16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W muzeum prezentowane są prace polskiego artysty w obliczu Holokaustu

Muzeum Historii Żydów w Warszawie otworzyło w czwartek wystawę prezentującą prace znanego polskiego artysty, stojącego w obliczu przedłużającej się i przygnębiającej Holokaustu w Polsce, gdzie nazistowskie siły niemieckie niszczyły Żydów i inne okrucieństwa w Europie.

Wilhelm Chasnell: Taki pejzaż otwiera się w czwartek w Fałszywym Muzeum Historii Żydów Polskich.

5 Zobacz galerię

Dzieło polskiego artysty Wilhelma Sassnalla będzie można oglądać we wtorek 15 czerwca 2021 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Dzieło polskiego artysty Wilhelma Sassnalla będzie można oglądać we wtorek 15 czerwca 2021 r. w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

(Zdjęcie: A.P.)

Nieżydowski Sasanid rozumie tę historię od dwóch dekad. 48-latek opisał potrzebę zmierzenia się z przeszłością przez całe pokolenie, ponieważ niektóre części polskiego społeczeństwa odmawiają uznania, że ​​kiedy Polska została poświęcona przez nazistowskie Niemcy, były pewne bieguny eksterminacji i mordowania Żydów w tym kraju.

Przez dziesięciolecia po II wojnie światowej takie debaty były zakazane, a wątki poświęcenia i honoru Polaków zdominowały pamięć historyczną. Ale w nowej otwartej przestrzeni, która pojawiła się wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku, naukowcy i artyści zaczęli czytać i otwarcie mówić o roli niektórych Polaków w antysemityzmie i niemieckiej zbrodni. Każda nowa książka i obraz dotykały nerwów.

„Historia II wojny światowej była niejasna do 1989 roku” – powiedział Sussnall.

Powiedział, że „bardzo szokujące”, gdy Polacy zaczęli ujawniać wykroczenia z czasów wojny, w tym zabicie setek Żydów przez Polaków w mieście Jetvapne w 1941 roku.

„Początkowo czułem się zły i zawstydzony” – powiedział Associated Press.

5 Zobacz galerię

Polski artysta Wilhelm Sassnall stoi przed jednym ze swoich dzieł sztuki we wtorek 15 czerwca 2021 r. na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.Polski artysta Wilhelm Sassnall stoi przed jednym ze swoich dzieł sztuki we wtorek 15 czerwca 2021 r. na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Polski artysta Wilhelm Sassnell pozuje przed jedną ze swoich prac we wtorek 15 czerwca 2021 r. na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

(Zdjęcie: A.P.)

„Jeszcze trudniej zauważyć, że ludzie nie chcą się do tego przyznać. Ludzie całkowicie temu zaprzeczają. To główna postawa polskiego rządu.

Sassnall to jeden z najważniejszych artystów życia w Polsce. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Solomona R. w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w Muzeum Cugenheim, Tate Modern w Londynie i Centre Pompeo w Paryżu.

Sassnell przyznał też, że Polska jest często oceniana niesprawiedliwie – w niektórych przypadkach osoby spoza Polski tracą z oczu całościowy obraz.

Polskę okupowały wojska niemieckie, które zabiły miliony obywateli polskich – około 2 mln chrześcijańskich Polaków i 3 mln Żydów. Wielu Polaków walczyło z Niemcami w kraju i za granicą, a rząd nigdy nie współpracował z hitlerowskimi Niemcami. Tysiące Polaków zostało rozpoznanych przez Yath Wash za ryzykowanie życia dla ratowania Żydów.

Sussnall uważa jednak, że Polacy muszą uznawać zło wraz z dobrem.

5 Zobacz galerię

We wtorek 15 czerwca 2021 Sassnell, odszedł i kierownik wystawy Adam Simsik stoją razem na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.We wtorek 15 czerwca 2021 Sassnell, odszedł i kierownik wystawy Adam Simsik stoją razem na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Wtorek, 15 czerwca 2021 Sassnall, odszedł i kierownik wystawy Adam Simsik stoją razem na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

(Zdjęcie: A.P.)

„Jeśli nie zaakceptujemy tak złożonej przeszłości, zostaniemy osądzeni i źle osądzeni” – powiedział.

Na wystawie prezentowane są dwie dekady prac, które w pewien sposób dotykają Holokaustu – prace wykonane przez Sassanle’a w odniesieniu do innych tematów.

Najstarsze z jego książek „Maus” były inspirowane opowieściami rysunkowymi o Holokauście autorstwa Arta Spiegelmana. Nowe powstały specjalnie na tegoroczną wystawę.

Są obrazy byłych obozów zagłady, ale zawsze są ekologiczne, zaglądając z wnętrza samochodu pod bramę roweru Sasnalla czy jego żony Auschwitz, bo ukazanie tylko obozów zagłady może być bardzo swobodne i brutalne – powiedział.

Malowidła oświęcimskie powstały po tym, jak on i jego żona przeszli przez miejsce pamięci w drodze do domu z styczniowych uroczystości sylwestrowych. 1. Miliony ludzi z całego świata odwiedzają tę stronę. Ale dla wielu Polaków – w tym mieszkającego w pobliskim Krakowie Sasnalla – obecność miejsc pamięci o ludobójstwie wpisuje się w krajobraz codzienności.

5 Zobacz galerię

Ochroniarz siedzi w galerii z nową wystawą we wtorek 15 czerwca 2021 r. w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.Ochroniarz siedzi w galerii z nową wystawą we wtorek 15 czerwca 2021 r. w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Ochroniarz siedzi w galerii z nową wystawą we wtorek 15 czerwca 2021 r. w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

(Zdjęcie: A.P.)

Malowanie wyimaginowanej mapy Polski na granicy z Izraelem przypomina długi pobyt Polski wśród Żydów w Polsce, ojczyźnie Żydów od wieków.

Portret Hitlera pokryty jest czarną farbą i pokryty korą, tak intensywną, że nie można go przedstawić jako metafory zła.

Obrazy, po raz pierwszy stworzone przez francuskiego malarza Edgara DeCasa, przypominają rozprzestrzeniający się w Europie antysemityzm, tworząc podatny grunt dla Holokaustu. Ktoś inspiruje kąpiącą się kobietę do modelowania pracy w Teksasie, przesadzonej swastyką.

Popularne fantastyczne portrety Cyganów lub identyczne wizerunki Afrykanów i Żydów pokazują, jak inne grupy od dawna uważane są za „inne” w społeczeństwie.

Przed otwarciem kurator Adam Simsik zaznaczył, że wystawa może również wywołać gniew nacjonalistów i prawicowców.

5 Zobacz galerię

Sussnall stoi przed jednym ze swoich dzieł sztuki we wtorek, 15 czerwca 2021 r., na nowej wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.Sussnall stoi przed jednym ze swoich dzieł sztuki we wtorek 15 czerwca 2021 r. na nowej wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Sussnall pozuje przed jednym ze swoich dzieł sztuki we wtorek, 15 czerwca 2021 r., na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

(Zdjęcie: A.P.)

Ale teraz prawicowa partia rządzi krajem i jest współpartnerem w muzeum, które jest partnerstwem publiczno-prywatnym, powiedział, spodziewając się dalszego sparaliżowania reakcji.

Powiedział, że zarówno on, jak i Sasnall kierują się potrzebą wyrażenia żalu.

„Myślę, że to nasz sposób na przeprosiny w imieniu innych” – powiedział. „Inni nie mówią „przepraszam”, więc musimy to zrobić. To obowiązek”.

Wystawa potrwa do 10 stycznia.