24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W miarę wzrostu obaw Ukrainy Biden gości wrogich polskich przywódców

W miarę wzrostu obaw Ukrainy Biden gości wrogich polskich przywódców

Biały Dom poinformował w czwartek, że prezydent USA Joe Biden będzie gościł w przyszłym miesiącu zmartwionego premiera i prezydenta Polski, aby wzmocnić solidarność Ukrainy w walce z rosyjską agresją.

Wspólna wizyta, która odbędzie się 12 marca, będzie rzadkim spotkaniem nowego prounijnego premiera Polski Donalda Tuska z prawicowym prezydentem Andrzejem Dudą, który wygrał październikowe wybory.

Polska jest kluczowym sojusznikiem Ukrainy i jej wsparcie jest ważne dla Kijowa – zwłaszcza że Republikanie w Kongresie są coraz bardziej sceptyczni wobec wsparcia USA, ponieważ dysponują one kluczową ukraińską pomocą wojenną.

„Przywódcy potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną agresywną prowadzoną przez Rosję” – oznajmiła w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Dodał, że „będą omawiać wspólne zaangażowanie Ameryki i Polski na rzecz wartości demokratycznych”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Były prezydent UE Tusk w zeszłorocznych wyborach usunął nacjonalistycznych sojuszników prezydenta Dudy, zyskując uznanie Brukseli za jego wysiłki na rzecz zakończenia lat prawicowych rządów w Polsce i przywrócenia praworządności.

Ale od tego czasu Dusk niemal codziennie kłóci się z Dudą. Na początku miesiąca Tusk zasygnalizował, że jest otwarty na przedterminowe wybory, jeśli konflikt uniemożliwi funkcjonowanie jego rządu.

Polska odgrywa kluczową rolę w wsparciu Zachodu dla Ukrainy od czasu inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina w lutym 2022 r.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Jednak stosunki zostały nadszarpnięte przez spór o zboże, odkąd w zeszłym roku Polska nałożyła jednostronny zakaz importu z Ukrainy, protestując przeciwko temu, co polscy rolnicy uważają za nieuczciwą konkurencję.

Tymczasem w Europie narastają obawy, czy można ufać Stanom Zjednoczonym, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy.

Republikanie w Izbie Reprezentantów blokują plany Bidena dotyczące wielomiliardowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, rosną natomiast obawy, że powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może zagrozić jedności Zachodu.

W weekend Trump wywołał dreszcze wśród europejskich sojuszników Ameryki, mówiąc, że „zachęca” Rosję do ataku na każde państwo NATO, które nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych wobec sojuszu.

dk/md