzutów dotyczących osobistych relacji z pracownikami firmy.

Podczas tego przeglądu Looney ujawnił „niewielką liczbę historycznych relacji ze współpracownikami przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego”.

Nie stwierdzono wówczas żadnych naruszeń kodeksu postępowania firmy, a zarząd uzyskał od Looneya zapewnienia „dotyczące ujawnienia jego przeszłych relacji osobistych, a także przyszłego postępowania”.

Looney powiedział we wtorek zarządowi BP, że nie ujawnił w pełni szczegółów wszystkich relacji, co doprowadziło do jego rezygnacji.

Akcje BP wzrosły o 1%, zanim „Financial Times” ogłosił wcześniej jego rezygnację po zamknięciu notowań w Londynie. Akcje amerykańskich kwitów depozytowych (ADR) osiągnęły wartość ujemną i późnym popołudniem w Nowym Jorku spadły o 0,4%.

Nowe podejście do BP

Auchincloss został dyrektorem finansowym w lipcu 2020 r., a Looney pomógł przeprowadzić firmę przez niektóre z najbardziej burzliwych lat w najnowszej historii, od pandemii Covid-19 po szybkie wyjście z Rosji po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę, szok cenowy energii i światowy kryzys . Kryzys kosztów życia.

READ  SpaceX próbuje ponownie wystrzelić rakietę Starship: aktualizacje na żywo

Looney przeprowadził grupę przez najbardziej burzliwe lata w najnowszej historii, od pandemii Covid-19 po pospieszne wyjście Rosji po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę, szok cenowy energii i globalny kryzys kosztów utrzymania.

Na początku tego roku BP ograniczyło swoje plany ograniczenia wydobycia ropy i gazu do 2030 r. do 25% poziomu z 2019 r. z 40% wcześniej, co jest nadal najbardziej radykalną redukcją wydobycia ropy i gazu w tej dekadzie wśród głównych koncernów naftowych.

BP usilnie stara się przekonać inwestorów o swojej zdolności do osiągania konkurencyjnych zysków z działalności niezwiązanej z ropą naftową.

W ciągu ostatnich trzech lat notowania akcji BP były gorsze od notowań europejskiego konkurenta Shell, a także amerykańskich odpowiedników Chevron i Exxon Mobil.

Po odnotowaniu rekordowego zysku w wysokości 28 miliardów dolarów w 2022 roku, zyski BP w drugim kwartale spadły o 70% w porównaniu z rokiem poprzednim do 2,6 miliarda dolarów, ale mimo to pozwoliły koncernowi naftowemu zwiększyć dywidendę o 10%.

Nie jest jasne, czy odejście Looneya doprowadzi do zmiany strategii.

„W zależności od nowego dyrektora generalnego BP może teoretycznie dalej opóźniać swoje plany przejściowe” – stwierdzili w notatce analitycy Morningstar.

„Ale jeśli zarządowi podoba się obecny trend, niezależnie od tego, jak bardzo kurs akcji pozostaje w tyle, prawdopodobnie powoła osobę, która utrzyma BP na tej samej ścieżce”.

Pakiet płac Looney’a na rok 2022 wzrósł ponad dwukrotnie do około 12 milionów dolarów w związku ze ogromnymi zyskami w związku z rosnącymi cenami energii, podczas gdy emisje BP zasadniczo nie zmieniły się w porównaniu z rokiem poprzednim.

BP stwierdziło, że „nie podjęto jeszcze żadnych decyzji dotyczących jakichkolwiek wypłat wynagrodzeń” dla Looney.

Looney zastępuje Boba Dudleya, który kierował BP po wycieku Deepwater Horizon w 2010 roku.

Grafika Reutera

(Raport: Anirudh Saligrama z Bengaluru i Shadia Nasrallah w Londynie – Przygotowanie Mahometa do biuletynu arabskiego – Przygotowanie Muhammada Al-Yamaniego do biuletynu arabskiego) Redakcja: Krishna Chandra Illuri i Margarita Choi

READ  Ropa spada niżej przed potencjalną dużą podwyżką stóp w USA

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Pisze o skrzyżowaniu korporacyjnej ropy naftowej i polityki klimatycznej. Pisał o polityce, ekonomii, imigracji, dyplomacji nuklearnej i biznesie z Kairu, Wiednia i innych miejsc.

Od 2014 roku Ron zajmuje się największymi na świecie koncernami naftowymi i gazowymi, koncentrując się na ich wysiłkach na rzecz przejścia na odnawialne źródła energii i energię niskoemisyjną oraz na zakłóceniach, jakie nastąpiły w tym sektorze podczas pandemii Covid-19 i po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Został wybrany Reporterem Roku w 2014 i 2021 roku przez Reuters. Przed Reutersem Ron pisał o giełdach w Nowym Jorku po kryzysie finansowym w 2008 r., po tym jak dla AFP poza Izraelem opisał konflikt i dyplomację na Bliskim Wschodzie.