18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziesiątki osób ubiegających się o azyl utonęły po zatonięciu statku u wybrzeży Libii: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji |  Wiadomości imigracyjne

Dziesiątki osób ubiegających się o azyl utonęły po zatonięciu statku u wybrzeży Libii: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji | Wiadomości imigracyjne

Biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Libii zacytowało ocalałych, którzy twierdzili, że na łodzi znajdowało się około 86 osób.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podała, że ​​co najmniej 61 uchodźców i osób ubiegających się o azyl, w tym kobiety i dzieci, utonęło po „tragicznym” zatonięciu statku u wybrzeży Libii.

W niedzielę wczesnym rankiem biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Libii zacytowało ocalałych, którzy twierdzili, że na łodzi znajdowało się około 86 osób.

Biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Libii oświadczyło w oświadczeniu, że według niego „duża liczba migrantów” zginęła w wyniku wysokich fal, które zatopiły ich statek po opuszczeniu Zuwary na północno-zachodnim wybrzeżu Libii.

Biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji stwierdziło, że większość ofiar pochodziła z Nigerii, Gambii i innych krajów afrykańskich, dodając, że około 25 osób zostało uratowanych i przeniesionych do libijskiego ośrodka zatrzymań.

Organizacja stwierdziła, że ​​zespół IOM „zapewnił pomoc medyczną”, a stan wszystkich ocalałych jest dobry.

Flavio Di Giacomo, rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, napisał w sprawie morza”.

Libia i Tunezja to główne punkty wyjścia dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl, które ryzykują niebezpieczną podróż morską w nadziei dotarcia do Europy przez Włochy.

14 czerwca tego roku kuter rybacki Adriana z 750 osobami na pokładzie w drodze z Libii do Włoch zatonął na wodach międzynarodowych u wybrzeży południowo-zachodniej Grecji.

Według ocalałych statek przewoził głównie Syryjczyków, Pakistańczyków i Egipcjan. Tylko 104 przeżyło, a odnaleziono 82 ciała.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w tym roku do Włoch przybyło z Tunezji i Libii ponad 153 000 uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Tymczasem duży napływ migrantów i osób ubiegających się o azyl doprowadził do wzrostu nastrojów antyuchodźczych we Włoszech pod rządami skrajnie prawicowej premier Giorgii Meloni, która wygrała w zeszłym roku wybory dzięki obietnicy rozprawienia się z imigracją.

READ  Wyłącznie dla USA, aby skupić ONZ na protestach w Iranie

W sobotę Meloni spotkała się w Rzymie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i premierem Albanii Edim Ramą, aby omówić sposoby zwalczania nielegalnej imigracji do Europy.

Podobnie jak Meloni, Sunak również przyjął twardą politykę antyimigracyjną. Jego rząd rozprawił się z migrantami i osobami ubiegającymi się o azyl, które małymi łódkami przepływały przez kanał La Manche. Sąd najwyższy Wielkiej Brytanii uznał plan wysyłania migrantów i osób ubiegających się o azyl do Rwandy za „niezgodny z prawem”.

W lipcu Unia Europejska sfinalizowała porozumienie z Tunezją, w ramach którego blok dokona płatności na rzecz tego północnoafrykańskiego kraju w celu powstrzymania nielegalnej imigracji.

Dziesiątki migrantów i uchodźców często umieszcza się na łodziach, które nie są wystarczająco duże, aby bezpiecznie przewieźć ich zdradliwą trasą. Niektórzy uciekają przed konfliktem lub prześladowaniami, inni zaś marzą o lepszych możliwościach w Europie. Lądują we Włoszech, a następnie próbują przedostać się do innych krajów, zwłaszcza Europy Zachodniej.

Libia pogrążyła się w chaosie od 2011 r., kiedy wspierana przez NATO rewolucja obaliła starego przywódcę Muammara Kaddafiego. Obecnie w kraju przebywa około 600 000 migrantów i uchodźców.