28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wietnam skazuje potentata nieruchomości Truong My Lan na śmierć w największej w historii sprawie o oszustwo

Wietnam skazuje potentata nieruchomości Truong My Lan na śmierć w największej w historii sprawie o oszustwo

HANOI, Wietnam (AP) – Potentat na rynku nieruchomości Truong My Lan został w czwartek skazany na śmierć przez sąd w mieście Ho Chi Minh w południowym Wietnamie. Wietnam Media państwowe Vietnam Net podały, że był to największy przypadek oszustwa finansowego w historii kraju.

Szefem firmy zajmującej się nieruchomościami był 67-letni Phan Thien Phat Został oficjalnie oskarżony o oszustwo na kwotę 12,5 miliarda dolarów – Prawie 3% PKB kraju na rok 2022.

Państwowe media VnExpress podały, że Lan nielegalnie przejął kontrolę nad Saigon Commercial Joint Bank w latach 2012–2022 i zatwierdził 2500 pożyczek, co przyniosło bankowi straty w wysokości 27 miliardów dolarów. Sąd nakazał jej zapłatę bankowi odszkodowania w wysokości 26,9 mln dolarów.

Pomimo okoliczności łagodzących – było to przestępstwo po raz pierwszy i Lan był zaangażowany w działalność charytatywną – sąd przypisał swoje surowe orzeczenie powadze sprawy, stwierdzając, że Lan stał na czele skoordynowanego i wyrafinowanego przedsięwzięcia przestępczego, które miało poważne skutki bez szkody. Zwroty pieniędzy są możliwe, powiedział VnExpress.

Jego działania „nie tylko naruszają prawa osób i organizacji do zarządzania majątkiem, ale także wpychają SCB (Saigon Joint Commercial Bank) w stan prywatnej kontroli, podważając zaufanie ludzi do kierownictwa partii i państwa” – VnExpress cytuje orzeczenie jak powiedział.

Jej siostrzenica, Truong Hieu Van, dyrektor generalna Phan Thien Phat, została skazana na 17 lat więzienia za pomoc ciotce, a mąż Lan, pochodzący z Hongkongu Eric Chu Nap Ky, został skazany na dziewięć lat więzienia.

Lan i jej rodzina założyli firmę Van Thieng Phat w 1992 r., po tym jak Wietnam porzucił gospodarkę państwową na rzecz podejścia bardziej rynkowego, otwartego na obcokrajowców. Według państwowych mediów Tian Fung, z pomocą swojej matki, chińskiej bizneswoman, zaczęła sprzedawać kosmetyki na najstarszym targu w mieście Ho Chi Minh.

READ  Ukraina zarządza ewakuację z wyzwolonego miasta, gdy Rosjanie ponownie się zbliżają

Van Thinh Phat wyrośnie na jedną z najbogatszych wietnamskich firm z branży nieruchomości, realizującą projekty obejmujące luksusowe budynki mieszkalne, biura, hotele i centra handlowe. Dzięki temu stała się głównym graczem w branży finansowej kraju. W 2011 r. zorganizowała fuzję znajdującego się w trudnej sytuacji banku SCB Bank z dwoma innymi pożyczkodawcami, w porozumieniu z Bankiem Centralnym Wietnamu.

Sąd ustalił, że zastosowała ona tę metodę, aby pozyskać środki pieniężne z SCB Bank. Pośrednio posiadała ponad 90% banku – czemu zaprzeczyła – i, jak wynika z dokumentów rządowych, zatwierdziła tysiące pożyczek dla „firm fasadowych”. Pożyczki te następnie trafiły do ​​niej – podały państwowe media VnExpress, powołując się na orzeczenie sądu. znaleziska.

Dodała, że ​​następnie przekupiła urzędników, aby zatrzeć ślady.

Były urzędnik banku centralnego Do Thi Nhan również został w czwartek skazany na dożywocie za przyjęcie łapówek o wartości 5,2 mln dolarów.

Aresztowanie Lana w październiku 2022 r. należało do najgłośniejszych spośród trwających aresztowań Kampania antykorupcyjna w Wietnamie Które nasiliły się od 2022 r. Kampania „Płonący piekarnik” dotknęła najwyższych szczebli wietnamskiej polityki. Były prezydent Vu Van Thuong podał się do dymisji W marcu po zaangażowaniu się w kampanię.

Ale proces Lana zszokował naród. Analitycy twierdzą, że skala oszustwa rodzi pytania, czy banki lub inne firmy popełniły podobne błędy. pogorszenia perspektyw gospodarczych Wietnamu Wzbudziło to także ostrożność zagranicznych inwestorów w czasie, gdy Wietnam próbuje pozycjonować się jako idealny dom dla firm próbujących przenieść swoje łańcuchy dostaw z Chin.

Sektor nieruchomości w Wietnamie został mocno dotknięty. Szacuje się, że w 2023 r. z rynku wycofa się 1300 firm z branży nieruchomości, a deweloperzy oferują rabaty i złoto w prezencie, aby przyciągnąć kupujących, chociaż czynsze za nieruchomości wielofunkcyjne, znane w Azji Południowo-Wschodniej jako sklepy, spadną w 2023 r. o jedną trzecią. Miasto Ho Chi MinhPaństwowe media podały, że znaczna część centrum miasta pozostała pusta.

READ  Organ UE ds. zwalczania nadużyć finansowych oskarża Marine Le Pen o defraudację | Francja

W listopadzie sekretarz generalny Partii Komunistycznej Nguyen Phu Trong, czołowy polityk Wietnamu, powiedział, że walka z korupcją „będzie kontynuowana w dłuższej perspektywie”.