22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Polsce jest więcej kultury żydowskiej niż się powszechnie uważa

Przed II wojną światową było dużo bogactwa kultura żydowska Były duże i małe gminy żydowskie w każdej części Polski w ogóle, a kultura jidysz w szczególności. Chociaż ludność żydowska w Polsce została zniszczona podczas Holokaustu, iskry kultury żydowskiej szybko zostały odnowione przez pisarzy i artystów.

Przez wiele lat w pobliżu słynnej Kaplicy Nosika, jedynej kaplicy w Warszawie, która przetrwała wojnę, mieścił się znany z renesansu kultury jidysz Polski Państwowy Teatr Żydowski. Wielka Kaplica Warszawy przy ul. Dolomaki została zniszczona przez Niemców w 1943 r. i przez wiele lat po wojnie teren był terroryzowany, a wszelkie inne plany budowlane nie powiodły się. Tak było do końca rządów komunistycznych. Polski Państwowy Teatr Żydowski powstał w 1949 roku w Łodzi.

We Wrocławiu działał też inny teatr jidysz i obaj występowali razem w całym kraju. W stosunkowo krótkim czasie rząd zapewnił im stały dom w Warszawie. Do 1968 roku Teatrem Żydowskim kierowała znakomita aktorka jidysz Ida Kamińska (córka Estery Rachel Kamińskiej, zwanej Matką Sceny Żydowskiej), która jednocześnie wprowadziła tłumaczenie, aby przedstawienia nie tylko robiły wrażenie na społeczności żydowskiej. I żydowscy turyści, ale też nie-Żydzi Polacy.

Kiedy Cummins wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 60., Szimon Surmees objął stanowisko reżysera teatralnego i dyrektora artystycznego w 1969 roku i pozostał prezydentem aż do śmierci w 2014 roku. Wdowa po nim, aktorka i piosenkarka Golda Tensor, która obecnie prowadzi teatr, wprowadziła również coroczny Warsaw Jewish Festival, znany również jako Singers Warsaw, na cześć noblisty, pisarza Isaaca Bashevisa Singera.

READ  Najwyższy sąd UE obniżył o połowę stawkę dziennej grzywny nałożonej na Polskę w sporze sądowym

Prawdopodobnie najpopularniejszym z polskich festiwali żydowskich jest coroczny Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, założony w 1988 roku w komunistycznej Polsce przez Janusa Magucha, który o nieżydowskiej kulturze żydowskiej wiedział więcej niż wszyscy nie-Żydzi. Krakowski Festiwal przyciąga nawet 15 000 gości, którzy przyjeżdżają do miasta z całej Polski i wielu stron świata, udowadniając, że nie trzeba być Żydem, aby cieszyć się żydowską kulturą.

Festiwale żydowskie w Krakowie i Warszawie cieszą się dużą popularnością i mają ogromne zwroty akcji. Fundacja Dube na rzecz życia i kultury żydowskiej jest jedną z wielu fundacji wspierających odrodzenie życia żydowskiego w Polsce, która opublikowała listę ponad 50 żydowskich festiwali i innych wydarzeń kulturalnych, z których wiele ma charakter międzywyznaniowy, odbywających się w Krakowie. , Chrzanów, Rymanów, Tarnów, Lublin, Lelow, Wrocław, Poznań, Łódź, Radom i wiele innych.

W piątek 24 września w Orli i jej zabytkowej XVII-wiecznej kaplicy rozpoczyna się festiwal sztuki „Czas odzyskany – pamięć i uczestnictwo”. Podobnie jak wiele synagog w Polsce, budynek ten służy do celów innych niż modlitwa.

Wydarzenie odzwierciedla dyskusje na temat innowacyjnych zastosowań „niepotrzebnych” obiektów dziedzictwa żydowskiego. Dla tradycji żydowskiej sugerowano zorganizowanie imprezy artystycznej w synagodze.

Kaplica Orla była jedną z nielicznych kamiennych budowli w mieście do drugiej połowy XVII i połowy XX wieku. Wnętrze synagogi odzwierciedlało wpływy barokowe i renesansowe, a najbardziej charakterystycznym elementem była arka. Ściany pomalowano kolorowymi malowidłami, głównie z motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Budynek był często przeprojektowywany i dodawał niezwykłą klasyczną fasadę.

Do II wojny światowej większość mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Jednak wiosną 1942 r. społeczność została zepchnięta do getta, a następnie do obozu zagłady Treplinga. Synagoga służyła jako magazyn mienia żydowskiego skonfiskowanego przez żołnierzy niemieckich, a arka została zniszczona.

Po wojnie budynek był sporadycznie wykorzystywany jako magazyn, ale często był pusty i zaniedbany, a jego stan pogarszał się. W 2010 roku synagoga została objęta patronatem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W ochronę synagogi zaangażowanych jest wiele lokalnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które otrzymują pełne wsparcie od burmistrza i gminy.

READ  🇵🇱 Polska: Artur Arcek powraca jako polski komentator Eurowizji 2024

Bez zwojów Tory, bimy i arki budynek odzwierciedla swoją dawną świetność, a współczesne społeczności mierzą się z przeszłą historią i życiem religijnym ze współczesną perspektywą jako miejscem świętowania.

Artyści i naukowcy biorący udział w festiwalu to między innymi Bośniacki Uniwersytet Artystyczny i Politechnika Białostocka (BUoT), a profesorowie – Janus Padika, Rafa Korsiński, Wojciech Hora, Karolina Komasa, Viza Koronovsky, Masijov Krozk i ZosorKOT (Josor); I lekarze Daniel Coneius i Piotr Mastlers.

Rodzina byłego ambasadora USA w Izraelu Don SzapiroNiedawno została mianowana koordynatorem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela ds. Iranu i jest zwolenniczką Koalicji Kobiet Uchodźców Kuchnet i Afryki, Puffs i innych. Żona Shapiro, Julie Fisher, jest szczególnie zaangażowana i często można ją znaleźć w Cuisinate Studios w południowym Tel Awiwie lub w sklepach typu pop-up na modnej Shabasi Street i Con Hire. Aby zakończyć ostatnie szlify rodziny Suka, Fisher udał się do sklepu Cuinet’s Con Haier i otrzymał wiele komplementów od tych, którzy odwiedzili rodzinę Shapiro Suka w Ranana.

A propos sukkah, w najbliższą niedzielę 26 września każdy, kto chce dołączyć do wirtualnego, globalnego hopu, może dołączyć do transmisji online na www.TheUS.tv/succah2, 17:00 Izrael 19:00 i Indie 21:30

NEW Każdy nowy prezydent państwa wnosi coś nowego do tej roli, ale w rzeczach, które trwają, delegaci Kfar Sabbath na Sukot składają coroczną wizytę prezydentowi na jego osobisty użytek Lula i Etrok.

Zwyczaj przynoszenia szabatu Lulaw i Etrok prezydentowi i premierowi Izraela był corocznie prezentowany zmarłemu ojcu prezydenta, prezydentowi Saimowi Herzogowi, przez nieżyjącego już burmistrza Kfara Sabata Szlomo Majdanzika. Tym razem syn Maitanjika Israel i wnuk Abraham wraz z synem Abrahama przybyli do rezydencji prezydenta, aby złożyć ofiary obecnemu prezydentowi. W Kafar Sabbath jest sad Etroch.

Prezydent Isaac Herzog powiedział, że Sukot jest jednym z jego ulubionych festiwali i cieszy się, że może kontynuować tę tradycję. Ubolewał, że kolejna tradycja Sukot, polegająca na organizacji otwartego domu w domu prezydenta, nie mogła się odbyć w tym roku lub w zeszłym roku z powodu epidemii.

READ  Dyrektor USAID wizyta na granicy polsko-ukraińskiej, rozmowy z Ukraińcami uciekającymi przed rosyjską inwazją

Anjan Shakya, ambasador Nepalu, który zawsze nosi swoje urzekające sari, zorganizował nepalski bankiet w swojej rezydencji w Herslia Bituwa z okazji Dnia Konstytucji Nepalu i Święta Narodowego. Gość Honorowy i Minister Pełnomocnik Rządu Eli Avidar. Wśród gości znalazła się również Adina Cottesman, która przed założeniem Ambasady w Izraelu w Nepalu otrzymała szczególne uznanie za wieloletnią służbę Ambasadora Dworu w Nepalu. W tym czasie ambasador Nepalu przebywał w Kairze.

ELI AVIDAR, Adina Gottesman i ambasador Nepalu Anjan Shakya. (Źródło: Ambasada Sądu Nepalu)

Inni goście to MK Mitchell Shir, szef protokołu stanowego Gill Haskell, były sekretarz gabinetu Jassie Browerman, ambasadorowie, przedstawiciele różnych ministerstw, firm turystycznych i międzynarodowych firm oraz biznesmeni.

Shakya, który rozpoczął kilka spotkań z różnymi organizacjami i organizacjami w celu uczestniczenia w każdym wydarzeniu, na które był zapraszany i intensyfikacji stosunków dwustronnych, opowiadał o tym, jak ambasada wzniosła stosunki na nowy poziom. Potwierdził to Avidar, wyrażając satysfakcję z przyjaznych stosunków między obydwoma krajami, starając się nadać relacjom nowy wymiar.

Wieczorem zaprezentowano gościom książkę Stosunki Nepalsko-Izraelskie, wydaną przez Ambasadę Nepalu.

Wydana przez Sabitę Dishemaru książka przedstawia wkład dygnitarzy izraelskich i nepalskich oraz składa hołd prezydentom, premierom i ministrom spraw zagranicznych obu krajów.

[email protected]