31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Putin wykorzystuje swoje przemówienie noworoczne, by zaapelować do Rosjan w czasie wojny

Putin wykorzystuje swoje przemówienie noworoczne, by zaapelować do Rosjan w czasie wojny

  • Szczere przemówienie na głównym festiwalu rodzinnym stawia wojnę w centrum uwagi
  • Putin postrzega wojnę jako walkę o przetrwanie, która wymaga poświęceń
  • Rosja „broni naszego narodu i naszej historycznej ziemi”
  • Prezydent oskarża Zachód o podsycanie konfliktu

(Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin poświęcił swoje doroczne orędzie noworoczne w sobotę na zgromadzenie narodu rosyjskiego w celu wsparcia jego sił walczących na Ukrainie i ślubowanie zwycięstwa nad ukraińskimi „neonazistami” i Zachodem rzekomo nastawionym na „zniszczenie Rosji”.

W surowym i śmiercionośnym nagraniu wideo, wyemitowanym w ogólnokrajowej telewizji, Putin opisał wojnę – którą nazywa „wojskową operacją specjalną” – jako quasi-egzystencjalną walkę o przyszłość Rosji.

Powiedział, że jej żołnierze walczą o „naszą ojczyznę, prawdę i sprawiedliwość… tak, aby można było zagwarantować bezpieczeństwo Rosji”.

Kreml od miesięcy przedstawia konflikt jako ograniczoną kampanię, która nie wpłynie na życie większości Rosjan.

Ale przemówienie, wygłoszone przed ponurymi żołnierzami w mundurach bojowych, umieściło wojnę w centrum uwagi, mówiąc rodzinom zebranym na główne obchody roku, że nadchodzące miesiące będą wymagały wsparcia i poświęcenia od wszystkich.

Wiadomość została wyemitowana w milionach domów w telewizji państwowej tuż przed północą w każdej z 11 rosyjskich stref czasowych, gdy rodziny jadły świąteczny posiłek i wymieniały się prezentami.

Gdy wojna zbliża się do 11 miesiąca i końca nie widać, Kreml powoli stawia społeczeństwo na stan wojenny – powołując ponad 300 000 rezerwistów, często w chaotyczny sposób, i przebudowując gospodarkę zniszczoną przez zaporę Zachodu i Zachodu sankcje. Mówienie publicznie, że konflikt może być długi.

Wygramy

Moskwa nie była gotowa na zaciekły opór i miliardy dolarów na zachodnią broń, które odwróciły szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy, zmuszając siły rosyjskie do opuszczenia ponad połowy terytorium okupowanego w pierwszych tygodniach wojny.

W dziewięciominutowym przemówieniu – najdłuższym, jakie sprawuje od 22 lat – Putin wycelował w przeciwników konfliktu, osobistej krucjaty, która określa teraz jego kadencję i stosunki Rosji ze światem.

READ  W wojnie z dowódcą rosyjskich sił zbrojnych zginęło blisko 9 tys. ukraińskich żołnierzy

Powiedział, że miniony rok „ustawił wiele rzeczy na swoim miejscu – wyraźnie oddzielając odwagę i bohaterstwo od zdrady i tchórzostwa”.

Odrzucając wezwania Kijowa do wycofania sił rosyjskich jako wstęp do negocjacji, Putin powiedział, że Rosja „broni naszego narodu i naszych historycznych ziem”.

Oskarżył też Zachód o okłamywanie Rosji i prowokowanie Moskwy do rozpoczęcia kampanii wojskowej.

„Zachód kłamał na temat pokoju” – powiedział Putin. „Przygotowywało się do agresji… Teraz cynicznie wykorzystują Ukrainę i jej mieszkańców do osłabienia i podzielenia Rosji” – dodał.

Nigdy na to nie pozwoliliśmy i nie pozwolimy, aby ktokolwiek nam to zrobił”.

Kijów i Zachód odrzucają powtarzające się twierdzenia Putina, że ​​NATO planuje wykorzystać Ukrainę jako platformę do zastraszania Rosji i twierdzą, że prowadził on bezpodstawną agresywną wojnę, próbując przejąć terytorium i ustanowić reżim, który byłby dla niego przyjemniejszy.

Chociaż Rosja nie osiągnęła znaczących postępów na polu bitwy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Putin obiecał ostateczne zwycięstwo.

„Razem pokonamy wszystkie trudności i zachowamy wielkość i niezależność naszego kraju” – powiedział.

Zwyciężymy dla naszych rodzin i dla Rosji.

Reportaż Jake’a Cordella. Montaż przez Kevina Levy’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.