16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski wysłannik: umieszcza broń nuklearną na Białorusi w pobliżu granicy NATO |  Wiadomości o broni jądrowej

Rosyjski wysłannik: umieszcza broń nuklearną na Białorusi w pobliżu granicy NATO | Wiadomości o broni jądrowej

Rosyjski wysłannik na Białoruś powiedział, że broń zostanie przerzucona na terytorium sojusznika pomimo „hałasu w Europie i Stanach Zjednoczonych”.

Rosyjski wysłannik w Mińsku powiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi w pobliżu granic swojego sojusznika z państwami NATO, co ma na celu eskalację napięć z Zachodem.

Ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow powiedział w niedzielę wieczorem, że broń zostanie przerzucona na zachodnie granice kraju w ramach działań mających na celu „zapewnienie bezpieczeństwa”.

„Zostanie to zrobione pomimo szumu w Europie i Stanach Zjednoczonych” – powiedział Gryzłow białoruskiej telewizji państwowej.

Gryzłow powiedział, że magazyn zostanie ukończony do 1 lipca, nie precyzując dokładnie, gdzie będzie zlokalizowana broń.

Komentarze wysłannika pojawiły się po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin w zeszłym miesiącu ogłosił plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

Białoruś graniczy z Litwą, Łotwą i Polską, z których wszystkie są członkami NATO, sojuszu wojskowego utworzonego pierwotnie w celu powstrzymania sowieckiej ekspansji w Europie po II wojnie światowej.

NATO zwiększyło liczbę swoich sił stacjonujących w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce prawie dziesięciokrotnie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko, jeden z najbliższych sojuszników Putina, powiedział w piątek, że część rosyjskiej strategicznej broni nuklearnej może zostać rozmieszczona na ziemi jego kraju wraz z miejscem w rosyjskim taktycznym arsenale nuklearnym.

Taktyczna broń jądrowa ma mniejszy zasięg i niższą wydajność niż strategiczna broń jądrowa i jest przeznaczona do przeprowadzania ograniczonych uderzeń na polu bitwy.

READ  Kate, księżna Walii: Leczę się na raka