28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone wydały ostrzeżenie dla Izraela dotyczące podróży, wyrażając przekonanie, że irański atak jest nieuchronny i obawiając się, że wojna w Gazie może się rozprzestrzenić

Stany Zjednoczone wydały ostrzeżenie dla Izraela dotyczące podróży, wyrażając przekonanie, że irański atak jest nieuchronny i obawiając się, że wojna w Gazie może się rozprzestrzenić

Tel Awiw – Izrael przygotowuje się na najgorsze scenariusze, które według amerykańskich urzędników mogą się spełnić w ciągu kilku godzin Możliwość bezpośredniego ataku Iranu na terytorium Izraela W odpowiedzi na strajk, który miał miejsce około dwa tygodnie temu, w wyniku którego zginęło siedmiu irańskich oficerów wojskowych. Iran poprzysiągł zemstę za zabicie przez Izrael swoich przywódców, którzy 1 kwietnia stali się ofiarami ataku na ambasadę Iranu w stolicy Syrii.

Dwóch amerykańskich urzędników powiedziało CBS News, że w piątek spodziewany jest poważny irański atak na Izrael, prawdopodobnie z udziałem ponad 100 dronów i dziesiątek rakiet wycelowanych w cele wojskowe w kraju.

Urzędnicy stwierdzili, że Izraelczykom trudno byłoby obronić się przed atakiem na taką skalę i chociaż zauważyli możliwość, że Irańczycy mogliby zdecydować się na przeprowadzenie ataku na mniejszą skalę, aby uniknąć dramatycznej eskalacji, uważa się, że ich odwet będzie miał charakter odwetowy. nadciągający.


Biały Dom ostrzega Iran przed przeprowadzaniem ataków odwetowych na Izrael

Teheran nie oświadczył publicznie, jak i kiedy zareaguje na strzelaninę, dlatego nie jest jasne, jak daleko posuną się przywódcy Iranu. Jeśli zdecydują się na bezpośredni atak na Izrael, istnieje obawa, że ​​doprowadzi to do zniszczenia Izraela Trwająca wojna przeciwko Hamas jest sojusznikiem Iranu Do znacznie szerszego konfliktu regionalnego.

Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że Iran może w każdej chwili spodziewać się odwetu Ostrzeż Amerykanów w Izraelu Nie podróżuj poza duże miasta, które są lepiej chronione przed nadlatującymi rakietami przez krajowy system obrony przeciwrakietowej Żelaznej Kopuły. Najnowsze wytyczne wskazują, że podróże pracowników rządu USA do Izraela mogą zostać objęte dalszymi ograniczeniami bez ostrzeżenia w miarę rozwoju sytuacji w niestabilnym regionie.

„Ktokolwiek nas skrzywdzi, my go skrzywdzimy” – zapowiedział w czwartek premier Benjamin Netanjahu podczas wizyty wśród żołnierzy w bazie lotniczej armii izraelskiej. „Jesteśmy przygotowani… w defensywie i ofensywie”.

Członkowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) palą izraelskie i amerykańskie flagi podczas pogrzebu członków IRGC Quds Force zabitych w izraelskim nalocie w Syrii, w Teheranie, Iran, kwiecień 2024 r.

Mortada Nikoubazel/NoorPhoto/Getty


Sima Shine, ekspert ds. bezpieczeństwa i była urzędniczka izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad, powiedziała CBS News, że był to niebezpieczny moment dla regionu i że był dla niej „najbardziej niepokojący”. Powiedziała, że ​​obawy związane z wojną totalną będą prawdopodobnie równie wysokie „po obu stronach, w Izraelu i Iranie”.

Jeśli Iran zdecyduje się bezpośrednio zaatakować Izrael, może to obejmować złożony atak rakietowy i dronowy podobny do tego przeprowadzonego przez siły irańskie. Został wystrzelony przeciwko saudyjskim zakładom naftowym w 2019 roku.

Shine przewidział, że „będą próbować to zrobić na szczeblu wojskowym lub przy użyciu niektórych środków wojskowych”. „Ale pytanie dotyczy szkód. Jeśli jest wielu rannych, zabitych i rannych… Myślę, że istnieje potencjał do znacznej eskalacji”.

Irańczycy stoją przed antyamerykańskim i antyizraelskim sztandarem podczas marszu upamiętniającego Międzynarodowy Dzień Quds, znany również jako Dzień Quds, podczas pogrzebu członków Sił Quds Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, którzy zginęli w izraelskim nalocie w Syrii, w Teheranie, Iran, 5 kwietnia 2024 r.

Mortada Nikoubazel/NoorPhoto/Getty


Shine podkreśliła jednak, że nadal uważa, że ​​żadna ze stron tak naprawdę nie chce konfliktu regionalnego.

USA „naprawdę starają się uniknąć wojny”

Stany Zjednoczone wysłały w tym tygodniu najwyższego generała do Izraela, aby koordynował z bliskim sojusznikiem USA jakąkolwiek reakcję, jaką może ona podjąć na irański atak, a w piątek w „CBS Morning” najwyższy oficer armii amerykańskiej powiedział: „Naprawdę staramy się aby uniknąć wojny.”

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Brown Jr. powiedział: „To część dialogu, jaki prowadzę z moimi odpowiednikami w regionie, w tym z izraelskim ministrem obrony, z którym wczoraj rozmawiałem”. Dodał, że armia amerykańska „robi wszystko, aby nie tylko zapobiec wojnie, ale jednocześnie jedną z kluczowych dla mnie rzeczy jest zapewnienie ochrony wszystkim siłom na tym obszarze”.

„Moja rola, jako przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, polega na planowaniu i przygotowaniu” – powiedział Brown. „To jest coś, co robimy bardzo dobrze”.

Izraelski ekspert Shine powiedział, że dylematem Iranu jest to, jak wdrożyć obiecaną odpowiedź na izraelski atak w Syrii, ale w sposób, który nie prowadzi do dalszej eskalacji. Podobnie Shine powiedział, że Izrael może wykazać powściągliwość, gdy zareaguje na jakiekolwiek ostateczne działania Iranu.

Jeśli którakolwiek ze stron źle zachowa równowagę, konsekwencje mogą być tragiczne dla regionu, a nawet świata.

READ  Nie działa prawie połowa naszego systemu energetycznego: Ukraina PM | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą