1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W ciągu najbliższej dekady popyt na nowe mieszkania w Chinach spadnie o 50%.

W ciągu najbliższej dekady popyt na nowe mieszkania w Chinach spadnie o 50%.

Na zdjęciu projekt nieruchomościowy w budowie w Huai'an w Chinach, 21 stycznia 2024 r.

norfoto | norfoto | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Oczekuje się, że popyt na nowe mieszkania w Chinach spadnie w ciągu następnej dekady o około 50%, co utrudni Pekinowi szybkie pobudzenie ogólnego wzrostu gospodarczego.

Tak wynika z najnowszego raportu pracowników MFW na temat Chin, który został ukończony pod koniec grudnia i opublikowany w piątek.

MFW stwierdził, że spodziewa się, że „podstawowy popyt na nowe mieszkania” w Chinach spadnie od 35% do 55% w związku ze spadkiem liczby nowych gospodarstw domowych w miastach oraz dużą liczbą niekompletnych lub pustych nieruchomości.

W raporcie wskazano, że spowolnienie popytu na nowe mieszkania utrudni absorpcję nadwyżek zapasów, co „wydłuża okres dostosowawczy w średnim okresie i wpływa na wzrost gospodarczy”.

Sektor nieruchomości i branże pokrewne w Chinach stanowią około jednej czwartej produktu krajowego brutto kraju. Ostatni spadek na rynku nieruchomości jest następstwem represji rozpoczętych przez Pekin w 2020 r. w związku z dużym uzależnieniem wzrostu gospodarczego przez deweloperów od zadłużenia.

Chengxin Zhang, przedstawiciel Chin przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym, stwierdził w oświadczeniu wydanym 10 stycznia w ramach opublikowanego w piątek raportu tej organizacji, że przewidywania dotyczące prawie 50% spadku liczby nowych mieszkań „przeszacowują potencjalne kurczenie się rynku”.

Zhang powiedział, że popyt na mieszkania w Chinach pozostanie duży, a wsparcie polityczne będzie zaczynać się stopniowo.

„Dlatego też znaczący spadek popytu na mieszkania jest mało prawdopodobny” – stwierdził. „Racjonalność wybranego okresu bazowego jest również dyskusyjna”.

W raporcie MFW porównano popyt na mieszkania i liczbę nowych startów w latach 2012–2021 z szacunkami na lata 2024–2033.

W ciągu ostatnich kilku dekad chiński sektor nieruchomości szybko się rozwinął, co skłoniło władze do ostrzeżenia przed obstawianiem wysokich cen i podkreślenia, że ​​„mieszkania służą do mieszkania, a nie do spekulacji”.

READ  Inflacja w Korei Południowej, ponowne otwarcie Chin

MFW zauważył, że w pierwszej dekadzie XXI wieku udział inwestycji mieszkaniowych w PKB Chin był bliski lub wyższy od szczytowych poziomów boomu na rynku nieruchomości w innych krajach w przeszłości.

„Znaczna korekta na rynku nieruchomości w następstwie wysiłków rządu mających na celu ograniczenie dźwigni finansowej w latach 2020–2021 była uzasadniona i powinna być kontynuowana” – stwierdzono w raporcie MFW.

W ciągu ostatnich trzech lat zadłużeni deweloperzy, od Evergrande po Country Garden, nie spłacali zadłużenia denominowanego w dolarach amerykańskich posiadanego przez inwestorów zewnętrznych. W tym tygodniu sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande.

Od końca 2022 r. chińskie władze podejmują działania mające na celu złagodzenie ograniczeń finansowych nałożonych na deweloperów i nowych nabywców domów. Jednak wysiłki władz centralnych i lokalnych na rzecz wsparcia sektora nieruchomości nie zahamowały jak dotąd w znaczący sposób szerszego upadku sektora.

„Ważne jest, aby rząd centralny zapewnił większe finansowanie w celu ukończenia niedokończonych zasobów mieszkaniowych” – powiedziała w piątek reporterom Sonali Jain Chandra, szef misji MFW na Chiny i region Azji i Pacyfiku.

„To kolejny czynnik obniżający zaufanie do rynku” – stwierdziła.

Zaufanie konsumentów spadło w obliczu niepewności co do przyszłych dochodów. W tym roku chińskie akcje również spadły.

Proaktywna polityka fiskalna.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazał, że władze Chin uważają sytuację finansową w 2023 r. za „proaktywną” i utrzymają to stanowisko w przyszłym roku.

„Władze opracowują pakiet polityk mających zapobiec problemowi i go rozwiązać [local government] „Ryzyko zadłużenia” – stwierdza raport MFW. Zapytana Jane Chandra odpowiedziała, że ​​nie ma żadnych szczegółów na temat oczekiwanej skali tych działań.

Ludowy Bank Chin ogłosił w zeszłym tygodniu, że począwszy od 5 lutego obniży o 50 punktów bazowych stopę rezerw obowiązkowych, czyli ilość gotówki, którą banki muszą przechowywać. Była to największa tego typu redukcja od 2021 roku.

READ  Aktualizacje na żywo, protokoły posiedzeń BOJ, japoński CPI

„Uważamy, że jest to krok we właściwym kierunku, ale uważamy, że istnieje potrzeba dodatkowego złagodzenia polityki pieniężnej, zwłaszcza instrumentu stóp procentowych” – powiedział reporterom Nir Klein, zastępca szefa misji MFW w Chinach i regionie Azji i Pacyfiku w piątek.

„Jednocześnie uważamy, że Chiny muszą wdrożyć pewne reformy polityki pieniężnej” – dodał.

Oczekuje się, że wzrost PKB ulegnie spowolnieniu

Według oficjalnych danych opublikowanych w zeszłym miesiącu chińska gospodarka wzrosła o 5,2% w 2023 roku.

To mniej niż 5,4% prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w grudniu, które według Gene Chandry wynikały z „słabszej niż oczekiwano konsumpcji w czwartym kwartale”.

Międzynarodowy pożyczkodawca spodziewa się, że wzrost gospodarczy w Chinach spowolni w tym roku do 4,6%.

Analiza MFW wykazała, że ​​przeniesienie produkcji w łańcuchu dostaw – do kraju macierzystego lub do krajów sojuszniczych – mogłoby zmniejszyć wzrost PKB o około 6% w Chinach i 1,8% na całym świecie.

Przeczytaj więcej o Chinach w CNBC Pro

Patrząc w przyszłość, Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się wzrostu inflacji w tym roku do 1,3% i zauważył, że główną przyczyną presji cenowej w 2023 r. były niższe ceny energii i żywności.

Bazowy CPI, który nie obejmuje cen żywności i energii, wzrósł w ubiegłym roku o 0,7%, czyli więcej niż wzrost całkowitego CPI o 0,2%.

W raporcie MFW zauważono, że budownictwo mieszkaniowe doprowadziło do wzrostu inflacji w innych krajach, ale w Chinach spadek cen nieruchomości wpłynął na ceny.