22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wielka Brytania i Austria zaprzeczają aresztowaniu cywilów w Iranie, a Polska twierdzi, że naukowiec został porwany

Wielka Brytania i Austria zaprzeczają aresztowaniu cywilów w Iranie, a Polska twierdzi, że naukowiec został porwany

LONDYN – Polska potwierdziła w czwartek, że obywatel polski został zatrzymany w Iranie po tym, jak irańskie media poinformowały, że kilku obcokrajowców zostało aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP raport na swojej stronie internetowej We wrześniu zeszłego roku władze irańskie aresztowały bezimiennego „wysoce znanego naukowca”. W doniesieniach irańskich mediów jednym z aresztowanych był Maciej Walczak, kierownik katedry mikrobiologii UMK w Polsce.

Wiadomości irańskie cytowały również wypowiedź Gilesa Whittakera, byłego brytyjskiego ambasadora w Iranie i małżonka ambasady austriackiej, powołując się na oświadczenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. został aresztowany Na podobnych opłatach.

Ale Wielka Brytania i Austria zaprzeczają, jakoby którykolwiek z ich obywateli został niedawno zatrzymany. Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że doniesienia o zatrzymaniu Whittakera były „całkowicie fałszywe”.

Iran mówi, że były ambasador Wielkiej Brytanii był jednym z aresztowanych kilku obcokrajowców

Whittaker był nękany przez władze irańskie, kiedy w zeszłym roku odwiedził irański ośrodek turystyczny z rodziną, ale nie został aresztowany, powiedział brytyjski urzędnik dyplomatyczny, wypowiadając się pod warunkiem anonimowości w celu omówienia drażliwych spraw.

Whittaker zakończy swoją służbę w Iranie zgodnie z planem w grudniu i obejmie nowe stanowisko w Wielkiej Brytanii, powiedział urzędnik. Rzecznik austriackiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział francuskiej agencji prasowej, że żaden personel ambasady austriackiej ani krewni w Teheranie nie zostali aresztowani.

Nagranie wideo wyemitowane przez irańską telewizję państwową w środę pokazywało zdjęcia, w tym pozorny materiał z drona, na którym obcokrajowcy rzekomo pobierali próbki gleby z miejsc objętych ograniczeniami, oraz zdjęcie przedstawiające obcokrajowca z zawiązanymi oczami na tylnym siedzeniu samochodu. Zawierał również zdjęcie Whittakera i jego rodziny.

Raporty nie mówiły jednak, kiedy wykonano nagranie ani kiedy miały miejsce domniemane zatrzymania, czy obcokrajowcy podróżowali razem, czy osobno. Brytyjski urzędnik zaprzeczył, jakoby Whittaker pobrał próbki gleby podczas wakacji z rodziną.

READ  Zablokowano 3 punkty kontrolne na polskiej granicy, 4 tysiące ciężarówek w kolejce

Raporty zbiegają się z rosnącymi napięciami między Zachodem a Iranem, ponieważ nadzieje na ożywienie umowy nuklearnej z 2015 roku bledną po tym, jak prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy w 2018 roku, aby ograniczyć program nuklearny Iranu. Próba wznowienia utkniętych negocjacji. Ostatni miesiąc Kataru się załamał Dzień później.

W czwartek rząd brytyjski poinformował na początku tego roku, że okręt wojenny Royal Navy HMS Montrose przechwycił dwie dostawy irańskiej broni na wodach na południe od Iranu, najwyraźniej przeznaczone dla rebeliantów Huti walczących w Jemenie.

Napady miały miejsce na przełomie stycznia i lutego, kiedy Royal Marines najechało na łodzie motorowe obsługiwane przez przemytników. Według oświadczenia brytyjskiego Ministerstwa Obrony przejęli oni pociski kierowane i silniki do lądowania pocisków manewrujących.

W oświadczeniu dodano, że po raz pierwszy brytyjski okręt wojenny przechwycił statek przewożący tak wyrafinowaną broń z Iranu.