18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

kredyt…Davida Guttenfeldera dla The New York Times

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w czwartek ustawę, która rozszerza władzę regulacyjną rządu nad mediami informacyjnymi.

Lokalne i międzynarodowe grupy informacyjne podały w piątek, że chociaż niektóre z ostrzejszych przepisów prawa zostały złagodzone w odpowiedzi na krytykę, nadal istnieją poważne obawy co do niezależności regulatora, zauważając, że wciąż analizuje szczegóły ostatecznej 279-stronicowej ustawy. .

Ustawa rozszerza uprawnienia ukraińskiego Państwowego Urzędu Regulacji Radiofonii i Telewizji na internetowe i drukowane media informacyjne. Poprzednie projekty dawały organowi regulacyjnemu uprawnienia do nakładania grzywien na media informacyjne, odbierania im licencji, tymczasowego blokowania niektórych serwisów internetowych bez nakazu sądowego, nakazania platformom mediów społecznościowych i gigantom wyszukiwania, takim jak Google, usunięcia treści naruszających prawo, ukraińskie media wspomniany.

Pan Zełenski, którego zarząd został oskarżony Podważanie wolności prasy W ostatnich latach zleciła przygotowanie projektu ustawy regulującej dalsze media w 2019 roku.

Środek ten został zatwierdzony przez Radę Najwyższą Ten miesiącwraz z wieloma innymi ustawami, które według prawodawców mają na celu pomóc krajowi w spełnieniu wymogów UE Terminy legislacyjne za członkostwo. Rachunki obejmowały środki ochrony praw mniejszości narodowe.

Ale ukraińscy dziennikarze i międzynarodowe organizacje zajmujące się wolnością prasy biły na alarm w związku z ustawą medialną, która przechodziła przez parlament, twierdząc, że idzie ona dalej niż wymagała UE i oskarżając o to rząd. Używaj zobowiązań członkowskich jako wymówki przejąć większą kontrolę nad prasą.

the Komitet Ochrony Dziennikarzyorganizacja non-profit, która opowiada się za wolnością prasy na całym świecie, wezwała ukraińskich prawodawców do wycofania ustawy we wrześniu, twierdząc, że zaostrzyła ona rządową „kontrolę informacji w czasie, gdy obywatele najbardziej jej potrzebują”.

READ  Osuwisko zabija jedną osobę, a kilkanaście pozostaje zaginionych we włoskim kurorcie na wyspie Ischia

Europejska Federacja Dziennikarzy, której sekretarz generalny opisał wcześniejszy projekt ustawy”Godny najgorszych reżimów autorytarnychW piątek powiedział, że ustawa nadal jest sprzeczna z europejskimi standardami wolności prasy, ponieważ nie można zagwarantować niezależności państwowego regulatora mediów, którego członkowie są mianowani przez prezydenta i parlament.

„Ukraina zademonstruje swoje europejskie zaangażowanie, promując wolne i niezależne media, a nie narzucając kontrolę państwa nad informacjami” – powiedział sekretarz generalny Konfederacji Ricardo Gutierrez.

Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy powiedział, że podczas rozpatrywania projektu ustawy brakowało przejrzystości, twierdząc, że zmiany zostały wprowadzone na zamkniętych posiedzeniach komisji parlamentarnych, a przedstawiciele mediów i opinii publicznej nie mieli wystarczająco dużo czasu na odpowiedź. .

— powiedziała Unia w obecnej sytuacji Został on uchwalony, zanim Rada Najwyższa przegłosowała projekt ustawy, zgodnie z którym ustawodawstwo podważa wolności, które „odróżniają system społeczny Ukrainy od systemu dyktatorskiej Rosji”. Związek nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz po tym, jak Zełenski podpisał ustawę.

Główny departament prawny Rady Najwyższej zauważył również w opublikowanej w tym miesiącu analizie, że czasu na zapoznanie się ze zmianami w projekcie ustawy było mało, a język ustawodawstwa nie uwzględniał w wystarczającym stopniu ryzyka cenzury.

Ukraińscy urzędnicy odrzucili oskarżenia, że ​​wymogi UE są wykorzystywane jako przykrywka do dławienia wolności prasy. Powiedzieli, że ważne poprawki do ustawy zostały wprowadzone w porozumieniu z profesjonalistami z branży medialnej i argumentowali, że radykalne zmiany w ukraińskim prawie medialnym były spóźnione.

„Oczywiście ta ustawa jest nawet szersza niż dyrektywy UE, ponieważ musieliśmy zmienić i unowocześnić nasze ustawodawstwo medialne, które nie było zmieniane od 16 lat” – powiedziała Jewgienia Krawczuk, wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji polityki informacyjnej. w obecnej sytuacji Po zatwierdzeniu projektu ustawy. „Został przyjęty, kiedy w ogóle nie było internetu”.

Co najmniej jedna ukraińska organizacja zajmująca się wolnością prasy, Kijowski Instytut Mediów, powiedziała w czwartek, że jest w dużej mierze zadowolona ze zmienionego prawa, ale będzie monitorować jego wdrażanie. Główną troską organizacji pozostaje zapewnienie niezależności regulatora mediów.

READ  Eksperci twierdzą, że rebelia Prigożyna przyprawia sojusz rosyjsko-chiński o ból głowy

„Aby to poprawić, będziemy musieli wprowadzić zmiany w konstytucji, co niestety nie jest możliwe w stanie wojennym” – powiedziała dyrektor wykonawcza Oksana Romaniuk. „To jeden z naszych głównych planów na przyszłość”.